وزارت صحت، خواهان همکاری‌ نهادهای بین‌المللی درجلوگیری از شیوع ویروی کرونا در افغانستان شد

وزارت صحت عامه کشور با راه اندازی یک نشست اضطراری با حضور نماینده‌گان نهادهای بین‌المللی خواهان همکاری‌ آنان برای جلوگیری از شیوع و کنترل کروناویروس در افغانستان شد.

فیروزالدین فیروز، وزیر صحت عامه روز چهارشنبه (۲۳ دلو) کروناویروس را یک تهدید صحی برای تمامی کشورها و به ویژه برای افغانستان دانسته است.

آقای فیروز در این نشست گفته است که وزارت صحت برای جلوگیری از کروناویروس امکانات کمتری را در اختیار دارد و باید نهادهای بین‌المللی افغانستان را در این راستا همکاری کنند.

در خبرنامه‌ی وزارت صحت عامه، به نقل از آقای فیروز آمده است: “وزارت صحت عامه با وجود این ‌که امکانات کمی در اختیار دارد، تدابیر جدی را برای جلوگیری از شیوع و کنترل این ویروس روی دست گرفته است، اما نظر به سرعت شیوع این ویروس (کروناویروس) وزارت صحت عامه نیاز به همکاری‌های بیشتر دارد.”

وزارت صحت همچنان گفته است که نماینده‌گان نهادهای بین‌المللی که در زمینه صحت در آن کشور فعالیت دارند، جلوگیری از شیوع و کنترل این ویروس را از اولویت کاری شان دانسته و در این راستا وعده همکاری داده اند.

در همین حال، وحید الله مایار، سخن‌گوی وزارت صحت گفته که تا اکنون ۵۰۰ نفر از چین به افغانستان برگشته اند که ۳۰ نفر آنان اتباع خارجی بوده اند.

آقای مایار افزوده که این افراد پس از بررسی‌های صحی در میدان‌های هوایی و مرزهای افغانستان اجازه ورود داده شده و تا اکنون هیچ واقعه کروناویروس در آن کشور ثبت نشده است.

وزارت صحت عامه، تاکید کرده که با توظیف تیم‌های صحی برای آزمایش مسافران در میدان‌های هوایی، مرزها و بنادر، ایجاد بخش‌های ویژه قرنطبین جهت کنترل کروناویروس در کابل و ولایات، راه اندازی برنامه‌های آگاهی دهی، ایجاد کمیته مشترک بین السکتوری، ایجاد کمیته اضطراری از جمله اقدامات عمده این وزارت است که برای مبارزه با این ویروس روی دست گرفته است.

آمار نشان می‌دهد که کروناویروس تا حال حدود ۴۲۰۰۰ نفر را مبتلا و ۱۰۰۷ نفر را از بین برده است. حدود ۹۹ فیصد واقعات در چین بوده ولی ۲۴ کشور دیگر نیز ۳۹۳ واقعه را گزارش داده اند که از جمله تنها یک نفر در نتیجه مبتلا شدن به این ویروس در فلیپین در گذشته است.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید