مراسم يادبود پايان جنگ جهاني دوم، زير سايه کرونا در امريکا و اروپا محدود برگزار شد

 

مراسم یادبود هفتاد و پنجمین سال‌روز پایان جنگ جهانی دوم به دلیل همه‌گیری جهانی کرونا امسال به صورت محدود و بدون حضور جمعیت در امریکا و شماری از کشورهای اروپایی برگزار شد.

هشتم ماه می به «روز پیروزی در اروپا» (VE Day) معروف است و هرسال در این روز مراسم ویژه و رژه‌هایی نظامی در کشورهای مختلف برگزار می‌شود.

اما در مراسم امسال هیچ رژه و آئین‌های جشن برگزار نشد و رهبران این کشورها در مراسمی بدون حضور جمعیت، در پای بناهای یادبود دسته‌های گل قرار دادند.

دونالد ترمپ، رییس جمهوری امریکا، با حضور در بنای یادبود جنگ جهانی دوم با گذاشتن دسته گل به قربانیان ادای احترام کرد و از راه دور با شش کهنه‌سرباز به جا مانده از آن جنگ، که اکنون بین ۹۶ تا ۱۰۰ سال دارند، صحبت کرد.

جنگ جهانی دوم که در سال ۱۹۳۹ آغاز شد سال‌ها بین کشورهای محور (شامل آلمان، ایتالیا و جاپان) و متفقین (شامل کشورهای مختلف به رهبری امریکا، بریتانیا و اتحاد جماهیر شوروی) جریان داشت. این جنگ ویرانگر سرانجام در هشتم مه ۱۹۴۵ با تسلیم آلمان نازی و چهار ماه پس با بم‌باران اتمی دو شهر جاپان و تسلیم این کشور به پایان رسید.

در بریتانیا مراسم محدود یادبود، در سراسر این کشور مردم دو دقیقه سکوت کردند. خاندان سلطنتی بریتانیا نیز مراسم مختلفی تدارک دیده و ملکه این کشور قرار است شامگاه نطقی ایراد کرد.

در فرانسه نیز امانویل مکرون، رییس جمهوری این کشور، بر مزار «سرباز گمنام» دسته گل قرار داد و برنامه‌ی با شرکت چند هواپیما در آسمان پاریس اجرا شد.

در آلمان، کشور شکست‌خورده در جنگ جهانی دوم، مراسم امسال با حضور آنگلا مرکل، نخست وزیر این کشور در بنای یادبود  به صورت محدود برگزار شد.

روسیه معمولا مراسم «روز پیروزی» را، یک روز دیرتر از سایر کشورها، برگزار می‌کند.

برای مراسم امسال برنامه‌ریزی گسترده‌ای برای جشن‌ها و رژه بزرگ نیروهای مسلح صورت گرفته بود، اما با همه‌گیری جهانی کرونا و به ویژه روند فزاینده آن در روسیه، این مراسم لغو شد و روز شنبه، ولادیمیر پوتین رییس جمهوری روسیه در مراسمی محدود در بنای یادبود شرکت کرد. همچنان در اوکراین نیز مراسمی محدود  روز شنبه برگزار شد.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید