سپر قرار گرفتن افراد ملکی از سوی طالبان 

احسان

 

 حملات انتحاری در داخل شهرها، ماین‌های کنارجاده ای و سپر قرار دادن منازل افراد ملکی به عنوان مواضع جنگی  نمونه از افزایش تلفات ملکی از سوی این گروه می‌باشد. همچنان گروه طالبان استفاده از تلفات ملکی را به عنوان اهرم فشار بالای دولت افغانستان استفاده می‌کند و این گروه تلاش می‌کند، این حملات را به شدت خشونت انجام دهند، تا اهرم فشار قوی‌تر واقع شود.

************

جنگ افغانستان یکی از مرگ‌بار ترین و پر تلفات ترین جنگ‌ها در چهار دهه گذشته برای غیرنظامیان در منطقه سطح بوده است. از سال 1357خورشیدی تا سال 2001 میلادی که گروه طالبان سرکوب و دوباره احیاء شدند، افراد ملکی به‌شمول کودکان و زنان قربانی اصلی جنگ‌ها و تنش‌ها میان طرف‌های جنگ بوده اند. چگونه‌گی قربانی شدن افراد ملکی از سوی طرف‌های جنگ یکی از مسایل قابل توجه سازمان های بین المللی به شمول سازمان ملل متحد و سازمان عفو بین الملل بوده است. سازمان ملل متحد و سازمان عفو بین الملل سالانه گزارش های را از تلفات افراد ملکی در مناطق جنگی به نشر میرساند که در آن به وضاحت از کاهش و افزایش تلفات ملکی و چگونگی این تلفات ذکر به عمل میاید. در سال ۲۰۱۹ تلفات افراد ملکی در افغانستان نسبت به سال گذشته افزایش را نشان میدهد. در این سال بر اساس گزارش سازمان عفو بین الملل یازده هزار نفر کشته و زخمی شده اند که کودکان و زنان را نیز شامل میشود. در این گزارش آمده است که تنها ۲۴۰۰ تن از اطفال کشته و یا معیوب شده اند. حالا سوال اصلی اینجاست که سبب این همه تلفات ملکی کی ها اند و چگونه این تلفات شکل می‌گیرد؟

بر اساس قوانین جنگی مصوب سازمان ملل متحد افراد ملکی و تاسیسات عامه نباید در درگیری‌ها میان کشورها و گروه‌های که مخالف دولت اند ابراز قرار بگیرند و تلف شوند، اما آن‌های که  دست به استفاده ابزاری از افراد ملکی می‌زنند در واقع قوانین جنگی که مورد احترام کشورها و گروه‌ها در سطح بین‌الملل را نادیده گرفته و همچنان تمامی موازین حقوق بشری را نقض نموده اند.

گروه طالبان که مخالفان مسلح دولت افغانستان می‌باشند در میدان‌های نبرد توجه به افراد ملکی نداشته و یکی از عامل عمده افزایش تلفات ملکی از سوی سازمان‌های بین‌المللی چون سازمان عفو بین‌الملل شناخته شده اند.

حملات انتحاری در داخل شهرها، ماین‌های کنارجاده ای و سپر قرار دادن منازل افراد ملکی به عنوان مواضع جنگی  نمونه از افزایش تلفات ملکی از سوی این گروه می‌باشد. همچنان گروه طالبان استفاده از تلفات ملکی را به عنوان اهرم فشار بالای دولت افغانستان استفاده می‌کند و این گروه تلاش می‌کند، این حملات را به شدت خشونت انجام دهند، تا اهرم فشار قوی‌تر واقع شود.

گروه طالبان استفاده از این شیوه جنگی را سال‌ها می‌شود در دستور کار دارند و با شدت گرفتن پروسه صلح با ایالات متحده امریکا به این شیوه شدت بخشیده اند که مردم افغانستان در سال جاری شاهد تلفات ملکی بیشتر بودند که عامل عمده آن طالبان را دانسته اند. طالبان در یک سال گذشته به ده‌ها حمله انتحاری بزرگ را در پایتخت و ولایات در میان افراد ملکی انجام دادند تا بتوانند در این پروسه امتیاز بیشتر به دست بیاورند و این کار کماکان ادامه دارد.

گذشته از حملات انتحاری این گروه منازل مسکونی مردم را مرکز تاخت و تاز خود به نیروهای امنیتی قرار داده و از آنجا تلاش می‌کنند تا ضربات محکم بر نیروی های امنیتی بزنند و افراد ملکی را سپر در برابر مرمی نیروهای امنیتی قرار بدهند، تا خود در امان بمانند، در واقع یکی از موانع عدم به موفقیت رسیدن درست و قابل قبول عملیات‌های نظامی در کشور استفاده از چنین شیوه از سوی گروه مسلح طالبان است. نیروهای امنیتی بر اساس مکلفیت‌های که انجام وظیفه می نمایند، حفظ جان و مال مردم از اولویت‌های وظیفه شان است که باید آنرا مدنظر داشته باشند و نگذارند، تا افراد ملکی تلف شوند، اما گروه طالبان عملاَ افراد ملکی را سپر دفاعی خود قرار می‌د‌هند و همچنان سینه غیرنظاماین را هدف می‌گیرند.

به نظر می‌رسد که استراتیژی گروه طالبان به شکل جدی هدف قرار دادن افراد ملکی است و این مساله نشات می‌کند از بی‌توجهی این گروه به قوانین جنگی که این مورد به شدت به پروسه صلح افغانستان صدمه زده است. زیرا نوعیت و چگونه‌گی مذاکرات صلح در سال ۲۰۲۰ به هر شکلی که باشد زنده‌گی مردم عادی در افغانستان به این امر بسته‌گی دارد که طرفین درگیر منازعات، متعهد به حمایت از افراد ملکی و رعایت حقوق بشر شوند، تا این پروسه به نتیجه قابل قبول برسد. اما اگر تلفات افراد ملکی کماکان با انجام حملات انتحاری، ماین‌های کنار جاده ای و یا هم استفاده منازل مردم در ولایت‌ها و در موارد در پایتخت به عنوان مواضع دفاعی این روند نه تنها که افزایش چند درصدی تلفات ملکی را تا یک سال آینده بیشتر از امروز می‌سازد که سبب بی ثباتی بیشتر شده و پروسه صلح همچنان گنگ باقی بماند. زیرا هم اکنون با وجود پیشنهادات ایالات متحده امریکا به کاهش خشونت‌ها این پیشنهاد از سوی طالبان پذیرفته نشده است این به معنی آن است که طالبان تا رسیدن به هدف خود افراد ملکی را قربانی خواسته‌های خود می‌سازند در حالی که از سال ۲۰۰۹ الی پایان سال ۲۰۱۹ در جریان منازعات مسلحانه درافغانستان بیش از ۳۲ هزار غیرنظامی را کشته شده و حدود ۶ صد هزارغیرنظامی دیگر نیز از سویی این گروه زخمی شده اند که عامل عمده آن همچنان گروه طالبان تلقی شده است.

 

اشتراک گذاری:

نظر بدهید