عبدالله: توافق‌نامه صلح میان امریکا و طالبان نهایی شده است

آنتونیو گوتریش: سازمان ملل، روند صلح افغانستان را از نزدیک تعقیب می‌کند

داکتر عبدالله عبدالله رییس اجرایی حکومت، گفته که توافق‌نامه صلح میان نماینده‌گان امریکا و هیآت مذاکره کننده گروه طالبان در قطر نهایی شده و قرار است در روزهای پیش‌رو میان دوجانب امضا شود.

آقای عبدالله که روز دوشنبه (۲۸ دلو) در نشست شورای وزیران صحبت می‌کرد، گفت که امضای این توافق‌نامه به عملی‌شدن کاهش‌ خشونت‌ها در مدت هفت روز و دوام آن بسته‌گی دارد.

آقای عبدالله افزود که گام‌های اساسی در راستای تامین صلح در افغانستان برداشته شده که حکومت و مردم از این تلاش‌ها استقبال می‌کنند.

او افزود: “امیدواریم که این کار منتج به گفت‌وگوهای بین‌الافغانی، آتش‌بس و صلح پایدار شود. هر قدمی که برای کاهش خشونت برداشته می‌شود و آن کمک کرده و زمینه‌ساز می‌شود برای شروع مذاکرات بین‌الافغانی که یک قدم مثبت است”.

رییس اجرایی همچنان گفت که مهم است دو طرف روی آنچه توافق شده، آن را مراعات کنند. او گفت که آینده افغانستان به گفت‌وگوهای بین‌الافغانی که تمامی مردم افغان‌ها در آن سهیم باشند، بستگی دارد.

در همین حال سرور دانش معاون دوم ریاست جمهوری گفته که افغانستان بدون همکاری صادقانه پاکستان نمی‌تواند به صلح در کشور دست پیدا کند.

آقای که روز دوشنبه  در نشستی که زیر عنوان آینده بهتر برای مهاجران افغانستانی از سوی وزارت خارجه پاکستان در اسلام‌آباد برگزار شده، گفت: “ما از توافق امریکا و طالبان استقبال می‌کنیم و می‌خواهیم پاکستان در ایجاد صلح در افغانستان با ما شریک باشد ما بدون پاکستان نمی‌توانیم به صلح دست پیدا کنیم؛ اگر طالبان رابطه خود را با سایر گروه تروریستی حفظ کند هرچند آتش‌بس شود صلح پایدار به دست نخواهد آمد، مردم ما صلح بنیادی می‌خواهند.”

از سویی‌هم، آنتونیو گوتریش سرمنشی عمومی سازمان ملل متحد که برای شرکت در

نشستی مربوط به مهاجران افغان در اسلام‌آباد، رفته روز گذشته، در یک نشست مشترک خبری با محمود قریشی وزیر امورخارجه پاکستان گفت که این سازمان روند صلح افغانستان را از نزدیک تعقیب می‌کند.
آقای گوتریش افزوده که امیدوار است توافق روی کاهش خشونت‌ها در افغانستان، نتیجه سازنده داشته باشد و زمینه را برای آتش‌بس دایمی و رسیدن به یک راه حل سیاسی فراهم سازد. او رسیدن به آتش‌بس سراسری و دایمی را در افغانستان به منظور پایان تلفات غیر نظامیان حیاتی خوانده است.
او افزود که برای پایان بحران، نجات زنده‌گی انسان‌ها و پیشرفت دوامدار در افغانستان نیاز است تا بحث کاهش خشونت بویژه خشونت‌های که تلفات افراد ملکی را در پی داشته باشد، نتیجه مثبت دهد تا دیگر افراد ملکی قربانی نگردد.
به گفته او، کاهش خشونت میان طرف‌های درگیر اعتماد به وجود می‌آورد و به همین دلیل حمایت از آن حیاتی است تا در نتیجه آن آتش‌بس عمومی برقرار و در نتیجه آن مشکل افغانستان از راه سیاسی حل شود.
آنتونیو گوتریش تاکید کرد که به همین دلیل سازمان ملل متحد از گفت‌وگوهای صلح با مدیریت افغان‌ها با قاطعیت حمایت می‌کند.

همزمان با این، زلمی خلیل‌زاد پس از دیدار با مقام‌های امریکایی و ناتو در حاشیه کنفرانس امنیتی مونیخ آلمان برای دیدار با مقام‌های پاکستانی وارد اسلام‌آباد شده است.

آقای خلیل‌زاد ضمن اشتراک در نشست بین‌المللی در پیوند به مهاجرین در آن کشور، با مقام‌های پاکستانی در باره صلح افغانستان دیدار و گفت‌وگو نیز خواهد کرد.

این در حالی است که تا هنوز جزییات توافق موقتی امریکا و طالبان در دسترس رسانه‌ها قرار نگرفته است.

اما برخی مقام‌های امریکای که از جزییات این توافق‌نامه باخبر اند، گفته اند که بر اساس این توافق‌نامه، عملی شدن کاهش‌ خشونت‌ها از روز یکشنبه (۲۷ دلو) آغاز شده و در جریان ده روز دیگر گفت‌وگوهای بین‌الافغانی شروع خواهد شد.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید