کمیسیون انتخابات: کار مقدماتی بازشماری آرای جنجالی آغاز می‌شود

کمیسیون انتخابات گفته که قرار است کارهای مقدماتی برای بازشماری و تفتیش‌ آرای جنجالی انتخابات ریاست جمهوری را در همکاری با کمیسیون شکایت‌های انتخاباتی آغاز کنند.

کمیسیون شکایت‌های انتخاباتی هفته گذشته تصمیم‌اش را در پیوند به اعتراض‌های استینافی و استثنایی اعلام کرد که بربنیاد آن بخشی از آرایی که در مورد آن اعتراض وجود داشت، بازشماری و تفتیش می‌شود.

ذبیح‌ الله سادات، یکی از سخن‌گویان این کمیسیون به “صدای امریکا” گفته که تمام آماده‌گی‌ها برای آغاز بازشماری آرا گرفته شده و قرار است تفتیش آرا امروز آغاز شود.

آقای سادات افزود که بر اساس فیصله کمیسیون شکایت‌های انتخاباتی، ۱۰ درصد از ۱۳۷ هزار رای مشکوک و ۱۵ درصد از ۱۰۲ هزار رای خارج از زمان مشخص رای‌دهی نمونه‌گیری و پس از آن تفتیش می‌شوند.

آقای سادات افزوده: “قرار است در اول نمونه‌گیری و تفتیش‌ آرا آغاز شود. ما در حال حاضر منتظر کارمندان کمیسیون شکایت‌های انتخاباتی هستیم و قرار است روند تفتیش و بازشماری آرا یک هفته زمان را در برگیرد”.

در همین حال کمیسیون شکایت‌های انتخاباتی گفته که رایزنی‌ها در سطح کمیشنران کمیسیون‌های انتخاباتی در پیوند به چگونگی نمونه‌گیری آرا و تفتیش جریان دارد.

زرمینه حقجو کاکر، معاون سخن‌گوی این کمیسیون گفته که کارمندان موظف نظارتی این پروسه، در مقر کمیسیون مستقل انتخابات حضور دارند.

او گفت که تمامی معلومات با کمیسیون انتخابات شریک شده و این کمیسیون باید روند بازشماری ویژه را آغاز می‌کرد.

پیش از این رییس کمیسیون شکایت‌های انتخاباتی گفته بود درصورتی که پس از تفتیش و بازشماری، ۶۵ درصد نمونه‌ها، معیارهای مدنظر گرفته شده را تکمیل کند، تمام آرا معتبر دانسته می‌شود؛ اما اگر معیارها تکمیل نباشند تمام آرا به بازشماری و تفتیش مجدد خواهد رفت.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید