صلح طالبان فریب نباشد!

در حالی که حکومت وحدت ملی چیز زیادی در مورد انکشافات بوجود آمده در باره صلح افغانستان میان امریکا و طالبان نمی‌داند، خوش‌بینی‌هایی در این مورد از سوی برخی از مقامات امریکایی اظهار گردیده است. دیروز مشاور شورای امنیت رییس جمهور ترمپ در سخنانی خبر خوشی را برای مردم افغانستان نوید داد. او اظهار داشته است که طی روزهای اخیر و یا هم هفته آینده توافق‌نامه صلح میان امریکا و طالبان امضا می‌شود.

این‌چنین پیامی در صحبت‌های تیلفونی وزیر خارجه امریکا با رییس جمهور غنی و رییس شورای اجرایی نیز موجود بوده است و رسانه‌ها این نکته را دیروز منتشر کردند. کلیه پیام‌های امریکاییان مشعر است که پیامد توافقات امریکا و طالبان آغاز مذاکرات بین‌الافغانی خواهد بود.

همچنین در این موافقت‌نامه که به زودی میان امریکا و طالبان امضا می‌شود، بر کاهش خشونت‌ها نیز توافقاتی وجود دارد.

این‌ها آرزوهای شیرینی است که هر افغانستانی خواهان تحقق آن‌ها می‌باشد. شاید روزی که در آن پایان جنگ‌های چهل ساله در افغانستان تحقق یابد دیر نباشد. نکات مهمی که در پیوند با این امیدواری‌ها قابل ذکر است این خواهد بود که آیا طالبان به راستی حاضراند تن به صلح بدهند، آیا آنان دراین راه صادق اند و یا به این بهانه می‌خواهند فرصت کمایی کنند و پس از بیرون رفتن امریکا از افغانستان، دود از دمار مردم خواهند کشید.

ما باور داریم که هنوز تا توافقات نهایی زمان زیادی باقی‌مانده است. هرگونه توافق صلحی بی‌آن‌که حکومت کنونی و طالبان در باره آن توافق نکرده باشند، صلحی را به بار نمی‌آورد. صلح واقعی زمانی میسر است که افغان‌ها پس از گفت‌وگوهای مفصل و جامع روی آن توافق کنند .

نکته ضروری در این گونه موارد تضمین‌های بین‌المللی از صلح افغانستان است تا بر بنیاد آن بتوان بر آن اعتماد کرد. این تضمین‌ها باید مهر تأیید سازمان ملل، کشورهای همسایه، کشورهای بزرگ جهان و متحدان افغانستان را نیز با خود داشته باشد.

توافق‌نامه‌ها می‌باید شرایط باز دارنده‌یی را پیش‌بین باشد که اگر طالبان به تعهدات خود پابندی نکنند، با اقدامات عملی و بازدارنده جهانی مواجه گردد.

جهان باید در این رابطه تعهداتی از کشور پاکستان نیز بگیرد تا پس از هرگونه توافقاتی، در خلاف تعهدات حاصل شده و توقعات جامعه جهانی عمل نکند. این‌ها مواردی اند که هرچند هنوز پیش از وقت معلوم می‌شود، ولی یاد آوری آن‌ها ضروری می‌باشد. اگر جهان در برابر مردم افغانستان صادق باشد، پایان شب‌های ظلمانی مردم ما نزدیک است.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید