کرونا و جنگ، طالبان در دو جبهه آدم مي‌کشند

 

حکومت بار ديگر از طالبان خواست که براي مبارزه با ويروس کرونا فراخوان «آتش‌بس بشردوستانه» را بپذيرند.

صديق صديقي، سخن‌گوي رياست جمهوري گفت که آتش‌بس بشردوستانه از خواست‌هاي اصلي مردم و حکومت افغانستان است و گروه طالبان بايد به اين خواست مردم لبيک بگويد و خشونت‌ها را متوقف کند.

آقاي صديقي گفت که زمان آن فرا‌رسيده که طالبان نيز ويروس کرونا را جدي بگيرند و با آن مبارزه کنند.

به گفته او، شيوع ويروس کرونا افغانستان را با چالش جدي روبه‌رو کرده و در صورتي که خشونت از سوي گروه طالبان ادامه پيدا کند، بحران ناشي از ويروس کرونا گسترده خواهد شد و در اين صورت طالبان مسوول خواهند بود.

سخن‌گوي رياست جمهوري، افزايش جنگ و خشونت از سوي گروه طالبان را عامل رسيده‌گي نکردن دولت به باشنده‌گان مناطق جنگي خواند و گفت که اين مورد نگران‌کننده است.

پس از آن که دوره 7 روزه «کاهش خشونت» پايان يافت و به دنبال آن، توافق‌نامه صلح ميان امريکا و طالبان در دوحه امضا شد، جنگ‌جويان طالبان براي نخستين بار يک پيام مهم دريافت کردند: نيروهاي دولت دست نشانده کابل را بکشيد و به خارجي ها کاري نداشته باشيد.

به نظر مي‌رسيد که اين پيام، دست کم آن بخش از بدنه طالبان را که هنوز بر اساس توهمات متشرعانه و ويروس جهل مقدسي که ذهن و ضمير شان را آلوده کرده است، دچار يک ترديد جدي کند. آن‌ها به وضوح مي‌ديدند که رهبران شان «جهاد» عليه «کفار» را متوقف کرده و دستور جنگ عليه مسلمانان را داده اند.

با اين وجود، اتفاق قابل اعتنايي رخ نداد يا اگر هم رخ داده باشد، دستگاه سنگين سانسور و سرکوب طالبان، اجازه درز آن به بيرون را نداد و در نطفه خاموشش کرد.

پس از شيوع ويروس کرونا دومين چالش بزرگ طالبان شروع شد. آن گروه که براي سلطه بر سرنوشت سياسي مردم افغانستان و تصاحب قدرت، آماده‌گي مي‌گيرد و انتظار دارد که با اجرايي شدن توافق‌نامه صلح با امريکا، اين مأمول محقق شود، نيازي شديد به بازسازي چهره خشن و خوف‌ناک خود در نزد مردم و افکار عمومي افغانستان دارد. در همين راستا تصور مي‌شود که سياست‌هاي هدف‌مندي از سوي سران و رهبران گروه طالبان روي دست گرفته شده که مصاحبه با خبرنگاران زن خارجي بدون رعايت حجاب اسلامي بر بنياد خوانش طالبان، تآکيد بر اصلاح برخي رفتارهاي خشونت بار پيشين، روي خوش نشان دادن به آموزش دختران البته با قيد شرط در چارچوب قوانين شريعت و… بخشي از اين سياست‌ها محسوب مي‌شود.

به باور کارشناسان گروه طالبان براي ترميم تصوير مخدوش و مخرب خود در اذهان مردم افغانستان، بسيار بيشتر از آنچه روي دست دارند بايد انعطاف نشان دهند و اصلاح شوند.

يکي از اين موارد، تعديل رويکردهاي حقوق بشري آن گروه و همدلي آن با مصايب و رنج‌هايي است که دامن‌گير مردم افغانستان است. به نظر مي‌رسد پيش از آن که طالبان خود به چنين نتيجه يي برسند و تصميم به اتخاذ تدابيري در اين باره بگيرند، کرونا با شتاب از راه رسيد و آن گروه را در موقعيتي دشوار قرار داد که هرگز براي واکنش به آن، آماده‌گي نداشت.

کرونا اکنون به سرعت در افغانستان در حال گسترش است و بر بنياد هشدارها در هفته‌هاي پيش رو جان هزاران نفر را خواهد گرفت. اين در حالي است که درخواست‌ها از طالبان براي استقرار آتش بس به منظور مقابله با کرونا نيز به شدت افزايش يافته است، درخواست هايي که آن گروه را زير فشار قرار داده، اما وادار به تسليم و عقب نشيني نکرده است.

طالبان مي‌دانند که اگر جنگ را متوقف کنند و آتش بس را بپذيرند، امکان وارد کردن ضربات نهايي بر نيروهاي امنيتي افغانستان را که ديگر از حمايت هوايي ناتو برخوردار نيستند از دست خواهند داد!

از سوي ديگر، دولت و مردم افغانستان تاکيدشان اين است که اگر طالبان آتش بس نکنند، اين امر منجر به مرگ جمعي هزاران نفر خواهد بود و در آن صورت، آن گروه مسوول شناخته خواهند شد.

به اين ترتيب، آيا گروهي که سوداي رهبري سياسي افغانستان را دارد همچنان به کشتار مردم کشور در دو جبهه جنگ و کرونا ادامه مي‌دهد يا با اتخاذ يک موضع نرم و سازنده، اعلام آتش بس مي‌کند و به اين ترتيب، هم ماشين کشتار مردم را متوقف مي‌کند و هم کمکي هرچند اندک به بازسازي چهره مخدوش خود در زمينه حقوق بشر خواهد کرد؟

نرگس اعتماد/ جمهور

اشتراک گذاری:

نظر بدهید