طالبان ابزاري جز جنگ و ويراني در دست ندارند

 

با آن که تقریباً اکثر کشورهای جهان به‌شمول سازمان ملل متحد و ده‌ها نهاد بین‌المللی  از گروه طالبان خواستند که به خاطر شیوع ویروس کرونا با حکومت افغانستان آتش بس کنند، اما این گروه همچنان به جنگ و کشتار مردم افغانستان ادامه داده، روزانه ده‌ها نظامی و غیر نظامی‌ به‌شمول زنان و کودکان در نتیجه خشونت طالبان کشته و زخمی می‌شوند.

در تازه ترین مورد چند روز پیش، نماینده ویژه اتحادیه اروپا در کابل، بار دیگر از طالبان خواست که دست از جنگ بکشند  و آتش بس اعلام کنند. به گفته او تنها گروهی که تاکنون به فراخوان جهانی آتش بس برای مقابله با کرونا پاسخ مثبت نداده، طالبان است.

به باور بسیاری از آگاهان سیاسی گروه طالبان تنها ابزاری که در دست دارند و با آن به خاطر رسیدن به قدرت و یاهم گرفتن امتیاز در مذاکرات صلح استفاده می‌کنند، جنگ، خشونت و کشتار مردم افغانستان است. بنا براین اگر جنگ و خشونت از این گروه گرفته شود، هیچ برنامه‌ی برای آینده افغانستان ندارند.

از سوی دیگر گروه طالبان که خود ابزار دست پاکستان به خاطر ویران سازی افغانستان استند، بعید به نظر می‌رسد که بدون اجازه باداران شان بتوانند به خواست‌های جهانی مبنی بر آتش بس در افغانستان  پاسخ مثبت بدهند.

این که ادامه جنگ در اوضاع کرونایی بسیار زیان‌بار خواهد بود، تردیدی وجود ندارد، زیرا در صورتی که جنگ در ولایت‌ها و مناطق دور دست افغانستان ادامه داشته باشد، رسیده‌گی به افرادی که به ویروس کرونا مبتلا شده و یا در روزهای آینده مبتلا خواهند شد بسیار دشوار و حتا ناممکن خواهد بود، اما برای گروه طالبان که طی نزده سال گذشته شهروندان افغانستان به قتل رسانیده، مکتب، مسجد، شفاخانه  و… را ویران کرده اند چه فرق می‌کند که شماری دیگر از شهروندان کشور به دلیل ادامه جنگ این گروه به اثر مبتلا شدن به ویروس کرونا جان‌های شان را از دست بدهند.

تجربه ثابت ساخته که گروه طالبان و حامی اصلی این گروه ” دولت پاکستان” به جز ویرانی افغانستان و بدبختی شهروندان این کشور خواست دیگر ندارند، بنا بر این انتظار داشتن از گروه طالبان مبنی بر پذیرفتن آتش بس جهت جلوگیری از شیوع ویروس کرونا، انتظار بیهوده و میان تهی خواهد بود.

حالا که مشخص شده گروه طالبان به هیچ عنوان خواهان پذیرفتن آتش بس نیستند، بهتر است نیروهای دفاعی و امنیتی کشور در مناطقی که احساس می‌شود گروه طالبان به عنوان مانع جهت رسیده‌گی به بیماران کووید 19 استند، در برابر شان عملیات‌های تهاجمی را اندازی نموده و تا حد امکان زمینه برای کمک‌های صحی به ولایت‌ها و مناطق دور دست کشور فراهم نمایند.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید