داکتر غنی در واکنش به کاهش مساعدت های امریکا: کاهش این کمک ها هیچ تأثیری در افغانستان نخواهد داشت

 

 

قاری زاده: کاهش این کمک ها سرانجام حکومت غنی را سرنگون می کند

 

مصدق پارسا: اصطلاح بودجه ریاضتی برای کشوری که اقتصاد آن وابسته به خارجی ها است، مضحک و مسخره است

 

پس از این که وزیر خارجه امریکا در دیدارش با داکتر غنی و داکتر عبدالله که روز دوشنبه چهارم حمل صورت گرفت، ناامید شد و نتوانست به تنش میان آن‎ها پایان دهد، وزارت خارجه امریکا دیروز اعلامیه یی را صادر کرد و در آن ناسازگاری میان غنی و عبدالله را تهدید مستقیم به منافع ملی امریکا خواند و از کاهش مساعدت های خود به افغانستان خبر داد.

به گزارش خبرنگار روزنامه آرمان ملی، در این اعلامیه گفته شده است که امریکا در مورد مساعدت یک میلیارد دالر خود به دولت افغانستان تجدید نظر می کند.

به دنبال این اعلامیه، محمد اشرف غنی دیروز در یک پیام خود گفت که کاهش این کمک ها هیچ تأثیری در افغانستان نخواهد داشت و حکومت با جست‌وجوی منابع بدیل این خلا را پر خواهد کرد.

وی همچنان گفت «به خاطر کمبود کمک های امریکا تمام ابعاد بودجه ریاضتی را مطالعه کرده است».

غنی اطمینان داد که کاهش کمک های امریکا تأثیر مستقیم بالای بخش ها و سکتورهای کلیدی نخواهد داشت.

اما داکتر عبدالله در واکنش به اعلامیه وزارت خارجه امریکا مبنی بر کاهش مساعدت های آن کشور گفت که سفر مایک پمپیو به کابل فرصت مناسب برای حل بحران کنونی در کشور بود که از آن استفاده خوب صورت نگرفت.

اما موضع آقای غنی در برابر اعلامیه وزارت خارجه امریکا مبنی بر کاهش مساعدت های آن کشور و توسل به بودجه ریاضتی، با واکنش های تند برخی از آگاهان و کاربران شبکه های اجتماعی مقابل شده است.

فخرالدین قاری زاده گفته است که صحبت های داکتر اشرف غنی شباهت های زیادی به آخرین پیام های داکتر نجیب الله رییس جمهور رژیم کمونیستی افغانستان داشت.

غنی مانند نجیب می کوشد که مردم را اطمینان کاذب دهد که سرانجام با قطع این کمک ها همان گونه که حکومت نجیب را از هم پاشید، حکومت غنی هم سرنگون خواهد شد.

مصدق پارسا در مورد اقتصاد ریاضتی غنی نوشته است: اقتصاد ریاضتی برای کشوری که هیچ پشتوانه مالی ندارد، تولید ندارد، صادرات ندارد، نیروهای امنیتی اش را جامعه جهانی پول می دهد، انتخابات را از پول دیگران برگزار می کند، یک اصطلاح مضحک و مسخره است.

اما برخی از نماینده گان در پارلمان کشور پیشنهاد داده اند که امریکا باید در این تصمیم خود تجدید نظر کند و به مساعدت های خود به افغانستان ادامه دهد.

این در حالی است که اختلاف برسر چگونگی امتیاز و قدرت دسته های انتخاباتی دولت ساز و هم‌گرایی در حکومت تا اکنون به قوت خود باقی است.

غنی برای عبدالله پیشنهاد داده است که رهبری صلح را به پیش ببرد و چند وزارت را هم برای تیم ثبات و هم‌گرایی خواهد داد، اما داکتر عبدالله خواهان نظام پارلمانی در کشور است و غنی را متهم به تقلب های گسترده در انتخابات کرده است و حکومت آن را فاقد مشروعیت می خواهند و خودش را رییس جمهور منتخب مردم افغانستان تلقی می کند.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید