انتخابات پارلمانی در ایران؛ مخالفان روحانی امیدوار پیروزی اند

انتخابات یازدهمین دوره پارلمان یا مجلس شورای اسلامی ایران صبح روز جمعه آغاز شد. قرار است نتایج این انتخابات تا ۷۲ ساعت دیگر اعلام شود. پیش‌بینی می‌شود مخالفان روحانی تعداد بیشتر کرسی‌ها را کسب کنند.

انتخابات مجلس شورای اسلامی ایران روز جمعه (۲ حوت) آغاز شد. بیش از ۷۰۰۰ نامزد،  برای کسب ۲۹۰ کرسی پارلمان رقابت می‌کنند.

بسیاری به این باور اند که با توجه به رد صلاحیت بسیاری از داوطلبان نامزدی در این انتخابات که با رییس جمهور حسن روحانی نزدیک بوده اند، نتیجه این انتخابات از پیش مشخص است.

گفته می‌شود که تقریبا ۷۵ درصد از نامزدان طرف دار حسن روحانی از سوی شورای نگهبان که مطابق با قانون اساسی مسوولیت بررسی صلاحیت نامزدان را بر عهده دارد، رد صلاحیت شده اند.

این به مخالفان حسن روحانی بهترین چانس را می‌دهد که پس از هفت سال دوباره در انتخابات پیروز شوند. طبق پیش‌بینی‌های مختلف، ائتلاف محافظه کاران و تندروها که نامزد برجسته شان محمد باقر قالیباف، شهردار پیشین تهران است، ۳۰ کرسی تهران را که از وزنه سیاسی بیشتری برخوردار است کسب کرده و بازگشت به پارلمان را جشن بگیرند.

تقریبا ۵۸ میلیون از جمعیت ۸۳ میلیونی ایران واجد شرایط رای دهی هستند. اما بسیاری از ناظران گمان می‌برند که مشارکت رای دهنده‌گان کم خواهد بود. بر طبق پیشبینی آن‌ها، اکثر مردم معتقدند که پارلمان بدون توجه به چگونه‌گی ترکیب داخلی آن، در وضعیتی نیست که بتواند مشکلات اقتصادی و سیاسی را حل کند.

به باور آن‌ها این مشکلات فقط با یک سیاست خارجی جدید به خصوص تغییر در استراتژی خاورمیانه و مذاکرات با ایالات متحده امریکا قابل حل است. ۲۹۰ عضو مجلس هیچ نوع صلاحیتی در این رابطه نداشته اند.

به گفته مقامات مراکز و حوزه‌های رای دهی در سراسر ایران از ساعت ۸ صبح تا ۶ بعد از ظهر به وقت محلی باز خواهند بود.

طبق رسم انتخابات، آیت الله خامنه ای، رهبر ایران نخستین رای را به صندوق انداخت. پیشبینی می‌شود که وزارت داخله ایران، زمان رای دهی در شهرهای بزرگ را تا نیمه شب تمدید کند.

نتایج انتخابات ولایت‌های کوچک روز شنبه اعلام خواهد شد. اما شمارش آراء در شهرهای بزرگ تا ۷۲ ساعت به طول خواهد انجامید.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید