وزير صحت: احتمال دارد 16 ميليون نفر در افغانستان به ويروس کرونا مبتلا شوند

 

وزير صحت عامه کشور مي‌گويد که براساس محاسبات سازمان صحي جهان احتمال دارد که 16 ميليون نفر در افغانستان به ويروس کرونا مبتلا شوند.

فيروزالدين فيروز وزير صحت عامه، روز سه‌شنبه (5 حمل) در يک نشست خبري در کابل گفت که سازمان جهاني صحت پيش‌بيني کرده که 80 درصد از مردم جهان به ويروس کرونا مبتلا خواهند شد.

او بيان داشت، مدلي که وزارت صحت عامه پيش‌بيني کرده است نگران کننده و تکان‌دهنده است.

آقاي فيروز بيان داشت: ” سازمان صحي جهان مي‌گويد که بيشتر از 80 درصد مردم به خصوص مردم افغانستان به اين ويروس مبتلا خواهند شد وقتي که ما 80 فيصد را از 32 ميليون محاسبه مي‌کنيم بيش از 16 ميليون هموطن ما به اين ويروس مبتلا خواهند شد   يک گپ بسيار جدي و اساسي است”.

او افزود: ” از اين 16 ميليون 66 فيصدش که بيش از 8 ميليون نفر مي‌شود مي‌تواند علايم را نشان دهند و از اين 8 ميليون نفر 700هزار تن نياز به بيمارستان خواهند داشت و از اين 700 هزار تن، 210 هزار تن نياز جدي به تداوى خواهند داشت و احتمال دارد که از اين 210 هزار تن، 110 هزار تن جان خواهند داد”.

وزير صحت عامه تاکيد کرد: ” اين مدلي بود که براي تان گفتم، احتمالاتش وجود دارد که اين اتفاق بيفتد، اما در صورتي که همکاري باشد، در صورتي که توجه باشد، ان‌شاءالله به اين پيشبيني و مدلي که گفتم نخواهيم رسيد”.

در همين حال مجلس سناي کشور اختلاف ديدگاه ميان وزارت صحت عامه و کميته مبارزه با کرونا را در مورد نحوه مبارزه با اين ويروس را فاجعه‌بار مي‌خواند.

دو روز پيش وزارت صحت خواستار قرنطينه شدن شهر هرات شد؛ اما کميته مبارزه با کرونا با اين تصميم مخالفت کرد.

اما اعضاي مجلس سنا  در نشست عمومي روز سه‌شنبه (5حمل)، ضمن تاکيد بر هماهنگي براي جلوگيري از شيوع ويروس کرونا تاکيد کردند که عدم هماهنگي ميان وزارت صحت عامه و کميته مبارزه با ويروس کرونا تأسف‌بار است.

محمدعلم ايزديار معاون اول مجلس  در اين نشست گفت که دولت افغانستان بايد به تدابير، هدايت و رهنمودهاي صحي وزارت صحت عامه عمل کند.

او با اشاره به اين‌که کشورهاي اروپايي با آن‌همه پيشرفت قرنطينه شده‌اند، هشدار داد که اگر به رهنمودهاي صحي وزارت صحت عامه  توجه نشود، با توجه به محدوديت‌هاي اقتصادي مردم افغانستان، فاجعه انساني در کشور رخ خواهد داد.

نادر بلوچ عضو ديگر مجلس سنا، با اشاره به اين که وزارت صحت قرنطينه هرات را پيشنهاد کرده، اما کميته مبارزه با ويروس کرونا و ارگ رياست جمهوري با اين پيشنهاد مخالفت کرده، گفت که اين جفاي تاريخي در حق مردم فقير افغانستان خواهد بود و بايد از اين اختلافات جلوگيري شود.

سناتوران ضمن تاکيد بر رعايت رهنمودهاي صحي از سوي مردم، اعلام کرد که اين مجلس نيز جلسات عمومي شان را به منظور جلوگيري از خطرات کرونا به يک روز در هفته کاهش مي‌دهد و سناتوران و کارمندان مجلس سنا از احتياط لازم کار خواهند گرفت.

اين در حالي است که در 24 ساعت گذشته، 2 واقعه مثبت کرونا در کشور ثبت شده است و شمار مبتلايان به ويروس کرونا در افغانستان به 42 نفر رسيده است.

تاهنوز 22 واقعه در هرات، 4 واقعه در سمنگان، 3 واقعه در بلخ، 3 واقعه در لوگر، 2 واقعه در کابل، 2 واقعه در زابل، 2 واقعه در فراه و يک يک واقعه در ولايت‌هاي کاپيسا، دايکندي، قندهار و بادغيس ثبت شده است.

حکومت براي جلوگيري از شيوع ويروس کرونا، تمامي مسابقات ورزشي، فعاليت هوتل‌ها، حوض‌هاي آب‌بازي و حمام‌ها را متوقف کرده است.

بر اساس تصميم حکومت، دانشگاه‌ها، مکتب‌ها، مراکز آموزشي دولتي و خصوصي نيز تا تاريخ 30 حمل تعطيل شده است.

حکومت همچنان ارايه برخي خدمات در نهادهاي دولتي که ازدحام و شمار مراجعين آن زياد است را متوقف کرده است.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید