مهمان ناخوانده و ناشناخته که افغانستان را اشغال مي‌کند

 

بازگشت مهاجران از ایران نگرانی در مورد شیوع گستردهتر کرونا را افزایش داد

با از سرگيري روند خروج 10 تا 15 هزار مهاجر افغانستاني که روزانه از ايران برمي‌گردند، کابوس گسترش کرونا به هرات و سراسر افغانستان فراگير شده و بر زنده‌گي مردم سايه افکنده است. بدتر اين که در اين کشور سيستم نظارت پزشکي وجود ندارد که بيمار از تندرست جدا شود.

دولت افغانستان تدابيري روي دست گرفته، اما خطر جدي اين است که با وجود خروج سرسام آور مهاجران افغانستاني از ايران، حکومت نتوانسته بيش از 42 مورد آزمايش مثبت کرونا و يک نفر قرباني بيماري کويد19 را در ولسوالي چمتال ولايت بلخ ثبت کند و سوال‌هاي جدي درباره ناکارآمدي نظام پزشکي کشور به وجود آمده است.

عبدالقيوم رحيمي، والي هرات هفته پيش هشدار داد که اگر اقدامات جدي تر براي مبارزه با کرونا روي دست گرفته نشود، کشور در هفته‌هاي آينده توانايي جمع آوري جسدها را نخواهد داشت.

وزارت صحت عامه کشور که در جبهه اول مبارزه با کرونا قرار دارد، به رهبري دولت دو بار پيشنهاد داده است که شهر هرات را قرنطين کند، که از روز گذشته  باشنده‌گان شهر هرات رفتند. تاکنون مسوولان وزارت صحت عامه تلويحاً حکومت را به برخورد سليقه‌يي در مبارزه با ويروس کرونا متهم کرده و هشدار داده اند که پيامدهاي اين کار در کشور فاجعه بار خواهد بود.

وحيد مايار، سخن‌گوي وزارت صحت عامه در اين مورد گفت: «آنچه که نياز است بايد بکنيم. اما اگر بنابر ملحوظات مختلف سياسي يا هر موضوع ديگر و تفاوت سيلقه‌ها که در اين جا است، بحران ايجاد مي شود.»

منظور سخن‌گوي وزارت صحت، قرنطين هرات بود که اين کار تقريباً عملي شده است، اما از سوي ديگر مردم در برابر شيوع ويروس کرونا بسيار بي‌تفاوت هستند که گويا چيزي به نام کرونا وجود ندارد.  سخن‌گوي وزارت صحت هشدار داد: « اگر ما چنين بي‌تفاوت باشيم، چه هموطنان ما چه ارگان هاي دولتي و غيردولتي وزارت صحت عامه مسوول نخواهد بود.»

وحيد عمر، مشاور رييس جمهور در امور روابط عامه و راهبردي، در پاسخ به وزارت بهداشت همه‌گاني گفت: «قرنطين هرات يا اعلام يک نوع حالت اضطرار بسيار ابعاد ديگر دارد که بايد تمام آن سنجيده شود، ولي فعلاً مشوره مقام‌هاي محلي هرات، مردم و نماينده‌گان اين ولايت اين است که براي فعلاً نياز به اين اقدام نيست.»

رويا حيدري، شهروند کابل که نگران اوضاع است به مشاور رييس جمهور مي‌گويد:‌ «وزارت صحت عامه آگاهانه تصميم گرفته، هيچ كدام از گزينه‌هايي كه اشاره فرموديد بالاتر و با ارزش تر از جان اين مردم نيست. قمارت را جايي دگر بزن، به تن‌هايي كه در اين سرزمين جز جنگ نديده اند به چشم يك عدد و دو عدد نبين!»

افغانستان مرزهايش با ايران را نبسته است و خطر گسترش کرونا با بازگشت چندهزار نفري مهاجران روز به روز بيشتر مي‌شود؛ کشوري که در کنار چين و ايتاليا بيشترين افراد مبتلا به بيماري کويد 19 را ثبت کرده و عملاً در گرو ويروس کرونا است.

داکتر سلام احمد سليم که در بخش بهداشت همه‌گاني تحقيق مي‌کند، درباره دلايل بلند نبودن آمار ويروس کرونا در افغانستان مي‌گويد:‌ «آمار پايين دلايل مختلف دارد. شايد موارد ابتلا زياد باشد، اما از چشم وزارت صحت پنهان مانده است. چون تشخيص کرونا نيازمند زيرساخت‌هاي بهداشتي و آزمايش‎گاه‌ها و کيت‌هاي تشخيصي خاص است و وزارت صحت عامه کشور در حال حاضر فقط يک آزمايش‌گاه دارد که قادر به تشخيص اين ويروس است.»

در کشورهاي پيشرفته دنيا مانند امريکا و بريتانيا هم تشخيص اين بيماري روزها و شايد هفته‌ها طول بکشد و به راحتي نيست. چه رسد به يک کشور در حال جنگ.

از اين رو شمار پايين آزمايش‌هاي انجام شده در افغانستان که به گفته سازمان ملل متحد در هر يک ميليون نفر در افغانستان، فقط 7 تست صورت گرفته و در حالي که در ايتاليا در هر يک ميليون نفر 2064 تست انجام شده است، دليل دارد.

از سوي ديگر، تقريباً نيمي از خاک کشور زير نفوذ يا تحت اثر گروه طالبان است و فعاليت‌هاي پزشکي به کندي صورت مي‌گيرد. در اين مناطق تنها در صورتي به داد کسي مي‌رسند که وضع سلامتي‌اش بسيار وخيم باشد.

علت ديگر به گفته داکتر سليم، نبود امکان تعقيب و بستري افراد مشکوک است. نظام پزشکي افغانستان سيستم منظم براي پيگيري بيماران ندارد و حتا شرايط نگهداري بيماران در مراکز درماني رضايت بخش نيست. اخيراً ده‌ها نفر از افراد مشکوک ابتلا به بيماري کويد 19 از بيمارستان هرات فرار کردند و هيچ اثر از آن‌ها نيست.

افغانستان پايگاه‌هاي اطلاعات سلامت درسطح کشور هم ندارد و گزارش‌هايي از تمام بيماران به مرکز منتقل و يک برآورد دقيق از سطح مشکل ارايه شود.

اين عوامل دست به دست هم داده تا ترس گسترده از يک دشمن نامرئي در کشوري که فاقد نظام تشخيص و تداوي منظم است، به جديت به وجود بيايد.

مجلس براي مهم نگهداشتن بحث کرونا در جامعه دست به يک سري اقدامات زده است.

فوزيه سادات، عضو مجلس سنا مي گويد: «در نشستي از رييس مجلس سنا خواسته شد که سناتوران هم مانند نماينده‌گان مجلس هفته يک بار مجلس بگيريم.»

از سويي ديگر، کميسيون مستقل حقوق ‌بشر هم از شهروندان کشور مي‌خواهد که درباره جلوگيري از ابتلا به بيماري کويد19 بي‌پروايي نکنند و حقوق خود، خانواده و شهروندان ديگر کشور را حرمت بدارند.

يکي ديگر از تدابير دولت، کاهش ساعت‌هاي کاري در ادارات دولتي است. لغو مراسم عمومي مانند جشن هاي نوروزي و گردهمايي‌هاي مناسبتي و استفاده از ماسک و دستکش بهداشتي است.

دولت افغانستان همچنين مي‌گويد به دليل گسترش شيوع کرونا، فرمان عفو شماري از زندانيان صادر شده است. در اين کشور تقريباً 32 هزار نفر زنداني هستند، اما روشن نيست که چند نفر از ميان آن‌ها آزاد خواهند شد.

از اين رو، امکان انفجار ويروس کرونا در هفته‌هاي آينده در افغانستان وجود دارد. کشوري که در شرايط سياسي کنوني نه زيربنا و نه برنامه‌ي جدي براي مقابله با اين مهمان ناخوانده و ناشناخته دارد.

 وحيده پيکان/ فارسي انديپندنت

اشتراک گذاری:

نظر بدهید