خروج نیروهای امریکایی از افغانستان، چه پیامدی در قبال خواهد داشت؟

کمیته خدمات قوای مسلح مجلس سنای کانگرس امریکا زیر نام “استراتیژی ایالات متحده در افغانستان” نشست استماعیه را برگزار کرد. مذاکرات صلح با طالبان، خروج قوای نظامی امریکا از افغانستان، نقش همسایگان افغانستان در جریانات این کشور و حفظ دستآوردهای دو دهه پسین نکات اصلی این بحث بود.

در این نشست، کمبرلی فیلد، مشاور پیشین ماموریت حمایت قاطع ناتو در افغانستان، جان کینی، معاون پیشین لوی درستیز اردوی امریکا و کولین جکسن، دستیار معاون پیشین وزارت امورخارجه امریکا در امور افغانستان و پاکستان به سناتوران امریکایی معلومات دادند.

هر سه شرکت کننده این نشست و سناتوران امریکایی تاکید داشتند که در صورت هرگونه توافق صلح با گروه طالبان، باید زمینه برای مشارکت فراگیر سیاسی هموار شود و دستآوردهای دو دهه پسین به ویژه پیشرفت‌ها در زمینه حقوق زنان حفظ شود.

یکی از پرسش‌های عمده سناتوران امریکایی این بود که در صورت خروج احتمالی قوای امریکایی از افغانستان، چی پیش خواهد آمد؟

آقای کین در پاسخ گفت: “فاجعه به بار خواهد آمد…تمام دستآوردها از بین خواهند رفت. گروه داعش و القاعده از این وضعیت سود خواهند برد و به خود سر و سامان خواهند داد. گروه طالبان و دیگر گروه‌های دهشت افگن، خروج امریکا را به عنوان پیروزی خود در جنگ تبلیغاتی کار خواهند گرفت. جنگ داخلی شعله ور خواهد شد.”

خانم فیلد که زمانی مشاور ناتو در افغانستان بود، از پیامد ناگوار خروج زود هنگام قوای خارجی از افغانستان هشدار داد. او گفت: “حکومت کنونی سرنگون خواهد شد، جنگ‌سالاران حاکم شده و چیزهای زیادی را از دست خواهیم داد.”

از سوی دیگر، شماری از کارشناسان امریکایی هشدار داده اند که از هم پاشیدن حکومت و آغاز بحران داخلی دیگر در افغانستان، زمینه دست اندازی بیرونی را در امور آن کشور هموارتر خواهد کرد.

کولین جکسن در این مورد اشاره مشخص داشت و گفته است که خروج زودهنگام  نیروهای امریکایی از افغانستان عرصه را برای گسترش نفوذ دشمنان امریکا در این کشور باز خواهد کرد.

او همچنان گفته است: “دشمنان بیرونی امریکا دست به کار خواهند شد. ایران به جنگ‌جویان نیابتی خود رو خواهد آورد. پاکستان نفوذ خود را بیشتر کرده و روسیه نیز وارد عمل خواهد شد.”

نقش کشورهای همسایه در امور افغانستان به ویژه نقش پاکستان و حمایت آن کشور از گروه طالبان، نکته عمده دیگر این بحث بود.

آقای جکسن که تجربه کار در امور افغانستان و پاکستان را در وزارت خارجه امریکا دارد، تاکید کرده که به پاکستان فهمانده شود که اگر خواهان رابطه خوب با امریکا است، باید از حمایت گروه طالبان دست برداشته و از حکومت و مشارکت سیاسی در افغانستان حمایت صادقانه کند.

جان کینی همچنین گفته که باید واشنگتن از حکومت آینده افغانستان حمایت جدی کرده و با آن کار کند.

با آن که تا حال برنده انتخابات ریاست جمهوری افغانستان مشخص نیست، آقای کینی گفته است که رییس جمهور غنی در صدد است، تا هزینه‌های نظامی آن کشور را که امریکا می‌پردازد، در سال‌های آینده کم کند. او همچنین از قول آقای غنی گفته که وی با عربستان سعودی، امارات متحده عربی و شماری از کشورهای دیگر در تماس است، تا در زمینه تامین مصارف دفاعی افغانستان، کمک آن کشورها را جلب کند.

نگرانی از خروج زودهنگام قوای امریکایی از افغانستان در حالی در سنای امریکا ابراز می‌شود که هم اکنون خروج کامل قوای نظامی امریکا یکی از نکات اساسی بحث میان نمایندگان طالبان و امریکا است.

دونالد ترمپ، رییس جمهوری ایالات متحده امریکا نیز همواره با اشاره به پایان بخشیدن ماموریت نظامیان امریکایی در افغانستان تاکید کرده است که طولانی‌ترین جنگ امریکا باید پایان یابد و نظامیان امریکایی به کشورشان برگردند.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید