امریکا نباید به جعل و تقلب رسمیت بدهد!

قشلاقی

سرانجام خموشی‌های امریکائیان به آخر رسید. آن‌ها ضمن این که خواستند تا مراسم تحلیف رییس جمهوری باید برای مدتی به تعویق افتد، خواهان ایجاد حکومتی به همه شمول در افغانستان شده اند. این ابراز نظرها آب سردی برعطش‌های برگزار کننده‌گان مراسم تحلیف انداخت و فقط یک روز پس از آن بود که ارگ اعلام کرد که “شایعات شیوع ویروس کرونا وتنگنای زمانی برای حضور مهمانان خارجی از دلایل معطلی، مراسم تحلیف است.

” همچنان خلیل‌زاد نماینده وزارت خارجه امریکا که به ریاست او گفت‌وگوهای صلح با طالبان درقطر پیش برده شده است، نیز در این رابطه در تویتر خود نوشته است: “وزارت خارجه افغانستان تعویق مراسم پلان شده تحلیف رییس جمهور را اعلام کرده است. من از تصمیم رییس جمهور غنی استقبال می‌کنم که این مراسم را تا نهم مارچ، به تعویق انداخت.”

خلیل‌زاد همچنان نوشته است که” دیگر رهبران باید اطمینان حاصل کنند که حکومت جدید فراگیر و منعکس ‌کننده آرمان‌های مردم افغانستان ایجاد گردد” به همین گونه منشی عمومی ناتو در اعلامیه‌یی از سیاست‌مداران افغانستان خواسته است، تا از هر اقدامی خودداری کنند که سبب افزایش تنش‌ها و بی‌ثباتی در افغانستان می‌شود و باید به هر گونه نگرانی‌ در پیوند به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری از راه‌های قانونی رسیده‌گی شود.

به نظرما پیام امریکا سبب شد، تا غنی عقب نشینی کند، ولی به تعویق انداختن این مراسم که در ابراز نظر دیر هنگام امریکا تبارز یافته است، نشان‌گر آن است که امریکا در واقع تلویحاً برنده شدن اشرف غنی را به رسمیت می‌شناسد.

مردم افغانستان باور دارند که امریکا به عنوان یک کشور دوست که هجده سال است در افغانستان می‌جنگد و قربانی می‌دهد و همه ساله ده ها میلیارد دالر در این راه هزینه می کند، باید در زمینه تصمیم معقول‌تری بگیرد.

انجام جعل و تقلب در انتخابات افغانستان امری روشن و انکار ناپذیر است. کارکنان سفارت امریکا در کابل به این مسأله وقوف دارند و باید در کنار عدالت و انصاف قرار بگیرند و گزارش‌های درست و روشنی به مقامات خویش ارایه می‌دادند و یا هم بدهند.

امریکا نباید مانند سال دو هزار و چهارده درکنار متقلب قرار بگیرد. امریکا نباید با پا درمیانی در جنجال انتخابات افغانستان، از کسی استقبال کند که شش سال بر گرده مردم ایستاده بود و صد ها بدبختی نصیب مردم کرد. مردم می‌خواهند اقدامات امریکاییان در جهت برآورده شدن آرزوهای مردم افغانستان باشد نه آن‎که جعل و تقلب را رسمیت ببخشد.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید