کرونا در جهان؛ شمار قربانيان از 13هزار تن گذشت، يک ميليارد نفر خانه‌‌نشين شدند

 

مراکز و نهادهايي که همه‌گيري کروناي جديد را رصد مي‌کنند روز يکشنبه (سوم حمل) گزارش دادند که تعداد مبتلايان به اين بيماري به بيش از 307هزار تن در 171 کشور جهان رسيده و شمار جان‌باخته‌گان نيز از مرز 13هزار تن گذشته است.

در حال حاضر ايتاليا با بيش از 4800 قرباني بيشترين تعداد جان‌باخته بر اثر اين بيماري را در بين کشورها دارد و پس از آن، به ترتيب، چين، ايران (طبق آمار رسمي)، اسپانيا و فرانسه قرار دارند.

هم‌اکنون حدود يک ميليارد نفر در جهان ناچار به ماندن در خانه و قرنطينه خانه‌گي شده‌اند.

در ايالات متحده تاکنون حدود 27هزار نفر به اين بيماري مبتلا شده‌اند که بيش از 320 تن از آنان جان باخته‌اند.

شمار زيادي از شهرها و ايالت‌ها محدوديت‌هايي وضع کرده‌اند و حدود هشتاد ميليون امريکايي در حال حاضر در شرايط قرنطينه خانه‌گي به سر مي‌برند.

در ساير کشورهاي قاره امريکا نيز کانادا (بيش از 1200 مبتلا و بيش از 60 مرگ)، برزيل (بيش از هزار مبتلا و حدود 20 مرگ) و اکوادور (بيش از پنجصد مبتلا و 7 مرگ) آسيب‌ديده‌ترين کشورها هستند.

در بين کشورهاي خاورميانه ايران همچنان کانون شيوع به شمار مي‌رود و مقام‌هاي وزارت بهداشت  ايران روز يکشنبه شمار مبتلايان را بيش از 21هزار و ششصد تن و تعداد جان‌باخته‌گان را 1685 نفر اعلام کردند. تصور مي‌رود که آمار واقعي بيش از اين باشد.

در بين کشورهاي منطقه، پس از ايران ترکيه قرار دارد که در هفته‌هاي اخير گزارشي از ابتلا ثبت نکرد، اما يک‌باره آمار آن در روزهاي اخير جهش يافته است.

تا چاشت يکشنبه، شمار مبتلايان در ترکيه نزديک به هزار نفر و تعداد جان‌باخته‌گان بيش از 20 تن اعلام شد.

در همين منطقه، اسراييل با حدود نهصد مبتلا، پاکستان با بيش از هفتصد مبتلا و قطر با حدود پنجصد مبتلا در رده‌هاي بعدي قرار دارند.

در قاره افريقا حدود هزار نفر به اين بيماري مبتلا شده‌اند که مصر (294) و افريقاي جنوبي (240) بيش از بقيه آسيب ديده‌اند.

با اين حال سازمان جهاني بهداشت هشدار داده است در صورت همه‌گيري گسترده، اکثر کشورهاي آفريقايي به دليل سيستم پزشکي ضعيف‌شان در مقابله با کرونا چالشي بسيار جدي خواهند داشت.

در شرق آسيا مالزيا با حدود 1200 مبتلا، اندونزيا با بيش از 450، سنگاپور با بيش از 430 و تايلند با بيش از چهارصد مبتلا بيشترين آسيب‌ديده‌گان هستند.

برخي از اين کشورها ورود مسافر به خاک خود را ممنوع کرده و مقررات قرنطينه خانه‌گي وضع کرده‌اند.

استراليا تاکنون ابتلاي بيش از هزار نفر و مرگ هفت تن را تأييد کرده است.

استراليا و نيوزيلند از هفته‌ها قبل براي مقابله با کرونا مقررات و محدوديت‌هايي سخت وضع کردند.

چين که کانون اوليه شيوع اين بيماري بود در سه روز گذشته اعلام مي‌کرد هيچ مورد جديدي از ابتلا در اين کشور ثبت نشده؛ با اين حال روز يکشنبه مقام‌هاي بهداشتي اين کشور از يک مورد جديد خبر دادند.

مقام‌هاي چين مي‌گويند نگراني فعلي‌شان انتقال ويروس از ساير نقاط دنيا «به ويژه اروپا» به اين کشور است.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید