با گرگ‌ها نمی‌شود آشتی کرد!

در حالی که مردم در سراسر کشور امیدوار بهبودیابی وضعیت در سرزمین شان شده بودند، تروریست‎های خون آشام بر اجتماع گرامی‌داشت از بیست و پنجمین سال‌روز شهادت عبدالعلی مزاری رهبر حزب وحدت اسلامی افغانستان به دست طالبان، در مصلای شهید مزاری واقع غرب کابل حمله کردند.

در نتیجه این حمله که شش ساعت ادامه یافت، بیست‎ونه تن شامل کودکان و زنان و مردان از هر سن و سالی جان های عزیز شان را از دست دادند و بیش از پنجاه و پنج تن از آنان که مردم عادی بودند، زخم برداشتند.

این حمله در نوع خود از آن رو حیران کننده است که اجتماع مردم عادی مورد حمله قرار می گیرد و در آن بی‌گناهان شهید می شوند. این حمله از سوی دیگر خصومت و تبعیض پسندی تروریست‌ها را در برابر قوم هزاره نیز نشان می‌دهد و ثابت می کند که دشمن نظام و دشمن مردم افغانستان یکی است.

این حمله مظلومیت اقوام دیگر افغانستان را در برابر تروریست‌ها نیز آشکار ساخت. تروریست‌ها برای کشتار و فرونشانیدن تشنه‌گی شان به خون، فرقی میان بیگناه و گناه کار قایل نیستند، آن‌ها همه را به گونه یکسان می‌کشند و پروای هیچ کسی را ندارند.

طالبان در همان آغاز، این حمله را کار جنگ‌جویان خود ندانستند و انجام آن را رد کردند، این مسأله پیچیده گی حادثه را بیشتر می کند. کسانی که جریان حمله و ساعات بعد از آن را از نزدیک شاهد بوده اند از دلاوری و جان فشانی‌های نیروهای ویژه پولیس در سرکوب تروریست ها حکایت می‌کنند که آن‌ها چه قدر سعی کردند زود تر به ساختمانی که از آنجا حمله صورت گرفته بود، برسند و به حمله دشمن پایان بدهند. اما مهم ترین نکته در این رابطه، ضعف آن عده نیروهای امنیتی است که برای تأمین امنیت این مراسم فراخوانده شده بودند.

معلوم نیست تروریست‌ها چه زمانی وارد ساختمان مورد نظر شده بودند و چگونه مورد توجه دیگر نیروهای امنیتی قرار نگرفت. مسایل دیگر نیز پرسش‌هایی را ایجاد کرده است که شاید هیچ گاه پاسخی روشن نخواهند یافت.

نکته مهم دیگر این است که اجتماعی مورد حمله قرار گرفته است که در آن بسیاری از سران تیم ثبات و هم‌گرایی حضور داشتند و این مورد می‌تواند برای هرکسی ذهنیتی بدهد. حالا که انسانیت در کشور مورد تهاجم قرار گرفته است، باید همه طرف‌ها از آن عبرتی در خور بگیرند و یاد داشته باشند که با گرگ‌ها نمی‌شود آشتی کرد. ما خواهان صلحی آبرومندانه در افغانستان هستیم که در آن جایگاه تمام اقوام کشور بدون تبعیض و عادلانه مطمح نظر باشد.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید