شرکت امريکايي به موفقيت ابتدايي واکسن کرونا دست يافت

 

یک شرکت بایوتکنالوجی امریکایی گفته است که مرحله نخست تلاش‌هایش برای ساختن واکسن ویروس کرونا نتایج نویدبخش داشته است.

شرکت مودرنا برای نخستین بار در اواخر ماه حوت سال گذشته، واکسنی را زیر نام mRNA-1273 بر ۴۵ داوطلب تطبیق کرد.

اکنون پس از گذشت بیش از یک ماه، این شرکت با نشر خبرنامه‌یی گفته است که در مرحله نخست، بدن تمامی اشتراک کننده‌گان در این آزمایش، انتی بادی تولید کرده است.

انتی بادی در مقابل ویروس‌های که داخل بدن می‌شود مبازره می‌کند، از تکثر آن جلوگیری کرده و در نهایت ویروس را از بین می‌برد.

تمامی اشتراک کننده‌گان دوبار واکسن آزمایشی را دریافت کردند.

پژوهش‌گران دخیل در این آزمایش گفته اند که در دور دوم واکسن که در فاصله یک ماه تطبیق شد، مقدار واکسن را افزایش دادند که با این اقدام، سطح تولید انتی بادی در بدن دواطلبان نیز افزایش یافت.

در خبرنامه این شرکت آمده است که دو هفته پس از تطبیق دور دوم واکسن، سطح انتی بادی داوطلبان به اندازه افرادی بود که پس از مصاب شدن به بیماری کووید۱۹، صحت‌یاب شده بودند.

پژوهش‌گران همچنان گفته اند که در دور دوم، گروه ۱۵ نفری از دواطلبان ۱۰۰ مایکروگرام واکسن دریافت کرده بودند که در نتیجه سطح انتی بادی بدن شان بیشتر از افراد مبتلا به کووید۱۹بود.

با آن‌هم، براساس این معلومات، انتی بادی فقط هشت تن از اشتراک کننده‌گان توانایی توقف ویروس را دارد.

انتی بادی هفت تن دیگر فقط با ویروس توان وصل شدن را دارد و بر آن حمله نمی‌کند. معلومات سایر داوطلبان هنوز تکمیل نشده است.

در یک مطالعه دیگر که بر موش‌های متبلا به ویروس‌ کرونا صورت گرفت، نوع انتی بادی دیده شد که توانایی جلوگیری از تکثر ویروس را دارد.

بر اساس گزارش‌ها، شرکت مودرنا جواز کار روی مرحله دوم این واکسن را دریافت کرده است که در آن ۶۰۰ نفر مورد آزمایش قرار خواهند گرفت.

این شرکت برای ساختن واکسن از استراتیژی RNA استفاده می‌کند که در این آزمایش کود جنیتیک کروناویروس مستقیماً به بیمار زرق می‌شود.

متخصصین گفته اند که واکسن‌های RNA به ماده یا موادی نیاز دارند که از تجزیه و انشقاق محتویات فعال واکسین، جلوگیری کند.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید