یوناما: گروه طالبان در ماه اپريل 208 غيرنظامي را کشته‌اند

 

نماينده‌گي سازمان ملل متحد در افغانستان از افزايش تلفات افراد غيرنظامي ابراز نگراني کرده و گفته که طالبان تنها در ماه اپريل، 208 غير نظامي را کشته‌اند.

اين نهاد، روز سه‌شنبه (30 ثور) با نشر خبرنامه‌يي گفته که افزايش شمار تلفات غير نظاميان نشان دهنده نياز فوري توقف جنگ و تمرکز دوباره بر آغاز مذاکرات صلح بين‌الافغاني است.

در گزارش آمده: “گروه طالبان در ماه اپريل مسوول 208 مورد تلفات افراد غيرنظامي بوده که افزايشي 25 درصدي در مقايسه با اپريل 2019 و سطح مشابه در مارچ 2020 را نشان مي‌دهد. شمار تلفات افراد غيرنظامي که به نيروهاي ملي امنيتي افغانستان در همين ماه نسبت داده شده 172 فرد ملکي است که 37 درصد افزايش را نسبت به يک ماه گذشته نشان مي‌دهد.”

ملل متحد در مورد افزايش آسيب ديدن غيرنظاميان و عدم احترام گروه‌هاي درگير به قوانين بين‌المللي بشردوستانه شديداً ابراز نگراني کرده و گفته که اقدامات احتياطي از سوي هيچ طرفي در نظر گرفته نشده‌است.

در خبرنامه به نقل از ديبرا لاينز نماينده خاص سرمنشي ملل متحد براي افغانستان آمده است که او خواهان توقف جنگ است و از گروه‌هاي درگير مي‌خواهد تا به قانون بين المللي بشردوستانه که براي حفاظت از افراد ملکي مي باشد، احترام بگذارند.

او همچنان تاکيد کرده که طرف‌هاي درگير نبايد اميد مردم را براي پايان جنگ  در افغانستان از بين ببرند و بايد مذاکرات بين الافغاني صلح را هرچه زودتر آغاز کنند.

يوناما تاکيد کرده که در هفته‌هاي اخير لحن خصمانه و اتهام آميز بيانيه‌هاي تمام طرف‌ها، نقش منفي و بي فايده‌اي داشته است.

همچنين در خبرنامه آمده که از اول اپريل به اين سو، افزون بر حمله هفته گذشته بر شفاخانه‌اي در کابل که کسي مسووليت آن را به عهده نگرفت، يوناما اختطاف 15 کارمند صحي توسط طالبان و همچنين تهديد کارمندان صحي و مصادره تجهيزات صحي توسط نيروهاي ملي امنيتي افغان را مستند سازي کرده است.

اين نهاد گفته که کارمندان و مراکز صحي از حفاظت ويژه‌اي در برابر حملات برخوردار هستند. هر حادثه اينچنيني مي‌تواند پيامدهاي جدي داشته باشد و نيز چنين حملات جنايت جنگي محسوب شود.

خبرنامه افزوده که چنين حملاتي، ضرورت احترام به قانون بين‌المللي بشردوستانه به‌شمول اصول احتياط، تمايز و تناسب را از سوي تمام گروه هاي درگير در جنگ، برجسته مي‌سازد.

اين در حالي است که پيش از اين يونما گزاش سه ماه نخست سال 2020 ميلادي را منتشر و از افزايش تلفات غير نظاميان در آن گزارش ابراز نگراني کرده بود.

در آن گزارش گروخ طالبان و ديگر گروه‌هاي تروريستي مسوول بيش از 55 درصد تلفات افراد غير نظامي شناخته شده بودند.

در همين حال محمداشرف غني رييس جمهور بار ديگر تاکيد کرده که گروه طالبان با قواي بين‌المللي پيمان بستند، اما مردم و قواي امنيتي و دفاعي کشور خود را مورد حمله قرار مي‌دهند که اين عمل‌شان توجيه ناپذير است.

آقاي غني که روزگذشته در مقر وزارت امور داخله با هيات رهبري و منسوبين قطعات خاص پوليس ملي، ديدار کرد، در اين ديدار گفت:” امروز در حالتي قرار داريم که اکثريت علماي افغانستان و جهان اسلام، جنگ تحميلي فعلي را جايز نمي‌دانند و طالبان با قواي بين‌المللي پيمان بستند، اما مردم و قواي امنيتي و دفاعي کشور خود را مورد حمله قرار دادند که اين عمل شان توجيه ناپذير است”.

رييس جمهور گفت: “پيام من واضح است، ما از کسي نمي‌هراسيم. ما صلح را بخاطري ميخواهيم که خون ريزي، بحران و ناامني در کشور به گونه بنيادي خاتمه يابد.”

از سويي‌ديگر، بارنت روبين، تحليل‌گر امريکايي گفته که دليل اصلي افزايش خشونت‌هاي گروه طالبان، تاخير در آغاز مذاکرات صلح مي‌باشد.

آقاي روبين، به “صداي امريکا” گفته که توافق سياسي ميان رييس جمهور اشرف غني و عبدالله عبدالله، مي‌تواند آغاز مذاکرات بين الافغاني را ممکن سازد.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید