روزهای دشوار زندگی در بادغیس/ قطع راه‌های ارتباطی و نبود برق

قطع برق، توقف فعالیت شبکه‌های مخابراتی و گسترش روزافزون مشکلات امنیتی در این ولایت تنها بخشی از محدودیت‌هایی است که این روزها مردم ولایت بادغیس با آن دست و پنجه نرم می‌کنند.از یک ماه به این سو طالبان با اعمال فشار بر شبکه‌های مخابراتی، آنها را وادار به محدود سازی ساعات فعالیت خود کرده‌اند.

همزمان با این برق وارداتی ترکمنستان نیز از سوی طالبان قطع شده و مردم با مشکلات آزاردهنده‌ای روبرو شده‌اند.

طالبان در پی تحریک مردم علیه حکومت: قطع شبکه‌های مخابراتی در ولایت بادغیس پدیده تازه‌ای نیست. در ماه‌های گذشته طالبان در چند نوبت این شرکت‌ها را وادار کرده‌اند که فعالیت‌های خود را بویژه از طرف شب به صورت موقت قطع کنند.

اما در یک ماه اخیر فعالیت شبکه‌های مخابراتی به چند ساعت محدود در روز کاهش یافته است.

شورای ولایتی بادغیس می‌گوید، گروه طالبان شرکت‌های مخابراتی را تهدید کرده‌اند که اگر از دستور آنها برای کاهش ساعات فعالیت خود سرپیچی کنند، آنتن‌های مخابراتی را در مناطق تحت تسلط خود هدف قرار خواهند داد.

عبدالله افضلی معاون شورای ولایتی بادغیس می‌گوید، طالبان با اقدامات اخیر شان سعی دارند مردم را علیه دولت تحریک کنند. اما دولت اراده‌ای برای رفع این محدودیت‌ها و مشکلات ندارد.

هرچند نجم الدین برهانی، سخن‌گوی والی بادغیس با رد این اظهارات می‌گوید که هدف طالبان شوراندن مردم علیه دولت نیست و این گروه با قطع شبکه‌های مخابراتی سعی در فرار از حملات هوایی نیروهای امنیتی و دفاعی را دارند.

آقای برهانی می‌گوید که طالبان روز گذشته در منطقه سنگ آتش ولسوالی مقر یک پایه برق را نیز منهدم کردند و قرار است این مشکل بزودی رفع شود.

آماده‌گی طالبان برای تسلط بر مناطق بیشتری از بادغیس:

آن گونه که فعالان مدنی و شهروندان بادغیس می‌گویند، گروه طالبان با استفاده از قطع شرکت‌های مخابراتی و قطع برق وارداتی به بادغیس در حال برنامه‌ریزی برای تسلط بر شماری از مناطق در این ولایت‌اند.

در حال حاضر تمام شرکت‌های مخابراتی خصوصی فعال در بادغیس تنها دو ساعت در روز و دو ساعت در شب فعال‌اند.

اما ظاهرا تنها شبکه‌ای که زیر این فشار با طالبان همراه نشده است، شبکه مخابراتی سلام است که مرتب در حال خدمات رسانی است. همواره گفته می‌شود؛ هدف از این کار طالبان آمادگی برای دسترسی بیشتر به ولسوالی‌های این ولایت است.

اما تحصیل حیدری، سخنگوی پولیس بادغیس می‌گوید که اوضاع امنیتی در این ولایت رو به بهبود است و مشکلی در این راستا وجود ندارد.

نا رضایتی مردم از وضعیت: مشکلات امنیتی، قطع شبکه‌های مخابراتی در کنار عدم دسترسی مردم بادغیس به برق، نارضایتی مردم را به دنبال داشته است.

فعالان مدنی بادغیس می‌گویند، در حال حاضر طالبان در پنج ولسوالی بادغیس بویژه در ولسوالی بالامرغاب این ولایت حضور گسترده دارند.

عبدالرزاق صادقی می‌گوید، هم اکنون راه‌های مواصلاتی ولسوالی‌های جوند و بالامرغاب در کنترل طالبان است، حکومت اراده‌ای برای دسترسی دوباره مردم به برق، خدمات مخابراتی و بهبود امنیت ندارد.

قطع شبکه‌های مخابراتی در مناطق تحت نفوذ طالبان در غرب کشور به یک تاکتیک مهم طالبان تبدیل شده است. این گروه با قطع ارتباط مردم با حکومت، شبانه در شماری از ولایت‌ها و ولسوالی‌ها آزادانه به گشت و گذار می‌پردازند.

هم اکنون در شماری از ولسوالی‌های هرات، فراه و غور نیز ساعات فعالیت شبکه‌های مخابراتی از سوی طالبان محدود شده است.

نشانه

اشتراک گذاری:

نظر بدهید