رهايي زندانيان طالب محور دومين دور گفت‌وگوهاي حکومت و طالبان

 

ریاست جمهوری کشور تأیید کرده که تیم مذاکره کننده حکومت روز چهارشنبه با نماینده‌گان گروه طالبان در مورد رهایی زندانیان این گروه، از طریق ویدیو کنفرانس برای دومین بار گفت‌وگو می‌کنند.

جاوید فیصل، سخن‌گوی شورای امنیت ملی کشور به رسانه‌ها در این مورد گفته که گفت‌وگوها از طریق ویدیو کنفرانس روزچهارشنبه آغاز شده و جزییات آن در ختم جلسه با رسانه‌ها شریک خواهد شد.

از سویی‌هم، سهیل شاهین، سخن‌گوی دفتر سیاسی گروه طالبان در قطر نیز گفته که قرار است نماینده‌گان آن‌ها روز چهارشنبه در مورد رهایی زندانیان تیم تخنیکی آن گروه با ایالات متحده، صلیب سرخ و حکومت افغانستان گفت‌وگو کنند.

به گفته شاهین، با چنین راهکاری زمینه رهایی زندانیان دو جانب فراهم خواهد شد.

این دومین دور مذاکرات نماینده‌گان حکومت و طالبان از طریق ویدیو کنفرانس است که در مورد رهایی زندانیان برگزار می‌شود.

شورای امنیت ملی افغانستان پیش از این گفته بود که در نشست گذشته روی رهایی زندانیان، کاهش خشونت‌ها و آتش‌بس گسترده و دایمی بحث شد، اما گروه طالبان گفته بودند که صرف روی رهایی زندانیان آن گروه صحبت شده است.

رهایی ۵۰۰۰ زندانی گروه طالبان از زندان‌های حکومت افغانستان و رهایی ۱۰۰۰ زندانی حکومت از قید طالبان، در توافق‌نامه صلح امریکا – طالبان آمده است. این توافق‌نامه به تاریخ ۲۹ فبروری میان آقای خلیل‌زاد و ملا عبدالغنی برادر، معاون گروه طالبان در قطر امضا شد.

در همین حال برخی از سیاسیون تاکید دارند که اگر اختلاف‌ها میان رییس جمهور غنی و داکتر عبدالله مدعی ریاست جمهوری حل نشود، به احتمال زیاد روند صلح و فرصت به میان آمده در این خصوص از بین برود.

بن بست سیاسی میان رییس جمهور غنی و داکتر عبدالله عبدالله، پای مایک پمپیو، وزیرخارجه ایالات متحده را روز دوشنبه به کابل کشاند.

پس از دیدار آقای پمپیو با آقای غنی و آقای عبدالله، وزارت خارجه ایالات متحده با نشر اعلامیه‌یی ناسازگاری سیاسی میان هردو طرف را یک “تهدید مستقیم به منافع ملی امریکا” خواند و از کاهش مساعدت‌های یک میلیارد دالری واشنگتن به افغانستان خبر داد.

شکریه بارکزی سفیر پیشین افغانستان در ناروی به این باور است که اختلاف‌ها میان آقای غنی و عبدالله شرایط را در کشور بحرانی خواهد ساخت.

بانو بارکزی  در مصاحبه با “صدای امریکا” با اشاره به خودکفایی افغانستان، بر ادامه روابط نزدیک با واشنگتن تاکید کرد و هشدار داد که “نگذاریم که امریکا یک آدرس معادل به حکومت افغانستان را در قطر جست‌وجو کند”.

از سویی دیگر اعضای مجلس نماینده‌گان تاکید می‌کنند که قطع کمک‌های امریکا خلاف توافق‌نامه استراتیژیک با افغانستان است.

کمیسیون امنیت داخلی مجلس نماینده‌گان روز چهارشنبه  با صدور اعلامیه‌یی، اعلام کرد که قطع یک میلیارد دالری امریکا تأثیر مستقیم بر مبارزه نیروهای امنیتی افغانستان در برابر تروریزم دارد و امریکا باید به فداکاری نیروهای امنیتی افغانستان ارج بگذارد.

در اعلامیه این کمیسیون آمده که امریکا بر بنیاد توافق‌نامه‌های استراتیژیک و امنیتی به افغانستان کمک می‌کند و بر بنیاد این توافق‌نامه‌ها، حمایت مالی از نیروهای افغانستان برای تأمین امنیت و حفظ ثبات در افغانستان برای امریکا الزام‌آور است.

بناءً کاهش و یا قطع کمک‌های مالی امریکا به افغانستان خلاف موافقت‌نامه‌های امضا شده میان دو کشور است.

در اعلامیه گفته شده که نیروهای امنیتی افغانستان نیازمند کمک‌های دوامدار امریکا است و این کشور باید همانند دو دهه گذشته نیروهای امنیتی افغانستان را در مبارزه با تروریزم که منافع دو کشور در آن نهاده است، ادامه دهد در غیر آن ممکن مشکلات امنیتی در کشور افزوده شود.

کمیسیون امنیت داخلی مجلس همچنان از دولت امریکا خواسته که به حیث دوست روزهای دشوار مردم افغانستان، تلاش‌های خود را برای حل تنش‌های سیاسی افغانستان از طریق دیپلماتیک ادامه دهد.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید