وزارت صحت گردش ويروس کرونا در جامعه آغاز شده است

 

وزارت امور داخله کشور تأیید کرده که در حمله مهاجمان مسلح بر یک معبد اهل هنود و سیکهـ در شوربازار شهر کابل، ۲۵ غیرنظامی کشته و هشت تن زخمی شدند.

طارق آرین، سخن‌گوی وزارت داخله ساعات پس از این حمله به رسانه‌ها گفت که صبح روز چهارشنبه ( ششم حمل) یک مهاجم مسلح پس از ورود به درمسال با نیروهای امنیتی درگیر شد.

آقای آرین همچنان گفت که نیروهای امنیتی توانستند در لحظات نخست حمله ۸۰ غیرنظامی به‌شمول کودکان و زنان را از محل رویداد نجات دهند.

نیروهای امنیتی دقایقی پس از این حمله وارد عمل شدند، اما  پس از شش ساعت موفق شدند که مهاجم انتحاری را از پای درآوردند.

این عبادتگاه اهل هنود و سیکهـ ‌ها در کوچه شوربازار از مربوطات حوزه اول امنیتی شهر کابل موقعیت دارد.

نرندرا سنگهـ خالصه، نماینده اهل هنود در مجلس نماینده‌گان به رسانه‌ها گفت که هنگامی که ده‌ها شهروند اهل هنود و سیکهـ‌ در این مکان مذهبی مصروف عبادت بودند، این حمله صورت گرفت. آقای خالصه افزود که مهاجم در داخل تمامی اتاق‌های درمسال بمب دستی کار گذاشته و با نیروهای امنیتی درگیری شد.

گروه طالبان دست داشتن در آن را رد کرده اند. اما گروه داعش با نشر اعلامیه یی در وبسایت تبلیغاتی اش به نام «اعماق نیوز»  مسوولیت این حمله را بر عهده گرفته است.

این دومین حمله خونین بر اهل هنود و سیکهـ افغانستان است. پیش از این در ۱۰ سرطان ۱۳۹۷ خورشیدی، یک حمله انتحاری در شهر جلال‌آباد صورت گرفت که به‌شمول نامزد وکیل اهل هنود برای پارلمان، ۱۲ نفر از این اقلیت مذهبی کشته شدند.

واکنشها: حمله تروریستی بر عبادت‌گاه سیکهـ‌ها کابل با واکنش‌های جدی روبرو شد، برخی از کشورها و سازمان‌های داخلی و خارجی و شخصیت‌های سیاسی این حمله را محکوم کرده است.

وزارت خارجه هند در اعلامیه‌ی گفته “این‌گونه حملات ناجوان‌مردانه به اماکن عبادت اقلیت‌های مذهبی، بازتابی از طرز تفکر شیطانی عاملان و پشتیبانان آن‌ها است.”

وزارت امورخارجه پاکستان نیز این حمله را نکوهش کرده و گفته است: “این چنین حملات نفرت‌انگیز هیچ توجیه سیاسی، مذهبی یا اخلاقی ندارند.

سفارت امريکا در کابل نیز در تويیتی نوشته است: “ما اين جنايت‌کاران و افراطيون را که برای آسيب رساندن به مردم بی‌گناه به عبادت‌خانه‌ها حمله می‌کنند، محکوم می‌کنيم.”

سفارت امريکا افزوده که صلح تنها زمانی تحقق مي‌یابد که مردم اختلافات خود را از طريق گفت‌وگو حل کنند نه از راه تفنگ.

دفتر شورای امنیت ملی کشور نیز با محکومیت این حمله گفته است: “انتحار، انفجار و جنگ طالبان علیه مردم افغانستان در دو دهه گذشته عامل عمده پرورش گروه‌های تروریستی در زیر چتر این گروه است که این حملات و جنایات بدون تردید در نبود یک آتش‌بس دایمی صورت می‌گیرد.”

شورای امنیت گفته که دولت افغانستان بارها تاکید بر آتش‌بس دایمی و صلح پایدار داشته که تضمین کننده ختم جنگ در کشور باشد. حمله بر عبادت‌گاه‌ها نقض صریح قواعد جنگ و حقوق بین المللی پنداشته می‌شود که این ساحات مشمول مناطق حفاظت شده از جنگ به شمار‌می‌رود.”

کمیسیون مستقل حقوق بشر نیز در واکنش به این حمله گفته است که حمله افراد مسلح بر یک عبادت‌گاه در شهر کابل را که مربوط به شهروندان هندو است، محکوم و نگرانی جدی خود را از ادامه حملات سیستماتیک و هدف‌مند بر اقلیت‌های مذهبی در کشور اعلام می‌کند.

حامد کرزی رییس جمهور پیشین نیز حملۀ دیروز بر درمسال در شهر کابل را نکوهش کرده و آن را عمل تروریستی خوانده است. او افزود که کشتن افغان‌‌ها زیر هر عنوان جنایت بشری و خلاف ارزش‌ها و موازین بین‌المللی است.”

داکتر عبدالله نیز با ابراز تأسف گفته است که این حمله تروریستی را محکوم می کند. آقای عبدالله گفته که افغانستان کشوری است از همه اقوام، ما تلاش می‌کنیم تا عاملان این حمله را به چنگال عدالت بسپاریم.

شوربازار کابل یکی از قدیمی‌ترین محلات شهر کهنه کابل است و در درمسال این منطقه شماری از خانواده‌های سیکهـ زنده‌گی می‌کنند.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید