وزارت صحت گردش ويروس کرونا در جامعه آغاز شده است

 

وزارت صحت عامه کشور می‌گوید که در 24 ساعت گذشته، 37 واقعه مثبت ویروس کرونا به‌شمول یک واقعه در کابل شده است.

وحیدالله مایار سخن‌گوی وزارت صحت، روز چهارشنبه (6 حمل) در یک نشست خبری در کابل گفت:” در 24 ساعت گذشته یک واقعه مثبت در ولایت کابل ثبت شده است”.

آقای مایار گفت: “در 24 ساعت گذشته 32 واقعه در ولایت هرات و یک واقعه مثبت در کابل که مجموعاً با چهار واقعه مثبت کرونا در بین نیروهای‌ حمایت قاطع، 37 واقعه در سراسر کشور ثبت شده است و شمار مجموعی واقعات ویروس کرونا در کشور به 79 واقعه رسیده است”.

او با بیان این‌که یک واقعه  مشکوک از اعضای پارلمان کشور نیز ثبت شده گفت: “یک واقعه مثبت که در کابل ثبت شده از کارمندان محلی یکی از سفارت‌خانه‌های خارجی می‌باشد”.

سخن‌گوی وزارت صحت عامه گفت:” از 32 مورد واقعه مثبت در ولایت هرات یک تعدادشان تاریخ‌چه سفر به ایران را داشته و یک تعداد دیگرشان نه تاریخچه سفر داشته و نه هم با افراد مبتلا به ویروس کرونا تماس داشته‌اند”.

او خاطر نشان کرد که وضعیت جاری در ولایت هرات یک هشدار است مبنی بر این‌که گردش ویروس کرونا در جامعه آغاز شده است.

آقای مایار با بیان این‌که ما     از اقدامات انجام شده مبنی بر این‌که روزگردی در ولایت‌های هرات، فراه و زرنج استقبال می‌کنیم گفت: “نگرانی وزارت صحت عامه از تجمات مردم زیر یک سقف هنوز هم موجود است”.

او بیان داشت بر اساس علم احتمالات در 5 ماه آینده از 32 میلیون نفوس افغانستان 80 درصد که 26 میلیون تن می‌شود به ویروس کرونا مبتلا خواهند شد.

به گفته او از این شمار 16 میلیون علایم مرض را نشان خواهند داد و همچنان 232 هزار به مراقبت‌های جدی صحی نیاز خواهند داشت و 110 هزار وفات خواهند کرد.

سخن‌گوی وزارت صحت عامه گفت: “بانک جهانی نیز در این باره یک محاسبه را انجام داده است که درصورت هیچ اقدام برای جلوگیری این ویروس صورت نگیرد در جریان 9 ماه آینده 26.8 میلیون در افغانستان به این ویروس مبتلا می‌شود”.

او بیان داشت: “به اساس محاسبه بانک جهانی ما 615 هزار فوتی خواهیم داشت، اما در صورتی که اقدامات پیش‌گیرانه صورت بگیرند این ارقام پایین خواهد بود.

طی 24 ساعت گذشته در سراسر جهان 40 هزار تن به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند.

در همین حال شماری از اعضای مجلس نماینده‌گان تاکید می‌کنند که دولت همزمان با وضع قیودات، مواد غذایی را برای باشنده‌گان هرات، فراه و نیمروز فراهم کند.

اعضای مجلس در نشست روزچهارشنبه تاکید کردند که حکومت پس از وضع این قیودات باید امکانات بیشتر برای مردم فراهم کند.

غلام فاروق مجروح یک عضو مجلس در این خصوص گفت: “در قسمت کرونا هرات قرنطینه شد و یکی از راه‌های مؤثر جلوگیری از کرونا قرنطینه است. اما دولت باید تمام کسانی را که از ایران می‌آیند قرنطینه کند و اگر حکومت توان قرنطینه آنان را ندارد، باید مهاجران را مستقیماً از مرز اسلام قلعه به ولایت‌های شان انتقال دهد.”

آقای مجروح افزود که دولت باید از ذخایر استراتیژیک خود از امروز برای مردم نیازمند گندم توزیع کند. موضوع دیگر این‌که باید صرفیه برق و آب را برای مردم رایگان کند، زیرا وقتی که مردم کار نکنند و نان خوردن خود را نداشته باشند از کجا این هزینه‌ها را بپردازند.

سید طاها صادق دیگر نماینده هرات گفت: “ویروس کرونا وارد چرخه اجتماعی در شهر هرات شده و تقریباً به شرایط رسیده که مهار آن دشوار و ناممکن شده است. دولت افغانستان این موضوع را جدی نگرفته است و مردم باید به هشدارهای صحی توجه کنند.”

آقای صادق افزود، حکومت در شرایطی که بیشتر از هفتاد درصد مردم نان شب خود را ندارند قیود روزگردی در هرات وضع کرده است، اگر کرونا مردم را نکشد، گرسنه‌گی مردم فقیر را خواهد کشت.

او تاکید کرد که حکومت باید تدابیری اتخاذ کند که هم قیود روزگردی تطبیق شود و هم فقر و گرسنه‌گی مردم برطرف گردد.

گل احمد نورزاد نماینده ولایت نیمروز گفت که با توجه به ورود روزانه شش هزار مهاجرین از مرز نیمروز، تدابیر صحی در این ولایت بسیار سطحی و اندک است.

آقای نورزاد از وزارت صحت عامه خواست که امکانات بیشتری را برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا به ولایت نیمروز بفرستد تا مبارزه واقعی در این خصوص صورت گیرد.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید