وزارت دفاع امريکا: به حمله‌هاي هوايي ما عليه طالبان ادامه خواهيم داد

 

وزارت دفاع امریکا گفته است که نیروهای آن‌کشور در دفاع از نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان به حمله‌های هوایی خود علیه گروه طالبان ادامه خواهند داد.

همزمان با آغاز حمله‌های تهاجمی نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان در برابر گروه طالبان، توماس کمپبل سخن‌گوی وزارت دفاع ایالات متحده گفته است که بربنیاد توافق، درصورتی که طالبان همکاران نیروهای امریکایی یعنی نیروهای امنیتی افغانستان را هدف قرار دهند نظامیان امریکایی به حمله‌های دفاعی خود علیه طالبان ادامه می‌دهند.

آقای کمپبل همچنان گفته، همان‌گونه که وزیردفاع امریکا پیش‌ترگفته است، هرچند این یک جاده طوفانی و ناهموار خواهد بود اما توافق سیاسی بهترین راه برای پایان جنگ است.

این درحالی است که وزارت دفاع افغانستان می‌گوید که براساس دستور رییس جمهور غنی حمله‌های تهاجمی در برخی ولایت‌های افغانستان در برابر طالبان آغاز شده اند.

روح‌الله احمدزی سخن‌گوی این وزارت گفته است که نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان بیشتری عملیات‌ها را مستقلانه انجام می‌دهند، اما در بخش هوایی همکاری نیروهای بین‌المللی بسیار مهم است.

آقای احمدزی افزوده: “در بخش هوایی نیروهای خارجی همیشه با ما همکار بوده اند. درگذشته هم همکاری خوبی در بخش هوایی با نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان داشته اند و پس از این که تعهد سپرده اند ما از آن‌ها سپاس‌گزار هستیم.”

درهمین حال کمیسیون امور دفاعی مجلس نماینده‌گان، می‌گوید که نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان در اجرای عملیات‌ها هنوز هم به حمایت نیروهای بین‌المللی نیاز دارد.

غلام ولی افغان معاون این کمیسیون به “رادیو آزادی” گفته که امریکا براساس توافقنامه امنیتی باید از نیروهای امنیتی و دفاعی افغان به پشتی‌بانی‌اش ادامه دهد.

آقای افغان افزوده: “نیروهای امنیتی افغان تا حالا به‌گونه کامل تجهیز و اکمال نیستند و اشد ضرورت است که امریکا نیروهای امنیتی و دفاعی افغان را در عملیات‌ها حمایت هوایی بکند.”

محمد اشرف غنی رییس جمهوری افغانستان پس از رویدادهای خونین اخیر در شهر کابل و ولسوالی شیوه ننگرهار به نیروهای امنیتی و دفاعی این کشور دستور داد که حالت تهاجمی را اختیار کنند.

این دستور آقای غنی واکنش‌های گوناگونی را در سطح ملی و بین‌المللی در پی داشت، برخی‌ها به این باور اند که این اقدام ممکن روند صلح را متأثر کند و منتج به افزایش درگیری‌ها و خشونت در افغانستان شود.

زلمی خلیل‌زاد نماینده ویژه امریکا برای صلح افغانستان نیز به تازه‌گی گفته است که هیچ گزینه نظامی برای ختم جنگ در این کشور وجود ندارد، بلکه راه حل سیاسی و توافق صلح، واقع‌بینانه‌ترین گزینه برای پایان جنگ در این کشور است.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید