آژانس خبري تاس: نقش بلک واتر به طالبان داده شده است

 

آژآنس خبري تاس روسيه گزارش داده که در روند صلح امريکا و طالبان، نقش شرکت خصوصي امنيتي بلک واتر به طالبان در افغانستان داده شده است.

ايريک پرينس رييس شرکت خصوصي امنيتي بلک واتر امريکا به تازه‌گي به دعوت مرکز تحقيقات نظامي روسيه از مسکو ديدار کرده است.

او گفته، نقشي که قرار بود در افغانستان به شرکت بلک واتر داده شود، هم اکنون پس از امضاي توافقنامه صلح ميان امريکا و طالبان، به طالبان داده شده است.

پرينس افزوده که او تلاش زياد کرد تا در ادامه جنگ در افغانستان به شرکت بلک واتر نقش داده شود، اما موفق به کسب اين نقش نشده است.

به گفته او، بر بنياد توافق‌نامه امريکا و طالبان، اين گروه مکلف است، تا در برابر داعش، القاعده و ديگر گروه‌هاي تروريستي که بر ضد منافع امريکا کار مي‌کنند، بجنگند.

او تاکيد کرده، اين دقيقاً همان ماموريتي است که دولت امريکا نزديک به 20 سال پيش به شرکت بلک واتر داده بود تا در افغانستان و منطقه به نفع امريکا جنگ کند.

اين در حاليست که به تازه‌گي معصوم ستانکزي رييس تيم مذاکره کننده دولت در دومين جلسه کميته ارشد هماهنگي در امور صلح گفته که کار روي يک بسته جريان دارد که شامل کمک‌هاي بشري، زمينه‌سازي براي مذاکرات و تطبيق  آتش‌بس است.

آقاي استانکزي تاکيد کرده که روي برنامه‌هاي کوتاه‌مدت، ميان‌مدت و درازمدت براي پايان دادن به بحران افغانستان کار مي‌شود.

از سوي هم، عبدالسلام رحيمي وزير دولت در امور صلح نيز گفته که دولت براي تأمين آتش‌بس مجدانه کار مي‌کند.

آقاي رحيمي افزوده که در اين زمينه روي بسيج منطقه‌يي و جهاني کار جريان دارد.

به گفته او، همزمان با کار در جهت پيشرفت روند صلح به خاطر شيوع ويروس کرونا، ضرورت به برقراري آتش‌بس بشردوستانه و توقف جنگ و خشونت مي‌باشد، تا مناطق جنگي کمک رساني شود.

آقاي رحيمي همچنين گفت که تيم مذاکره‌کننده جمهوري اسلامي افغانستان کار خود را آغاز کرده و کميته ارشد هماهنگي در امور صلح در زمينه رفع ضروريات معلوماتي اين تيم اقدام مي‌کند.

کميته ارشد هماهنگي در امور صلح بر اساس هدايت رييس جمهور غني به منظور ايجاد هماهنگي در تصميم‌گيري پيرامون ابعاد مختلف پروسه صلح تحت رياست سلام رحيمي با عضويت سيزده نهاد دولتي ديگر ايجاد شده است.

با اين حال بسياري از آگاهان سياسي اما به اين باور اند که مذاکرات صلح حکومت با گروه طالبان آغاز نخواهد شد و اين روند رو به شکست است. به باور آگاهان سياسي مشکل اصلي در اين روند پاکستان است و تا زماني که افغانستان مشکل خود را با پاکستان حل نکند، هيچ گونه مذاکره به نتيجه نخواهد رسيد.

تاکيد آگاهان بر اين است که گروه طالبان از خود استقلاليت ندارند و در ميدان‌هاي جنگ به نفع پاکستان در افغانستان مي‌جنگند و در ميز مذاکره نيز آنچه مقام‌هاي پاکستاني براي شان بگويند بيشتر از آن صلاحيت ندارند.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید