والي بدخشان: طالبان محلي از تروريستان خارجي حمايت مي‌کنند

 

 

تقریباً دو ماه پیش، گروه طالبان هنگام امضای توافق‌نامه با امریکا جهت آوردن صلح به افغانستان در دوحه پایتخت قطر، شهری که میزبان دفتر سیاسی این گروه است، به ایالات‌متحده تعهد سپردند که به هیچ گروه هراس افگن اجازه نمی‌دهند که از خاک افغانستان علیه منافع امریکا و هم‌پیمانانش استفاده کند. اما اکنون مسوولان محلی در ولایت بدخشان که با پاکستان، تاجیکستان و چین هم‌مرز است، از همسویی طالبان محلی با جنگ‌جویان خارجی سخن می‌گویند.

زکریا سودا والی بدخشان گفته که اطلاعاتش نشان می‌دهد که جنگ‌جویان خارجی عمدتاً آسیای میانه‌ از تاجیکستان و اوزبیکستان در کنار ستیزه جویان چیچنی و اویغورهای منطقه شین جنِ چین در برخی از مناطق کوهستانی آن ولایت از جمله بخش‌های ولسوالی‌های وردوج، یمگان و دره خستک از سال‌های سال حضور دارند.

آقای سودا به “رادیو آزادی” گفته، طالبان محلی بدخشان از طرح جنگ‌جویان خارجی برای ایجاد مرکز بزرگ هراس افگنان خارجی در این ولایت پشتیبانی می‌کنند- اقدامی که به باور آقایِ سودا، می‌تواند هم برای حکومت افغانستان و هم برای حامی استراتژیکش ایالات‌متحده خطرآفرین باشد.

والی بدخشان گفته: “طالبان محلی آن‌ها {جنگ‌جویان خارجی} را و آن‌ها {جنگ‌جویان خارجی} طالبان را حمایت می‌کنند و با هم تفاهم خیلی جدی دارند و می‌خواهند یک چتر خیلی وسیعی را در بدخشان برای جنگ‌جویان خارجی ایجاد کنند، تا از تمامی ولایت‌ها به اینجا بیایند و یک مرکز خیلی بزرگ در اینجا داشته باشند.”

آقای سودا همچنان گفته که به اساس اطلاعاتِ که از محل به او رسیده، ۳۰ تن از جنگ‌جویان خارجی در ۲۶ حمل ۱۳۹۹ وارد بدخشان شده‌اند و عملاً رهبری خط مقدم جنگ علیه نیروهای افغان را در ولسوالی کوهستانی جرم به‌دست گرفته‌اند.

اطلاعات والی بدخشان حاکی از آن است که جنگ‌جویانِ مجهز با سلاح‌های سبک و سنگین به رهبری ابو عمر به طالبان محلی گفته‌اند که در کنار آن‌ها می‌جنگند و این که از این‌ پس رهبری خط اول نبرد در ولسوالی‌های جرم و وردوج به دوش آن‌ها است.

سودا گفته، ابو عمر تک‌تیرانداز کارکشته است و احتمال دارد به شبکهٔ هراس افگنی القاعده وابسته باشد. اما این اطلاعات را به علت دور افتاده بودن منطقه نمی‌توان به‌طور مستقل تایید کرد.

بشیر احمد صمیم، رییس شورای ولایتی بدخشان نیز گفته که هراس افگنان بین‌المللی جنگ در مناطقی مانند خستک، وردوج و یمگان را مدیریت می‌کنند.

او همچنان گفته: “قوماندان‌ها و سر گروپ‌های مربوط به داعش از مدت یک هفته به این‌سو در خطوط مقدم جبهه در ولسوالی‌های وردوج، یمگان و خستک جابه‌جا شده‌اند و جنگ بدخشان را فعلاً تروریستان بین‌المللی در این ولسوالی‌ها مدیریت می‌کنند.”

این اظهارات در حالی است که جنگ‌جویان طالبان و تندروان وابسته به داعش در مناطق مختلف افغانستان مانند کنر، ننگرهار و جوزجان به‌شدت اختلاف داشته و با یکدیگر سخت جنگیده‌اند.

والی بدخشان مدعی است که تعداد جنگ‌جویان در بدخشان به حدود ۴۰۰ نفر می‌رسد. اما به علت جغرافیای دشوار گذر، به‌درستی نمی‌دانند که جنگ‌جویان خارجی مشخصاً از کدام مسیرها وارد ولایت کوهستانی بدخشان شده‌اند.

تحلیل‌گران به این باور هستند که عملیات نظامی “ضربِ غضب” ارتش پاکستان در ماه جون ۲۰۱۴ در وزیرستان شمالی، حدود ۶ سال پیش بسترساز سرازیری برخی از جنگ‌جویان خارجی به افغانستان شد.

حدودِ یک¬سال پس از آن عملیاتِ نظامی، محمد اشرف غنی رییس‌ جمهوری کشور، در سخنرانی به کانگرس ایالات‌متحده گفته بود: “جنبش‌های تروریستی که هدف‌شان بی‌ثبات کردن هر دولت در منطقه است به دنبال پایگاه‌های جدید عملیاتی هستند.”

او افزوده بود: “عملیات ضد شورش‌گری پاکستان، که در آن بیش از ۴۰،۰۰۰ نفر کشته شدند، طالبان را از وزیرستان به سمت مناطق مرزی افغانستان سوق می‌دهد.”

مقام‌های محلی می‌گویند، مولوی فرقان رهبر هراس افگنان خارجی در ولایت بدخشان است و این‌که او با ابو عمر و فرمانده دیگری به نام فتح‌الله در سقوط ساحاتی از ولسوالی جرم و مرکز ولسوالی یمگان بدخشان اخیراً نقش اساسی داشته‌اند. سودا می‌گوید، مولوی فرقان، اهل ترکمنستان، از سال‌های سال در بدخشان فعالیت داشته است.

هنوز روشن نیست که جنگ‌جویان خارجی در بدخشان به کدام گروه‌های منطقه‌یی یا فرا منطقه‌یی مرتبط هستند. گل محمد بیدار معاون والی پیشین بدخشان، گفته بود که اعضای جنش اسلامی ترکستان شرقی، که عمدتاً اویغورهای منطقهٔ شین جن در شمال غرب چین هستند، در بدخشان حضور دارند و سعی می‌کنند خود را به چین برسانند. دهلیز واخان نوار باریکِ در خاک افغانستان است که به مرز چین امتداد می‌یابد. اما مسوولان بدخشان می‌گویند، عبور از تنگناهای دشوار گذر مرزی به چین ممکن نیست. ایالات‌متحده و چین جنبش اسلامی ترکستان شرقی را گروه تروریستی قلمداد کرده‌اند.

وزارت دفاع ملی، امنیت ولایت استراتیژیک بدخشان را مهم می‌داند و تاکید می‌کند که اجازه نمی‌دهند مرکز تجمع جنگ‌جویان خارجی در بدخشان ساخته شود.

روح الله احمدزی سخنگوی وزارت دفاع تاکید می‌کند: “تروریستان خارجی به حمایت طالبان در بعضی از نقاط کشور حضور دارند و طالبان به آن‌ها زمینه‌سازی کرده‌اند. در مورد ایجاد این مرکز باید گفت که نیروهای امنیتی و دفاعی افغان به هیچ گروه تروریستی این موقع را نخواهند داد و ما در این بخش جدی هستیم.” اما سهیل شاهین، سخن‌گوی دفتر سیاسی طالبان در قطر گفته است، بر اساس توافق‌نامه به هیچ‌کس اجازه نمی‌دهند که از خاک افغانستان علیه کشور دیگر استفاده کند.

طالبان گفته اند که در ساحات تحت کنترل شان هیچ جنگ‌جوی خارجی به‌شمول افراد گروه داعش وجود ندارد.

بهرهبرداری از معادن؟

مسوولان محلی بدخشان تاکید می‌کنند که بهره‌گیری جنگ‌جویان محلی طالبان و تروریستان خارجی از معدن طلای راغستان، موضوع مهم دیگر است که باید جلو ادامه آن گرفته شود.

بشیر احمد صمیم، رییس شورای ولایتی بدخشان گفته: “یگانه منبع بزرگ تمویل طالبان و تروریزم بین‌المللی در بدخشان معدن طلای راغستان است. این‌ها {جنگ‌جویان} هفته وار میلیاردها افغانی از اینجا بهره‌برداری می‌کنند.”

مسوولان محلی بدخشان به این باورند که جنگ‌جویان خارجی در تلاش‌اند، تا بدخشان را به تخته خیز برای جنگ‌های نیابتی در منطقه مبدل سازند.

آقای سودا روابط میان طالبان محلی و جنگ‌جویان خارجی را در ولایتش نگران‌کننده خواند و گفته: “اگر جهان و حکومت افغانستان به این موضوع توجه نکنند، فاجعه بزرگ را در افغانستان و جهان به وجود می‌آورد.”

به‌تازه‌گی، ینس استولتنبرگ سرمنشی ناتو در پایان نشست وزیران خارجه ناتو در نشستی گفته که طالبان توافق کرده‌اند که تمامی روابط شان را با گروه‌های تروریستی مانند القاعده قطع می‌کنند. او از طالبان خواست که وعده‌های خود را عملی کنند. ناتو گفته هدف مأموریتش در افغانستان این است تا اطمینان حاصل شود که این کشور دیگر هرگز به لانهٔ امن برای تروریستان بین‌المللی مبدل نشو

اشتراک گذاری:

نظر بدهید