ویروس کرونا یا سلاح تبلیغاتی

کریم پوپل

کرونا نام خانواده ویروس‌های است که جدار بیرونی آن به شکل برجسته بوده اشکال تاجدار را ساخته است  از این‌رو  به نام ویروس تاج‌دار مشهور است. ویروس کرونا  درسال ۱۹۶۵ کشف گردید. الی سال ۱۹۸۰ مطالعه بالای به طور مداوم ادامه داشت. این ویروس به طور طبیعی در پسان‌داران  مانند شتر شبپرک چرمی، مورچه خوارک و پشک وحشی و پرنده‌گان شیوع پیدا می‌کند، با این حال تاکنون هفت کروناویروس انسانی کشف شده‌ که در سال‌های مختلف و درمناطق مختلف تلفات انسانی داشته است. آخرین نوع آن که به نام کوید ۱۹ یا 2019-nCoV  درشهر ووهان چین پیدا شد، عالم گیر شده است. کرونا معمولاً جهاز تنفسی را مورد حمله قرار داده، حجرات آن‌را تخریب می‌نمایدکه سبب ازبین رفتن حجره می‌گردد. اما انواع کرونا که گرده جگر و روده را مورد حمله قرار می‌دهند. ویروس کرونا در هر پنج قاره جهان به شکل طبیعی وجود دارد و انسان و حیوان را مبتلا نموده پس از سه روز یا دو هفته صحت یاب می‌شود. ولی نوع کووید ۱۹ نوع پشرفته تر از دیگرکرون‌ها است.

کرونا وسیله تبلیغاتی به مقصد تضیف اقتصاد چین

کشورهای غربی که اقتصاد جهان را به دست دارند. این‌بار کشوری را مورد حمله قرار دادندکه تولید کننده مواد خام و پخته جهان می‌باشد. چین کشور که ارزان‌ترین مواد پخته را درجهان عرضه داشته و به هزاران فابریکه کشورهای غربی را نیز تحت تاثیر قرار داده است. ازمدت چند سالی است که به طور ناگهانی بیماری خاصی در نقطه ای ازجهان شروع گردیده وپساً به بیماری عام تبدیل و درجاهای مختلف جهان منتشر و به خطری جهانی تبدیل می‌شود، مثل ویروس سارس، آنفلونزای خوکی، آنفلونزای مرغی، جنون گاوی و …، اما به نظر می‌رسد، این بارشیوع ویروس کرونا سر وصدای مخصوصی در رسانه‌ها داشته و به گونه ای پوشش داده می‌شود که گویی قصد و غرضی در پشت آن است، چینی‌ها می‌گویند که ویروس کرونا مثل هر ویروس دیگری است، چرا این قدر باید برایش جنجال رسانه ای شود و افکار عمومی جهان علیه آن تحریک شود. آن‌ها احساس می کنند کسانی هستند که می‌خواهند ناکامی‌های سیاسی و اقتصادی خود را در رقابت با چین به وسیله این ویروس جبران کنند. «محققان انستیتوت تکنولوجی هند ساختمان جنتیکی ویروس را تجزیه کردند و در آن چهار Amino Acids یا تیزاب های پروتئینی را یافتند که مشابهت با ویروس ایدز AIDS دارد و معلوم می‌شود که امکان آن می‌رود که قصدا داخل جین ویروس کرونا جابه‌جا (هایبراید) شده است. نظر به این راپور ویروس کرونا یک پدیده غیر طبیعی است و صرف با دست‌کاری انسان در لابراتوار صورت گرفته، تا ضرر رساندن ویروس را شدت بدهند.»

تا حال در چین ویروس کرونا حدود ۱۷۰۰ نفر را کشته، اما ۵۷ میلیون انسان همه ساله به دلایل مختلف دیگر عمر خودرا از دست می‌دهند. کرونا یک ویروس عادی بوده، اصلاً مایه تشویش نیست. خطر ویروس کرونا آن‌قدر نیست که در رسانه‌ها گفته می‌شود. خطرمحدود برای اشخاص که مبتلا به بیماری‌های قلبی، گرده و شش است دارند. درجهان عادی ترین امراض موجب کشته شدن هزاران نفر می‌شود. مثلآ ریزش و آنفلوآنزا سالانه به مراتب بیشتر انسان‌ها را از بین می‌برد، سالانه بیش از ۶۵۰۰۰۰ نفر در جهان از مرض سرما خورده‌گی و آنفلوآنزا « Orthomyxoviridae» از بین می‌رود و تقریبا ۵ تا ۱۰ میلیون انسان به آن مبتلا می‌شود که این رقم خیلی خیلی بیشتر ازویروس کرونا است.

امار نشان داده شده است که انسان به نسبت‌های ذیل می‌میرند؛ امراض، قتل، تصادم موتر، عوارض تخنیکی طیاره، کشتی خط ریل، غرق در آب شدن و شناوری، افتادن به زمین از نقاط بالا، درگیر ماندن و تصادم با ماشین و ابزار کار، هوای سرد و گرم، جنگ‌؛ جنگ‌های نظامی تروریستی باندها گروه‌ها، سیلاب و آفات طبیعی

آمار نشان داده شده که میلیون‌ها انسان جان خودرا به دلایل ذیل از دست می‌دهند که که مرض کرونا نزد آن‌ها هیچ چیزی نیست.

۵۶٫۹ میلیون مرگ و میر در سراسر جهان در سال ۲۰۱۶ بوده‌است؛ از جمله (۵۴٪) آن به ۱۰ دلیل ذیل جان خودرا از دست داده‌اند.

۱. امراض ایسکمیک قلب و سکته مغزی بزرگ‌ترین قاتلان جهان است که ۱۵٫۲ میلیون مرگ درسال ۲۰۱۶ را تشکیل می‌دهد.

۲.امراض انسدادی مزمن شش در سال ۲۰۱۶ بتعداد ۳٬۰ میلیون نفرجان خودرا از دست دادن.

۳. سرطان شش (همراه با سرطان گلو و شش) باعث مرگ ۱٫۷ میلیون نفر شده است.

۴. دیابت در سال ۲۰۱۶ بتعداد ۱٫۶ میلیون نفر را کشته‌است که در سال ۲۰۰۰ کمتر از یک میلیون نفر بوده‌است.

۵. مرگ و میر ناشی از زوال عقل (دمانس) :که معمولاً کهن سالان را در بر می‌گیرد. ازسال ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۶ این مرض دوبرابر شده‌است. این مرض از جمله  پنجمین دلیل اصلی مرگ جهانی می‌باشد.

۶. امراض دستگاه تنفسی کشنده‌ ترین امراض قابل انتقال باقی مانده‌است و در سال ۲۰۱۶ به تعداد ۳٫۰ میلیون نفر در سراسر جهان فوت کردند.

۷. میزان مرگ و میر ناشی از بیماریهای اسهالی بین سال‌های ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۶ تقریباً ۱ میلیون کاهش یافته‌است. اما هنوز هم در سال ۲۰۱۶ منجر به مرگ ۱٫۴ میلیون نفر شده‌است.

۸. سایر امراض در میان ۱۰ علت اصلی جان ۱٫۳ میلیون نفررا گرفته‌است

۹. ایدس و سایر امراض ویروسی در سال ۲۰۱۶ جان ۱٫۰ میلیون نفر را گرفته‌است.

۱۰. تصادم وسایل ترافیکی در سال ۲۰۱۶ به تعداد ۱٫۴ میلیون نفر را به قتل رساند که حدود سه چهارم یعنی (۷۴٪) آن‌ها مرد و پسر بودند.

تعداد مرگ میر انسآن‌ها به دلایل ذیل

 

کرونا: کرونا نام علمی: Coronaviruses) خانواده  بزرگی از ویروس‌ها و زیر نام کرونا هستند که از ویروس  سرما خورده‌گی  معمولی تا عامل امراض  شدیدتری همچون سارس مرس و کوید ۱۹ را شامل می‌شود. این ویروس باعث سرما خورده‌گی در حیوانات می‌شود، اما از تماس با حیوان  باعث سرما خورده‌گی در انسان می‌شود. ویروس کرونا از این که به شکل تاجدار دیده شده به‌نام کرونا مشهور است. ویروس کرونا در سال ۱۹۶۵ کشف گردید.

این ویروس به طور طبیعی در پسان‌داران  مانند شتر شبپرک چرمی، مورچه خوارک و پشک وحشی و پرندگان شیوع پیدا می شود، با این حال تاکنون هفت کروناویروس انسانی کشف شده‌است. آخرین نوع آن که به‌نام  (کووید ۱۹) 2019-nCoV  در در شهر ووهان چین پیدا شد که عالم گیر شده است.

