ديده‌بان حقوق بشر: شماري از زنان ودختران معلول در ادارات دولتي مورد آزار واذيت قرار مي‌گيرند

 

سازمان ديده‌بان حقوق بشر اعلام کرده که شماري از زنان و دختران معلول در افغانستان براي دسترسي به کمک‌هاي دولتي، مراقبت‌هاي پزشکي و در مدارس، با «موانع»، «تبعيض» و «آزار و اذيت جنسي» روبه‌رو هستند.

گزارش 31 صفحه‌يي اين سازمان بين‌المللي حقوق بشري که روز سه‌شنبه، (9ثور)، زير عنوان،  «معلوليت، ضعف نيست، تبعيض و موانع پيش روي زنان و دختران معلول در افغانستان» به نشر رسيد در آن به صراحت آمده که بررسي‌هاي سازمان ديده‌بان حقوق بشر نشان مي‌دهد که شماري از زنان و دختران معلول افغانستان که در جست‌وجوي حمايت‌هاي دولتي يا شغل در ادارات دولتي بوده‌اند، در اين اماکن، مورد آزار و اذيت جنسي قرار گرفته‌اند.

در گزارش سازمان ديده‌بان حقوق بشر، به جزييات اين موانع در زنده‌گي روزانه زنان و دختران معلول افغانستان که در يکي از فقيرترين کشورهاي جهان زنده‌گي مي‌کنند، اشاره شده است.

در اين گزارش از جمله به خودداري مدارس از پذيرش دختران معلول به بهانه «عادي نبودن»، دور بودن مدارس براي آن‌ها و دشواري مسير مدرسه، هزينه‌هاي مدارس خصوصي ويژه معلولان، تمسخر آن‌ها در جامعه و مخالفت خانواده‌ها با ازدواج آن‌ها با پسران‌شان به بهانه ناتواني در انجام امور خانه و زنده‌گي اشاره شده است.

ديدبان حقوق بشر افزون بر اشاره به مصاديق، درخواست اصلاح فوري سياست‌ها و قوانيني را که مانع دست‌يابي زنان و دختران معلول افغانستان به حقوق اوليه خود در حوزه بهداشت و تحصيل و کار شده مطرح کرده است.

اين سازمان حقوق بشري در عين حال از دولت افغانستان خواسته افزون بر اين، بايد از حقوق همه افغان‌هاي معلول حمايت کند.

دهه‌ها جنگ و درگيري داخلي، نه تنها موجب کاهش شمار موسسات دولتي و شکست تلاش‌ها در شکل‌گيري نهادهاي مدني در افغانستان شده، بلکه بيش از يک ميليون شهروند داراي قطع عضو، مشکلات حرکتي يا بينايي و شنوايي بر جا گذاشته است.

افغانستان يکي از کشورهاي داراي بالاترين سرانه جمعيت معلول در جهان به شمار مي‌رود. دست‌کم يک نفر از هر پنج افغان، دچار معلوليت ذهني يا فيزيکي جدي است.

بر اساس اين گزارش، شمار قابل توجهي از شهروندان افغانستان، داراي مشکلات روحي و اجتماعي همچون اضطراب و افسرده‌گي هستند که نتيجه درگيري‌هاي طولاني‌مدت در اين کشور است.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید