با کرونا سهل انگاری نکنید، فاجعه به بارمی آید!

 

پس از چند ماه از بروز کرونا در چین، این مصیبت حالا در سراسر جهان بساط پهن کرده و پیشرفته ترین کشور ها و اقتصاد های جهان را به زانو در آورده است. ایتالیا گرفتار فاجعه‌ی بزرگ شده و پس از آن چین، ایران، هسپانیا، فرانسه و ده ها کشور دیگر با این هیولای قرن بیست و یک دست و گریبان هستند.

روزانه صدها تن از باشنده گان این کشور ها و کشورهای دیگر از اثر کرونا جان های عزیز شان را از دست می‌دهند. از این رو تدابیر جدی یی در این کشور ها رویدست گرفته شده است. اما به گفته مقامات در ایتالیا، کرونا در این کشور از کنترل دولت بیرون شده و تاکید داشته اند که دلیل این فاجعه عدم اعتنای مردم به جدی بودن مخاطرات کرونا می باشد.

در افغانستان نیز دیروز شمار مبتلایان به کرونا به سی و چهار نفر رسید. این افزایش نشان می‌دهد که کرونا به برخی از ولایت‌هایی چون هرات، قندهار، کابل، سمنگان، بلخ، غزنی، لوگر، کاپیسا و… مبتلایانی دارد و این نکته قابل نگرانی جدی می باشد و باید آن را هشدار دهنده تلقی کرد.

از این است که یاد آوری می کنیم مردم افغانستان در برابر این خطر که خاموشانه و غافلگیرانه به ما حمله می کند و بی آن‌که خود مان متوجه شویم، ما را گرفتارمی کند، نباید بی تفاوت باشند.

ما به مردم عزیز خود خطاب می کنیم که یک بار به کشور های بزرگی که دارای اقتصاد، تکنالوژی، امکانات و ظرفیت های قابل ملاحظه با کادر های ورزیده پزشکی اند  نگاه کنید و ببینید که کرونا با آنها چه می کند. در ایتالیا، ایران، هسپانیا و فرانسه روزانه ده ها نفر از اثر ابتلا به کرونا جان می‌دهند و روزانه صد ها نفر نیز به این ویروس تباه کننده مبتلا می شوند.

مردم ما باید متوجه وضعیت حساس کشور ما که گرفتار جنگ خونین است، باشند و بخاطر داشته باشند که به لطف خداوند هنوز تعداد محدودی از مبتلایان به ویروس کرونا را داریم ولی این تعداد هر روز می تواند فزون‌تر و فزون‌تر گردد و با در نظرداشت بی تفاوتی ها و سهل انگاری های ما به نقطه خطرناک برسد و حتا از آن عبور کند.

دیروز در افغانستان اولین قربانی ویروس کرونا در ولایت بلخ داشتیم و این می تواند زنگ خطری باشد که برای هر یک ما به صدا در آمد.

ما از حکومت می خواهیم پیش از آن‌که وضعیت وخیم تر گردد اقدامات سازنده‌یی را رویدست بگیرد. هرات و کابل را باید به قرنطین بگذارند. در شهر های مهم و بزرگ کشور باید از همین اکنون تدابیر احتیاطی و جدی مد نظر گرفته شود. رفت و آمد های سخت گیرانه‌یی در برخی از ولایت‌ها وضع گردد و حتا ادارات دولتی در آنجا ها به جز ادارات بسیار ضروری و حیاتی، تعطیل گردد.

مواد صحی‌یی که برای جلوگیری از ابتلا به کرونا در خانواده ها مصرف می‌شوند، بیشتر وارد شوند و روش توزیع آن به مردم طوری مدیریت گردد که از گران فروشی جلوگیری گردد.

ما با در نظرداشت ناتوانی های اقتصادی، صحی و فرهنگی و نبود  امنیت و عوامل دیگر، در منطقه بسیار آسیب پذیر هستیم. تنها کاری که می توانیم بکنیم این است که به نظافت مطابق دستورات وزارت صحت عمل کنیم تا از مبتلا شدن به کرونا در امان بمانیم.

حکومت هرچه زود تر باید در راه حفظ سلامتی مردم روش‌های معمول در کشور های دیگر را عملی کند ورنه دیر می‌شود و ما گرفتار فاجعه‌یی عظیم خواهیم شد.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید