ترمپ: طالبان از حضور امريکا در افغانستان دالر به دست مي‌آورند

 

دونالد ترمپ، رییس جمهوری ایالات متحده امریکا گفته است که طالبان در مورد خروج نظامیان امریکایی از افغانستان دیدگاه واحدی نداشته و اختلاف نظر دارند.

آقای ترمپ در واکنش به سرمقاله نشریه وال استریت ژورنال این اظهارات را بیان داشته که در آن از پیامد‌های “تصامیم بی‌فکرانه” رییس جمهور ترمپ در خصوص افغانستان هشدار داده شده است.

پس از نشر این سرمقاله، آقای ترمپ روز گذشته در حساب تویترش نوشته است: “وال استریت ژورنال گفته که عملکرد ‘بی‌فکرانه’ مرا در افغانستان نمی‌خواهد. لطفاً کسی به آنان توضیح داده می‌تواند که ما 19 سال است در آنجا (افغانستان) هستیم و حال که شمار سربازان ما در آنجا بسیار کاهش یافته است، به مشکل می‌توان این را بی‌فکرانه پنداشت”.

ترمپ در ادامه این پیام نوشته است: “در کنار آن، طالبان در مورد خروج ما (از افغانستان) دیدگاه مختلط دارند.

آنان از حضور ما دالر به دست می‌آورند. جز در ابتدای (جنگ در افغانستان) ما واقعاً هرگز برای پیروزی (در آن کشور) نجنگیده‌ایم. ما بیشتر مثل نیروی پولیس بوده‌ایم تا این که قدرت نظامی باشیم، آن گونه که استیم، به ویژه اکنون که در حال احیای مجدد (افغانستان) استیم. نه، من بی‌فکرانه عمل نمی‌کنم”.

در سرمقاله وال استریت ژورنال که روز یکشنبه 17 می نشر شد، نویسنده گفته است که گروه طالبان می‌دانند که آقای ترمپ “مایل” است تا پیش از روز انتخابات ریاست جمهوری امریکا – سوم نومبر 2020 – نظامیان امریکایی را از افغانستان بیرون و “پیروزی دپلوماتیک” خود را اعلام کند.

به استدلال سرمقاله وال استریت ژورنال، طالبان با درک این وضعیت  در آرزوی آن اند تا آقای ترمپ “کار بی‌فکرانه‌ای” را انجام دهد.

خروج نظامیان امریکایی از افغانستان شرط اساسی طالبان در توافقنامه‌ای است که در 29 فبروری سال روان میان نماینده‌گان آن گروه و زلمی خلیل‌زاد، نماینده ویژه ایالات متحده در صلح افغانستان امضا شد.

بر اساس این توافق‌نامه، امریکا باید در جریان 135 روز پس از امضای این سند، شمار نظامیان خود را در افغانستان به 8600 نفر کاهش دهد و متناسباً نیروهای ناتو نیز کاهش یابد و تا مدت 14 ماه پس از امضای این توافق‌نامه تمام نیروهای خارجی از افغانستان بیرون شوند.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید