شمار مبتلايان به کرونا در جهان از مرز سه ميليون نفر گذشت

 

وبسايت‌هاي رصدکننده آمار کرونا گزارش داده اند که شمار مبتلايان به اين ويروس از مرز سه ميليون نفر عبور کرده و تعداد جان‌باخته‌گان به حدود 208 هزار تن رسيده است.

حدود يک‌سوم از مبتلايان جهان در امريکا، بيش از يک‌سوم در قاره اروپا و بقيه مبتلايان در کشورهاي ديگر هستند.

با اين حال، از سه‌شنبه هفته گذشته تاکنون، شمار مرگ‌ومير روزانه ناشي از ابتلا به کرونا روند نزولي داشته است.‎ از نظر شمار جان‌باخته‌گان امريکا بدترين وضعيت را دارد: تاکنون حدود 56 هزار نفر در اين کشور بر اثر کرونا جان‌باخته‌اند که نزديک به تلفات نيروهاي امريکايي در جنگ ويتنام (حدود 58 هزار نفر) است.

با اين حال برخي ايالت‌ها از بهبود وضعيت سخن مي‌گويند و فشارها براي برداشته محدوديت‌ها نيز در حال افزايش است.

دولت دونالد ترامپ گفته است ايالت‌ها مي‌توانند بر اساس دستورالعملي که اعلام شده است درباره بازگشايي تصميم بگيرند.

9 ايالت اعلام کرده‌اند نخستين گام‌هاي بازگشايي را از اين هفته برمي‌دارند، اما در اين ميان اقدام «شتابزده و تهاجمي» ايالت جورجيا انتقاداتي را برانگيخته است.

شماري از مشاغل در اين ايالت از روز يکشنبه کار خود را از سر گرفتند و محيط‌هايي مانند رستوران‌ها نيز از روز دوشنبه اجازه باز شدن يافتند.

در بين کشورهاي اروپايي نيز وضعيت بريتانيا اندکي با سايران متفاوت است.

بوريس جانسون، نخست‌وزير اين کشور که به دليل ابتلا به کرونا مدتي رياست کابينه را واگذار کرده بود، روزگذشته، در نخستين روز کاري‌اش پس از بازگشت به کار گفت هنوز براي برداشتن محدوديت‌ها زود است.

نخست‌وزير بريتانيا با اشاره به اين که «نقطه اوج» کرونا در اين کشور پشت سر گذاشته شد، خواستار صبر شهروندان شد و گفت قرنطينه دست‌کم تا هفتم ماه مه (حدود دو هفته ديگر) ادامه دارد.

اما در ايتاليا، کانون اوليه کرونا در اروپا و آسيب‌ديده‌ترين کشور در اين قاره، اعلام شد که تعداد مبتلايان جديد به پائين‌ترين ميزان از زمان آغاز قرنطينه در اين کشور رسيده است.

با 1739 مبتلاي جديدي که در شبانه‌روز اخير در ايتاليا ثبت شده‌اند تعداد کل مبتلايان به کرونا در اين کشور به حدود دويست‌هزار تن (با 27 هزار جان‌باخته) رسيد.

آن‌طور که دولت ايتاليا اعلام کرده، از چهارم ماه مه (کمتر از ده روز ديگر) برخي از محدوديت‌هاي وضع‌شده برداشته خواهد شد. با اين حال شمار زيادي از محدوديت‌ها دست‌کم دو هفته پس از آن نيز ادامه خواهد يافت.

شمار ديگري از کشورهاي اروپايي نيز در حال برداشتن محدوديت‌ها هستند. از جمله در نروژ روز دوشنبه برخي مشاغل، از جمله آرايشگاه‌ها، باز شد و دانش‌آموزان در مدارس حاضر شدند.

عبيد راجا، وزير فرهنگ نروژ، با انتشار تصاويري از خود نوشت موهايش آن‌قدر بلند شده بود که ديگر نرم‌افزار موبايلش چهره او را تشخيص نمي‌داد، اما موفق شد به آرايشگاه برود.

در اسپانيا که برخي محدوديت‌ها از روز يکشنبه در حال برداشته شدن است، مقام‌ها هشدار دادند در صورت رعايت نشدن مقررات فاصله‌گيري ناچار به بازگردان سخت‌گيري‌ها خواهند شد.

در روسيه اعلام شد شمار مبتلايان به کرونا به بيش از 87 هزار تن رسيده است. به اين ترتيب روسيه نيز جزو کشورهايي است که تعداد مبتلايانش بيش از مبتلايان چين، خاستگاه و کانون اوليه شيوع کرونا، مي‌شود.

آمار و اطلاعات ارائه‌شده از سوي دولت چين با ترديدهاي جدي روبه‌رو شده است.

در ترکيه نيز در حالي که شمار قربانيان، بر اساس آمار رسمي، به بيش از دو هزار و 800 نفر رسيده است، دولت اين کشور روز دوشنبه اعلام کرد طي هفته‌هاي اخير 402 نفر به اتهام انتشار مطالب «بي‌پايه و تحريک‌آميز» درباره کرونا بازداشت شده‌اند.

از سوي ديگر، سازمان ملل هشدار داد در شرايط فعلي که مردم ساعات بيشتري را در اينترنت سپري مي‌کنند، فعاليت آنلاين گروه‌هاي تندرو افزايش يافته است.

آنتونيو گوترش، دبيرکل سازمان ملل، در نشست شوراي امنيت اين سازمان درباره جوانان گفته: نفرت‌پراکني تندروها در شبکه‌هاي اجتماعي و همچنين تلاش آن‌ها براي عضوگيري افزايش يافته است.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید