خليل‌زاد: در توافق‌نامه صلح امريکا- طالبان، درمورد کاهش حملات بر نيروهاي افغان چيزي گفته نشده است

 

زلمی خلیل‌زاد نماینده خاص امریکا برای صلح افغانستان گفته است که روی تعیین تاریخ جدید و مشخص برای مذاکرات صلح بین‌الافغانی صحبت‌ها ادامه دارد.

او تاکید کرده که بهتر است مذاکرات در یک زمانی آغاز شود که هنوز یک بخش زیاد از نیروهای امریکایی در افغانستان هستند.

آقای خلیل‌زاد در یک کنفرانس ویدیویی اظهار داشته که به‌زودی برای تلاش‌ها به مقصد کاهش خشونت و آزادی اسیران سفر خواهد کرد.

او افزوده که امریکا خبرهای مثبتی را در مورد تشکیل یک هیأت همه‌شمول حکومت افغانستان برای این مذاکرات شنیده است.

نمایندهٔ ویژه ایالات متحده برای صلح افغانستان در بخشی از صحبت‌هایش تاکید کرده که گروه طالبان به کاهش خشونت تعهد کرده اند، اما در” توافق‌نامه (دوحه) مشخصاً از طالبان خواسته نشده تا بر نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان حمله نکنند.”

او افزده است که هرچند حمله نکردن بر نیروهای امنیتی افغانستان، “شامل توافق‌نامه نیست، اما طالبان با گسترش حملات شان بر این نیروها روح (توافق‌نامه) را نقض می‌کنند.”

بر اساس معلومات ریاست امنیت ملی ریاست جمهوری، گروه طالبان پس از امضای توافق‌نامه صلح با امریکا، در ماه فبروری، ۳۷۱۲ حملۀ “دهشت افگنانه” را در مناطق مختلف کشور انجام داده اند که در پی این حملات، ۴۶۹ غیرنظامی کشته و ۹۴۸ تن دیگر زخمی شده اند.

از سوی دیگر، دولت افغانستان طالبان را به انجام حملات تروریستی اخیر در کابل و ننگرهار متهم کرده است.

رییس جمهورغنی در پی این حملات به نیروهای امنیتی دستور از سرگیری عملیات‌های تهاجمی بر علیه طالبان را صادر کرد.اما گروه طالبان ادعای حکومت را رد کرده که گویا در این حملات دست داشته‌اند.

زلمی خلیل‌زاد نیز گفته که گروه طالبان در این حملات دست نداشته و این حملات کار گروه داعش بوده تا روند صلح افغانستان را آسیب بزند. اما دولت می‌گوید که گروه طالبان فراهم کننده زمینه فعالیت برای داعش است و نیز شبکه حقانی که بخش مهم طالبان است در انجام حملات تروریستی با داعش و لشکر طیبه در افغانستان همکاری دارد.

رییس جمهور غنی با رهبری وزارت دفاع ملی و 10 قول اردو در مورد اوضاع امنیتی کشور گفت‌وگو کرد که بر بنیاد خبرنامه ریاست جمهوری، در این جلسه رییس جمهور گفته که با افزایش خشونت و حملات از سوی گروه طالبان و سایر گروه‌های تروریستی حالا نیاز است که در راستای حراست از کشور و دفاع از مردم، نیروهای امنیتی و دفاعی بیشتر از گذشته، آماده‌گی لازم داشته باشند و به هر حمله دشمن پاسخ دهند.

آقای غنی افزوده که ظرفیت قوای هوایی و قوای خاص در منطقه بی‌نظیر است و بالای قوای امنیتی و دفاعی به هیچ صورت معامله صورت نمی‌گیرد، برعکس بیشتر تقویت و تجهیز شده و امکانات زیادتر برای شان فراهم می‌گردد.

او با تاکید بر تامین امنیت شاهراه‌های کشور گفته که تمام نیروهای زمینی حرکت گسترده، فعال و وسیع داشته باشند و هماهنگی بیشتر تا سطح ولسوالی‌ها، کندک‌ها و پوسته‌ها ایجاد گردد.

گروه طالبان در هفته‌های اخیر حملات خودرا شدید ساخته اند. آگاهان نظامی به این باور اند که این اقدام تکتیکی گروه طالبان برای بلند بردن موقف‌شان در مذاکرات صلح است.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید