حوثي‌هاي يمن از خروج کشتي سازمان ملل از بندر حديده جلوگيري کردند

 

دولت رسمی یمن و یک منبع مطلع اعلام کرده اند که شورشیان حوثی از خروج یک کشتی سازمان ملل که حامل تعدادی از مقامات دولت يمن بود از بندر حدیده جلوگیری کرده اند.

سبا، خبرگزاری دولتی یمن، گزارش داده است که این دومین بار است که شورشیان حوثی از خروج این کشتی جلوگیری می‌کنند.

این کشتی قرار بود تعدادی از مقامات دولت یمن را که حدود دو هفته پیش در مذاکرات با میانجی‌گری سازمان ملل متحد برای برقراری آتش‌بس و خروج نظامیان از بندر حدیده شرکت کرده بودند از این بندر به بندر مخا که در کنترل دولت است منتقل کند.

از سویی‌هم، خبر گزاری رویترز گزارش کرده که سازمان ملل متحد از ماه‌ها پیش در عرشه این کشتی مذاکراتی بین طرف‌های درگیر در جنگ یمن ترتیب داده بود.

شورشیان حوثی حاضر نشدند به سوال این خبرگزاری در مورد حادثه یاد شده پاسخ دهند و سازمان ملل متحد نیز تاکنون واکنشی نشان نداده است.

جنگ یمن از سال ۲۰۱۴ و در پی تصرف مناطق گسترده‌یی از خاک این کشور از جمله صنعا، پایتخت، توسط شورشیان حوثی آغاز شد.

ایتلاف نظامی به رهبری عربستان سعودی از بهار ۲۰۱۵ با هدف مقابله با حوثی‌ها و بازگرداندن قدرت به دولت یمن وارد این جنگ شد. با این همه حوثی‌ها هنوز اکثر شهرهای بزرگ کشور را در کنترل خود دارند.

تاکنون هیچ موردی از ابتلا به ویروس کرونا در یمن گزارش نشده ولی اقداماتی نظیر مسدود کردن و غربال‌گری مسافران در تمامی بنادر و فرودگاه‌ها در مناطق تحت کنترل شورشیان و دولت به اجرا گذاشته شده است.

شورشیان حوثی هفته گذشته اعلام کردند که رفت‌وآمد در تمام مرزهای زمینی با مناطق تحت کنترل دولت به استثنای حمل کالا را مسدود کرده‌اند.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید