سه ميليارد جمعيت جهان در خانه به آب و صابون دسترسي ندارند

 

در حالی‌که با همه‌گیری جهانی کووید-۱۹ نقش چشم‌گیر شست‌وشوی دست‌ها با آب و صابون در جلوگیری از انتقال بیماری‌ آشکار شده، سازمان جهانی بهداشت مدعی شده کرده ۴۰ درصد مردم جهان درخانه به آب و صابون دسترس ندارند.

در ایران نیز آمارها نشان می‌دهد بسیاری از ساکنان مناطق روستایی هنوز به شبکه آب بهداشتی وصل نشده‌اند.

مدیرکل سازمان جهانی بهداشت، گفته که همچنان ۳ میلیارد نفر از مردم در خانه خود به آب پاکیزه و صابون دسترسی ندارند. همچنین کم‌تر از دو سوم مراکز و تاسیسات بهداشتی و درمانی مجهز به جایگاه‌های بهداشتی هستند.

تدروس آدانوم گبریسوس در آستانه «روز جهانی بهداشت دست» گفته است، سرمایه‌گذاری در بخش تولید صابون، دسترسی به آب و محلول‌های الکلی، به‌ویژه در شرایط فعلی و در میانه بحران ناشی از شیوع ویروس کرونای جدید، باید به شکل مشخصی افزایش یابد.

البته فقدان دسترسی به تاسیسات آب‌رسانی و صابون موضوع تازه‌یی نیست. اواخر حوت سال گذشته، در حالی‌که ویروس کرونا در مسیر انتقال به سراسر جهان بود، صندوق کودکان ملل متحد، «یونیسف» گفته بود از هر پنج نفر از ساکنان زمین، سه نفر به تجهیزات ابتدایی شست‌وشو دسترسی دارند.

یونیسف با تاکید بر اهمیت شست‌وشوی دست‌ها برای مقابله با ویروس می‌گوید در حدود نیمی از مدارس جهان از تاسیسات اولیه شست‌وشوی دست بهره‌مند نیستند.

آمار های غیر رسمی در افغانستان حاکی از آن است که به جز چند شهر محدود بقیه شهروندان افغانستان  به آن صحی دسترسی ندارند و شبکه‌های آب رسانی نیز در مناطق بسیار اندک کشور در حال حاضر فعال استند.

آب و صابون از مهم‌ترین ابزارهای فعلی برای مقابله با همه‌گیری مرگ‌بار کووید-۱۹ به شمار می‌روند.

ویروس کرونا می‌تواند ساعت‌ها و در مواردی روزها، در خارج از بدن زنده و فعال باقی بماند. صابون‌ها که در برگیرنده نمک‌ها و اسیدهای چرب هستند، به‌دلیل خاصیت امولسیون کننده و ساختار مولکولی خود به شسته‌شدن چربی‌ها و در نتیجه پاکیزگی یاری می‌رسانند.

بیشتر آلوده‌گی‌ها را ترکیبات چربی و روغنی تشکیل می‌دهند، از جمله چربی‌هایی که برخی از ویروس‌ها را احاطه کرده‌اند.

وقتی به سطح آلوده به ویروس دست می‌زنیم ویروس می‌تواند به دست و در نهایت از طریق دهان، بینی یا چشم به داخل بدن نفوذ کند.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید