صديقي: توافق سياسي ميان اشرف غني و عبدالله به زودي امضا خواهد شد

 

سخن‌گوي رياست جمهوري در يک پيام تصويري گفته که قرار است توافق‌نامه سياسي ميان محمداشرف غني و داکتر عبدالله عبدالله به زودي امضا شود.

صديق صديقي در اين پيام تصويري، از پيشرفت‌ها براي حل اختلافات سياسي در کشور خبر داد و خاطرنشان کرد، روي مسايل بزرگ سياسي تفاهم صورت گرفته و جزييات اين توافق‌ پس از امضا در اختيار مردم قرار خواهد گرفت.

او افزوده: “به خاطر حل چالش‌هاي سياسي موجود، حکومت تلاش‌هاي زيادي انجام داده و ما پيشرفت‌هاي زيادي نيز در اين قسمت داشته‌ايم.”

اين در حالي است که صديق صديقي، روزسه‌شنبه هفته گذشته(23 ثور) نيز در يک نشست خبري گفت که دو طرف روي اصول مهم موافقت کرده ، اما هنوز هم گفت‌وگوها براي نهايي‌شدن آن جريان دارد.

بر بنياد اين طرح، ادارات مرکزي و ولايتي ميان داکتر عبدالله عبدالله و محمداشرف غني به گونه مساويانه تقسيم خواهد شد و داکتر عبدالله عبدالله رهبري شوراي عالي مصالحه و روند صلح را به عهده خواهد گرفت.

در همين حال فريدون خوزون سخن‌گوي تيم ثبات و همگرايي به رهبري عبدالله عبدالله روز شنبه به رسانه‌ها گفته است: “مذاکرات ميان دو طرف حالا هم جريان دارد. طرح نهايي شده و پيشرفت در گفت‌وگوها صورت گرفته است. اميدواريم که در روز‌هاي آينده و يا هم در اوايل هفته جاري توافق‌نامه امضا شود.”

در متن طرحي که به رسانه‌ها درز آمده است که افزون بر رهبري شوراي مصالحه 11 وزارت به‌شمول وزارت داخله به تيم عبدالله عبدالله داده مي‌شود.

وزارت‌هاي عدليه، تجارت و صنعت، مخابرات، کار و امور اجتماعي، مهاجران و عودت کننده‌گان، ترانسپورت، اقتصاد، زراعت‌ومالداري، تحصيلات عالي و اقوام وسرحدات از وزارت‌هاي ديگري اند که احتمالاً به تيم ثبات و همگرايي واگذار خواهند شد.

در اين طرح همچنين رتبه مارشالي به عبدالرشيد دوستم، تعديل قانون اساسي و برخي موضوعات مهم ديگر نيز گنجانيده شده است.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید