مشاور امنیت ملی امریکا: مژده خوب برای افغانستان؛ توافق‌نامه صلح به زودی امضا می‌شود

مشاور شورای امنیت ملی امریکا گفته که مژده خوب برای افغانستان در راه است و هرچه زودتر توافق صلح امضا خواهد شد.
رابرت اوبراین مشاور امنیت ملی امریکا روز چهارشنبه (23 دلو) هنگام سخنرانی در یک نشست در امریکا گفته که پیشرفت‌های قابل ملاحظه در روند صلح با طالبان به وجود آمده است.
آقای اوبراین افزود، این مژده خوب برای افغانستان که توافق‌نامه صلح میان امریکا و طالبان به زودی در روزها و یا هفته آینده به امضا خواهد رسید.
به گفته او، همزمان با امضای توافق‌نامه صلح افغانستان، خشونت جاری در افغانستان به پایان خواهد رسید. اما او در مورد چگونه‌گی پایان خشونت در افغانستان جزییات بیشتر نداده است.
از سوی هم، روزنامه امریکایی نیویارک تایمز نیز در گزارشی به نقل از مقام‌های امریکایی گفته که دونالد ترمپ رییس جمهوری امریکا به صورت مشروط توافق صلح با طالبان را تایید کرده است.
آقای ترمپ دستور داده که اگر طالبان به عملیات‌های خود پایان می بخشند، توافق صلح با این گروه امضا شود و پس از آن مذاکرات رسمی بین‌الافغانی آغاز گردد.
همچنین، مایک پمپیو وزیر خارجه امریکا شام گذشته در تماس جداگانه تلفنی به رییس جمهور غنی و داکتر عبدالله از پیشرفت‌های قابل ملاحظه در خصوص کاهش پایدار خشونت که منتج به آتش‌بس شود، در مذاکرات امریکا و طالبان در قطر خبر داده است.
آقای پمپیو ابراز امیدواری کرده که این پیشرفت زمینه را برای کاهش خشونت پایدار، آغاز گفت‌وگوهای بین‌الافغانی و صلح دایمی در افغانستان فراهم سازد.

از سویی‌هم، وزارت دولت در امور صلح، با نشر خبرنامه‌ی گفته که کرن دیکر معاون سفیر ایالات متحده امریکا و آقای دنت پرادیسو مسوول بخش صلح سفارت این کشور در کابل، روی پیشرفت‌های صلح میان امریکا و طالبان با سلام رحیمی وزیر دولت در امور صلح دیدار کرده است.

در خبرنامه این وزارت به نقل از معاون سفارت امریکا در کابل آمده است که گفته گروه طالبان جزییات طرح کاهش خشونت پایدارشان با دولت و مردم افغانستان را شریک خواهند کرد.

خانم کرن دیکر ضمن اشاره به مذاکرات امریکا و طالبان در دوحه، گفته که طالبان طرح کاهش خشونت با دولت افغانستان را پیشنهاد نموده و این گروه جزییات طرح‌شان را شریک خواهند کرد. او مشخص نکرده که این طرح چگونه و چه زمانی با دولت افغانستان شریک خواهد شد.
همچنین دو طرف روی چگونه‌گی رهایی زندانیان طالبان از زندانهای افغانستان نیز گفت‌وگو کرده‌اند.
سلام رحیمی در این دیدار گفته که امور مربوط به زندانیان طالبان، در حیطه صلاحیت دولت افغانستان است و به‌این منظور حکومت اقدامات لازم و مؤثر را روی دست دارد.
آقای رحیمی درباره تلاش‌های اخیر وزارت دولت در امور صلح گفته که دیدارهای او با سیاسیون نتیجه‌بخش بوده و بیان‌گر این مسأله است که در بسیاری از مسایل روند صلح اکثر سیاسیون با حکومت هم‌صدایی دارند.
به گفته او، حکومت نظریات و طرح‌های تمام سیاسیون را (در روند صلح و گفت‌وگوهای بین‌الافغانی) در نظر می‌گیرد.
وزارت دولت در امور صلح همچنین گفته که به خاطر تقویت اجماع سیاسی در روند صلح به تلاش‌های خود ادامه می‌دهد.

در همین حال، بیلی هاتسون نماینده امریکا در ناتو گفته که گروه طالبان باید بر مذاکره مستقیم با دولت افغانستان آماده‌گی خود را نشان دهند.

خانم هاتسون روز چهارشنبه، در حاشیه نشست وزیران دفاع ناتو در بروکسل گفته که آغاز مذاکرات مستقیم طالبان با دولت افغانستان در موافقت‌نامه صلح امریکا و طالبان شامل است و این گروه باید آماده‌گی خود را برای آغاز مذاکره بین‌الافغانی نشان دهد.
همزمان با این، ینس استولتنبرگ سرمنشی عمونی ناتو نیز تاکید کرده که موضوع جنگ افغانستان تنها از طریق سیاسی قابل حل است و طالبان باید بدانند که از طریق جنگ پیروز نخواهند شد.

روزنامه نیویارک تایمز به نقل از یک مقام بلندپایه آگاه امریکایی گزارش داده است که آقای ترمپ توافق صلح با طالبان را به صورت ابتدایی پذیرفته و گفته که این مساله بسته‌گی به قطع خشونت‌ها از سوی طالبان دارد.

مقام‌های امریکایی گفته اند که دونالد ترمپ، رییس جمهوری ایالات متحده امریکا به طور مشروط را تصویب كرده است كه ممکن منجر به خروج آخرین سربازان امریكایی را از این كشور شود.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید