طالبان چهار دختر زیر سن را در بدخشان به نکاح افراد خود در آوردند

برخی رسانه‌ها به نقل از مسوولان محلی بدخشان، گزارش کرده اند که گروه طالبان در جریان چند روز گذشته چهار دختر زیر سن که هر کدام آن‌ها در سنین ۱۳ و ۱۴ ساله قرار داشته‌اند را مجبور به نکاح با افراد خود کرده‌اند.

خبرگزاری “نشانه” به نقل از محمد ابراهیم قیومی، ولسوال نسی بدخشان خبر داده که این کار توسط گروه طالبان در روستاهای «اوبغن» و «شوریان» از روستاهای زیر اداره این گروه صورت گرفته است.

آقای قیومی، این عمل افراد گروه طالبان خلاف تمام آموزه‌های دینی و ارزش‌های حقوق بشری است و در صورت ادامه این وضعیت مردم محل با مشکلات گسترده‌ای در برابر یکه تازی‌های طالبان روبرو می‌شوند.

با این حال مسوولان دفتر ولایتی کمیسیون مستقل حقوق بشر بدخشان با اظهار نگرانی از این وضعیت گفته اند که نکاح اجباری و زیر سن بر خلاف آموزه‌های دین اسلام است و گروه طالبان باید این کارشان را توقف بدهند.

به گفته رییس دفتر ولایتی کمیسیون مستقل حقوق بشر بدخشان، این عمل طالبان افزون بر این‌که غیراسلامی است، نقض کامل حقوق بشر می‌باشد و آنان نگرانی خود را نسبت به این وضعیت ابراز می‌کنند.

سیف‌الدین سایس، رییس مجتمع جامعه مدنی بدخشان گفته که در اوج گفت‌وگوهای صلح آنان انتظار داشتند که گروه طالبان میزان خشونت‌ها را همان‌گونه که تعهد کرده بودند کاهش دهند اما این عمل، اوج خشونت‌خواهی گروه طالبان را به نمایش گذاشت.

به گفته او جامعه جهانی و نهادهای مدافع حقوق بشر باید در برابر این قضیه خاموشی اختیار نکرده و از گروه طالبان بخواهند که عاملان این قضیه را به کیفر برسانند.

رییس مجتمع جامعه مدنی بدخشان تاکید کرده که خاموشی در برابر این جنایت گناه نابخشودنی است و بیان‌گر هم‌سویی باگروه طالبان در امر نقض آشکار حقوق بشر می‌باشد.

سخن‌گوی گروه طالبان، اما با نفی این عمل‌کرد گفته که آنان بررسی‌ها را در این زمینه آغاز کرده‌اند و در صورت اثبات، عاملان آن را مجازات می‌کنند.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید