ویرانی‌ها با عرق و خون مردم آباد شده اند!

جنگ در افغانستان لااقل در هجده سال گذشته روندی دیگر نیز داشته است که آن بازسازی و نو سازی این کشور است. این روند پهلو های بسیار قشنگ هجده سال گذشته بوده است. در این جریان کشور های دوست و جامعه جهانی با سخاوت فراوان میلیاردها دالر به مردم و حکومت افغانستان کمک کردند تا این مردم بتوانند ویرانی‌ها و مخروبه‌های شان را آباد کنند و به زنده‌گی شان رونق بدهند.

در نتیجه این عملکرد درخشان جامعه جهانی بود که افغانستان رنگ جدیدی به خود گرفت. روند بازسازی و نوسازی افغانستان پروسه دشواری بود که همانند جنگ‌ها گاهی جان و زنده‌گی شماری از مردم ما را نیز گرفت.

تحقیقات منتشر شده از سوی سیگار امریکایی نشان می‌دهد که در این مدت بیش از ۲۲۰۰ نفر در ماموریت بازسازی افغانستان جان باخته اند. این گزارش شمار افرادی را که در این میانه زخمی شده اند، سه هزار تن گفته است.

به این ترتیب افغانستان عمران و بازسازی‌اش را نیز با خون رقم زده است. این گزارش هم‌چنان مشعر است که در این راه شمار زیادی از خارجی ها نیز کشته شده اند تا آنان نیز در سهمیه قربانیان راه بازسازی و نو سازی افغانستان شریک باشند.

به این‌گونه جهان در رونق‌یابی دوباره کشوری مشارکت کرد که در نتیجه جنگ‌های ویرانگری، ویران شده بود، اما این شور و شوق به زودی آماج تحولات و دگرگونی‌های باور نکردنی دیگر شد.

دست‌هایی آشنا و معلوم الحال در شکل‌گیری یک بازی جدید، جنگ‌ها را در کشور تشدید کردند، آن را به شمال و شمال شرق کشور بردند تا به این ترتیب لشکر طالبان در سراسر کشور گسترده شود. حالا ما تقریباً در همان جایی ایستاده هستیم که در هجده سال پیش بوده ایم.

با این تفاوت که اکنون امریکا و برخی از کشور های دیگر نیز در افغانستان نظامی دارند. اکنون امریکایی که برای سرکوب تروریست‌ها به افغانستان آمده بود، سرگرم گفت‌وگو با سران روریست‌هاست تا آنان را به صلح وادار کند.

این تروریستان که هجده سال پیش با چند جت جنگی و دو، سه بی52 امریکایی فرار کرده و امارت اسلامی شان را رها کرده بودند، اکنون در بسیاری از مناطق افغانستان، تقسیمات شده اند، تا در کنار بقایای حکومت کنونی دولت جدید بسازند. نکته جالب این است که سیگار این پهلوی قضیه را همیشه نادیده می گیرد.

معلوم نیست بازی های جدید امریکا و دیگر کشور های غربی به کجا منتهی می‌شود. جالب است که برخی زیادی از جاده‌هایی که روزی با هزینه جامعه جهانی ساخته شده اند، اینک با پل‌ها و پلچک‌های آن توسط طالبان ساخت امریکا دوباره ویران شده اند. حالا باید به خون‌های پاک همه کسانی که این‌گونه هدر ریخته اند، اظهار تأسف کرد.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید