تأثير وحشتناکِ خودکشي آدم‌هاي مشهور

 

در نخستین واکنش شاید خیلی‌ها شاید بگویند خودکشی دو نفر آدم مشهور، هیچ فرقی با دو انسان دیگر ندارد. به خصوص که بر اساس آمار، در هر نیم دقیقه یک نفر در  سیاره ما اقدام به خودکشی می‌کند. دومین دلیل مرگ و میر بین افراد ۱۵ الی ۲۹ ساله جهان خودکشی است.

خودکشی افرادی مثل کیت اسپید و آنتونی بوردین می‌تواند مهم‌تر از مرگ دو نفر باشد چون این افراد سمبول خوش‌بختی و حتا رویاهای بسیاری از افراد دنیا هستند. وقتی آن‌ها تن به مرگ می‌دهند، آدم‌های همه جوامع بشری دچار ترس و یأس می‌شوند.

کیت اسپید و آنتونی بوردین افراد خودساخته‌یی بودند که با زحمت و همت شخصی تبدیل به الگوی بسیاری از انسان‌ها شده بودند. برای همین خودکشی آدم‌های موفق و مشهور که هرچه خواستند به دست آورده اند، با عقل و شعور بشر جور در نمی‌آید.

مرگ این نوع انسان‌ها فقط زنگ خطر افزایش خودکشی در بین افرادی که افسرده‌گی، تشویش یا اسکیزوفرنی دارد نیست. تصمیم به مرگ افراد مشهور و موفق برای بخش وسیعی از بشر که در رنج است نیز ناگوار و حتا خطرناک است.

خودکشی افراد مشهور می‌تواند گریبان افرادی که از تنهایی، بیکاری و طلاق رنج می‌برند را نیز بگیرد. یا آن‌ها که مورد سوء استفاده جنسی قرار گرفته اند، آن‌ها که قلب شان شکسته شده است و بازمانده‌گان زلزله و جنگ و … بشر از خود می‌پرسند این‌ها که روزگار تماماً به کام شان است از زنده‌گی می گریزند ما چرا باید تحمل کنیم؟

طبیعی است که باید نگران دامنه وسیع‌تری از خودکشی‌ها در آینده باشیم. جوامع سیاره ما شاید مثل یک روستا از هم خبر دارند و از هم تقلید می‌کنند و یاد می‌گیرند، ولی مثل افراد قبیله و روستاهای قدیم، حس دلبسته‌گی و حس خانواده‌گی‌شان هنوز عمیق نشده است. هنوز پرچم‌ها و مرزها و دشمنی‌های قدیم و جدید به انسان سیاره ما اجازه نمی‌دهد که مثل روستای قدیم، از پشتی‌بانی عمومی برخوردار باشند.

بیاییم در حد توان، با همه آن‌هایی که در حلقه زنده‌گی ما هستند بیشتر توجه کنیم. مهربان‌تر باشیم و برای شان وقت بگذاریم. بشر احتیاج به معنویات بیرون از دنیای سیاست دارد. به عزیزان مان احترام بگذاریم و سعی کنیم بر شادی و رفاقت بیافزاییم.

مرد روز

اشتراک گذاری:

نظر بدهید