این کرونا بالای دستگاه تنفسی حمله نموده به مرض سینه بغل شدید تبدیل می‌شود. گاهی بالای روده و معده حمله می‌کند.  کهنسالان و کودکان که تکلیف قلبی داردند زودتر از دیگران مبتلا به این مرض می‌شود.

 

ساختار داخلی: کرونا دارای یک جین آر ان ای بوده و از دوطبقه تشکیل شده است؛ هسته این ویروس را موادجنتیکی و طبقه بیرونی آن را تاج‌های پوشانیده است که از چهار نوع امینی اسید تشکیل داده است.

انواع ویروس کرونا

چهار نوع کرونا بالای جهاز تنفسی حمله می نمایند که عبارتند از

HcoV-229E

HcoV-OC43

HcoV-NL63، کشف شده در سال ۲۰۰۴

HcoV-HKU1، کشف شده در سال ۲۰۰۵ در هنگ کنگ

این چهار نوع کروناویروس ممولاً بالای جهاز تنفسی انسآن‌ها حمله نموده سبب مریضی می‌شود که درجه اول باعت مریضی سیستم تنفسی در کودکان و بزرگسالان می‌شود.اما انواع دیگری از این ویروس هستند که باعث  علایم شدیدترمریض  می‌شوند مانند مرض سارس مرس و کووید ۱۹ می‌باشند.

۱. سارس نام علمی SARS-CoV

این ویروس که تصور می‌شود از شبپرک چرمی درچین ناشی شده باشد درسال ۲۰۰۲ این مرض   موجب شد که جان حدود ۸۰۰ نفر گیرد. موجب نشانه حاد و شدید تنفسی در میان مبتلایان شد.

۲.مرس MERS-COV

نوع جدیدتر از این ویروس در سپتامبر ۲۰۱۲ در مردی ۶۰ ساله در سعودی عرب کشف شد که به مرگ آن انجامید. این مرد چند روز پیش از آن به دبی سفر کرده بود و دومین مورد در مردی ۴۹ ساله در قطر که او نیز جان خودرا از ست داد. کشف بیماری اولین بار در آزمایشگاه لندن تاید شد.

به نام اختلال نارسایی تنفسی شرق میانه  شناخته شده‌است. که موجب مرگ ۸۵۸ نفرگردید.

کرونای جدید (کووید ۱۹) 2019-NCOV

این مرض در دسامبر ۲۰۱۹ نیز، برای نخستین بار در شهر ووهان  چین، پس از این که مردم بدون علت مشخصی دچار سینه بغل شدند و هم واکسین موثر نبود کشف شد. امروزاین ویروس جهانی گردید. مبتلایان  این مرض برای اولین بار در یک بازار عمده فروشی غذا بحری که در آن حیوانات زنده نیز به فروش می‌رسید ارتباط می گیرد. الی ماه فبروری ویروس کرونا جدید جان بیش از ۲۷۰۹ نفر را گرفته‌ و بیش از ۷۳٬۳۳۲ نفر به این ویروس در ۸۰ کشور مبتلا می‌باشد.

واکسین: اگرچه تلاش‌های بسیاری برای تولید واکسین این ویروس انجام شده‌، اما هنوز واکسین یا داروی مخصوصِ ضدِ ویروسی برای ریشه‌کن کردن، درمان قطعی، جلوگیری یا مقابله با عفونت‌های ناشی از کروناویروس به‌طور عام وجود ندارد.  بنابراین تنها راه جلوگیری از سرایت آن تشخیص زودهنگام و درمان بیمار در محل قرنطین شده است. باید به دنبال افرادی گشت که با بیماران این ویروس در تماس بوده‌اند و آن‌ها را زیر نظر گرفت. در قدم پسی باید محدودیت‌های مسافرتی ایجاد کرد و از گردهمایی‌های عمومی جلوگیری کرد. برای جلوگیری از سرایت مرض از ماسک استفاده نمود. با حیوانات وحشی و فارم های حیوانات نزدیک نشوید. هنگام سرفه یا عطسه فردی که مبتلا به انفلونزا است دهن خودرا با با ماسک یا دستمال ببندید. از گوشت وتخم مرغ خام بپرهیزید.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید