ترمپ: تمام نيروهاي خود را از افغانستان بيرون مي‌کنيم

 

دونالد ترمپ رييس جمهوري امريکا به مشاوران خود گفته که با شيوع ويروس کرونا در افغانستان، بايد تمام سربازان امريکا از اين کشور بيرون شوند.حکومت تا کنون در اين مورد واکنش نشان نداده‎است.

شبکه تلويزيوني “ان‌بي‌سي نيوز” از قول دو مقام بلند پايه برحال و يک مقام پيشين امريکايي گزارش داده که آقاي ترمپ در روزهاي اخير مشاوران نظامي و امنيت ملي خود را ترغيب کرده که تمام سربازان خود را از افغانستان جنگ‌زده بيرون کنند.

به‌گفته اين مقام‌ها، آقاي ترمپ همه‌روزه از ادامه حضور نيروهاي امريکايي در افغانستان، کشوري‌ که از ويروس کرونا آسيب‌پذير است، شکايت دارد.

اين مقام‌ها گفته اند که تلاش تازة آقاي ترمپ براي خارج کردن تمام نيروهاي امريکايي از افغانستان براي محافظت هزاران سرباز از ويروس کرونا، نگراني‌هاي را در مورد توقف پيشرفت در توافق صلح او با طالبان نيز به همراه داشته است.

به‌گفته اين مقام‌ها، مشاوران نظامي رييس جمهور  ترمپ به او گفته اند که اگر مي‌خواهد اين شمار سربازان امريکايي را به‌‌خاطر ويروس کرونا از افغانستان خارج کند، پس پنتاگون بايد از کشورهاي چون ايتاليا نيز سربازان خود را خارج کنند. ايتاليا يکي از کشورهاي جهان است که ويروس کرونا شديداً به آن آسيب رسانيده‌است.

يکي از مقام‌هاي ارشد ايالات متحده با اشاره به نگراني‌هاي متحدين امريکا  اعضاي کانگرس و مقام‌هاي نظامي اين کشور گفته است: “انواع مختلف از نگراني‌ها در مورد خروج ما از افغانستان وجود دارد”.

يکي از مقام‌هاي دفاعي دولت امريکا گفته است، زماني‌که خروج نيروهاي امريکايي از افغانستان به‌خاطر ويروس کرونا مورد بحث قرار گرفت، به احتمال زياد نتيجه اين خواهد شد که نيروهاي امريکايي در يکي يا دو پايگاه‌هاي در افغانستان جابه‌جا شوند.

پيش از اين نشرية انترنتي “ميليتري دات کام” نوشته است، در حالي‌که تهديد ناشي از همه‌گيري ويروس کرونا در کشور کمتر تجهيز شدة افغانستان افزايش يافته، ايالات متحده به خروج حدود يک هزار شهروند قراردادي امريکايي از اين کشور تصميم گرفته است.

نشريه از قول الن لارد معاون وزير دفاع امريکا نوشته است: “ما به افسران قراردادي ياداشتي را صادر کرده‌ايم که آن‌ها به‌خاطر امکانات ضعيف در برابر همه‌گيري ويروس کرونا، بايد قراردادي‌هايي را که در معرض خطر قرار دارند، از کشور (افغانستان) خارج کنند.”

از 24 مارچ تا اکنون که مأموريت حمايت قاطع ناتو در افغانستان اعلام کرد که 4 مورد ابتلا به ويروس کرونا در بين نيروهاي بين‌المللي تأييد شده، وزارت دفاع امريکا يا پنتاگون نگفته است که آيا در بين اين افراد امريکايي‌ها نيز شامل اند يا نه؟

اين موضوع در حالي مطرح مي‌شود که موارد مثبت ويروس کرونا در افغانستان با گذشت هر روز بيشتر مي‌شود.

در آخرين آماري‌که از سوي وزارت صحت عامه نشر شده، تا کنون 1828 تن در افغانستان به اين ويروس مبتلا شده‎اند.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید