شکست ماموريت پمپيو، خشمگين از کابل نگران از کويته

 

مايک پومپيو، وزير امورخارجه امريکا که به منظور حل بحران سياسي افغانستان به کابل سفر کرده‌بود، پس از ناکامي در ايجاد سازش ميان رهبران مدعي پيروزي، ادامه تنش بر سر کرسي رياست ‌جمهوري ميان اشرف‌غني و عبدالله عبدالله را «تهديدي» در برابر منافع ملي امريکا دانسته و گفته‌است که واشنگتن تصميم گرفته تا يک ميليارد دالر از کمک‌هاي خود به کابل را قطع کند.

آقاي پومپيو در بيانيه‌يي با انتقاد تند از تنش ميان غني و عبدالله، اين تنش را بي‌احترامي به افغان‌ها، امريکايي‌ها و شرکاي ايتلاف جنگ افغانستان‌ دانسته‌است.

او گفته‌است که ناکامي در رهبري حکومت افغانستان تهديدي مستقيم براي منافع ملي امريکا است و ايالات متحده ميزان همکاري‎هاي خود با دولت افغانستان را به طور فوري مورد بازبيني قرار خواهد داد.

او همچنين پس از ترک کابل، در پايگاه نظامي امريکا در قطر با ملا برادر، مذاکره‌کننده ارشد طالبان نيز ديدار کرده‌است، ديداري که گفته مي‌شود محور اصلي آن تلاش امريکا براي جلوگيري از فروپاشي توافق صلح با طالبان بوده‌است.

واقعيت غير قابل انکار اين است که ماموريت مايک شکست خورد و وزير امور خارجه امريکا بلافاصله پس از ترک کابل، راهي دوحه شد تا با نماينده ارشد طالبان درباره تحولات آينده و چشم انداز پيش روي توافق صلح امريکا- طالبان گفت‌وگو کند.

همزمان، از قول وزير خارجه امريکا يک بيانيه شديداللحن صادر شد که طي آن او بخشي از خشم شديد خود از جنگ قدرت دو رهبر مدعي پيروزي در کابل را به شکلي عريان بروز مي دهد و مي‌گويد که امريکا براي تنبيه آن‌ها يک ميليارد از کمک هايش را قطع مي‌کند.

اين به معناي آن است که مايک پومپيو از اين که نتوانست نقش جان کري را بازي کند و بنيان تشکيل يک دولت دوقطبي و ايتلافي را در کابل بگذارد، عميقاً عصباني است.

او به يک معنا تحقير شد، زيرا رهبران مدعي قدرت در کابل به اراده ارباب کبير شان تمکين نکردند و علي‌رغم حضور دومين مهره پرقدرت واشنگتن در کابل، همچنان بر خواسته‌هاي اصلي خويش براي تصاحب کرسي قدرت، پا فشاري ورزيدند.

با اين‌همه، ماموريت مايک برخلاف آنچه از سوي جان کري در سال 2014 انجام شد، يک تفاوت ماهوي و بنيادين داشت. در بحران قبلي، جان کري و دولت به رهبري اوباما در واشنگتن، دغدغه صلح با طالبان را نداشتند و طرف‌دار حفظ نظم شکننده موجود بودند. در عين حال، اراده دولت اوباما اين بود که يک عنصر مطيع و مطلوب، سکان قدرت مرکزي در کابل را در اختيار داشته باشد و در آن زمان مهره مورد نظر، اشرف غني بود. امسال اما وضعيت فرق مي‌کند. امريکا از همان آغاز مخالف برگزاري انتخابات رياست جمهوري بود، زيرا اين امر را چالش جدي در مسير صلح با طالبان و روي کارآمدن دولت برآمده از آن مي‌دانست.

با وجود ميل امريکا اما انتخابات برگزار شد، اما طولاني شدن فرايند تعيين نتايج نهايي انتخابات و پس از آن، بروز بحران قابل انتظار در کابل به واشنگتن و طالبان امکان داد، تا توافق‌نامه صلح را نهايي کنند، توافق‌نامه‌يي که يکي از پيامدهاي بديهي آن، پايان نظام سياسي کنوني و استقرار يک دولت جديد با قدرت قابل توجه طالبان خواهد بود.

بنابراين، هدف اصلي پومپيو از سفر به کابل به منظور ايجاد سازش ميان رهبران مدعي رياست جمهوري اين بود که آن‌ها بر بنياد توافق امريکا و طالبان براي تشکيل دولتي حداکثر سه ماهه به تفاهم برسند تا اين امر، زمينه را براي آزادي زندانيان طالبان و تشکيل يک هيأت مذاکره کننده براي شروع مذاکرات بين الافغاني فراهم کند. اين همان نموداري است که پيش از اين، امريکا و طالبان در دوحه بر آن، توافق کرده اند.

او اما ناکام و نااميد و خشمگين، کابل را ترک کرد، زيرا همه چيز آن‌گونه که انتظار داشت، پيش نرفت و بحران کماکان به قوت خود باقي ماند. اين بار نه تطميع عبدالله و نه تنبيه غني، براي تحميل اراده امريکا کافي نبود و اين امر، بدون شک روي چشم انداز پيمان صلح واشنگتن با طالبان، اثر منفي مي‌‌گذارد و موفقيت آن را به چالش مي‌کشد.

اکنون وزير خارجه امريکا نه تنها از کابل خشمگين است، بلکه همزمان نگران واکنش نااميدکننده کويته يعني شوراي رهبري طالبان نيز مي‌باشد. به همين دليل او پس از ترک کابل، راهي دوحه شد تا به ملا برادر اطمينان دهد که امريکا با وجود بروز مشکل در مسيرعملياتي شدن توافق‌نامه صلح، به آن پايبند است و اجازه نمي‌دهد که اين پيمان شکست بخورد.

با اين حال، دورنماي اين پيمان، اميدبخش نيست. چالش‌هاي بزرگي در برابر آن قرار دارد که ممکن است در نهايت به شکست آن منتهي شود. در حال حاضر، بزرگ‌ترين تهديد، بحران سياسي جاري در کابل و کژتابي محور ارگ رياست جمهوري است که نمي‌خواهد بازنده اول و آخر پيماني باشد که نه نقشي در انعقاد آن داشته و نه سهمي در نتيجه آن خواهد داشت.

 عبدالمتين فرهمند

اشتراک گذاری:

نظر بدهید