9 طالب به‌شمول يک سردسته اين گروه درجوزجان کشته شدند

 

مسوولان محلی در ولایت جوزجان از کشته شدن یک سردسته کلیدی گروه طالبان با ۹ تن از افرادش در ولسوالی منگجیک این ولایت خبر داده اند.

مسوولان محلی ولایت جوزجان گفته اند،  این سردسته طالبان خیرالله پهلوان نام دارد که در جریان عملیات «شاهین ۲۴۴» هنگامی که قصد مقابله با نیروهای امنیتی را داشت کشته شد.

معروف آذر، سخن‌گوی والی جوزجان به رسانه‌های محلی گفته: «از سه روز به این‌سو مرحله دوم عملیات پاک‌سازی زیر نام شاهین ۲۴۴ با رهبریت قول اردوی ۲۰۹ شاهین در ولسوالی‌های منگجیک و مردیان ولایت جوزجان آغاز شده است.»

آقای آذر همچنان گفته خیرالله پهلوان همراه با ۹ تن از افرادش شب گذشته در جریان یک عملیات نظامی کشته شد و ۱۸ جنگ‌جوی دیگر گروه طالبان در جریان این عملیات زخمی شدند.

سخن‌گوی والی جوزجان خاطرنشان کرده که در جریان این عملیات چهار روستای ولسوالی‌های منگجیک نیز از وجود طالبان پاک‌سازی شده است.

او اضافه می‌کند که در جریان این عملیات، ۷ تن از نیروهای امنیتی کشور زخم برداشته‌‌اند.

فاز دوم عملیات‌ پاک‌سازی در ولسوالی جوزجان از سه روز به این‌سو آغاز شده که درگیری میان گروه طالبان و نیروهای امنیتی در ولسوالی منگجیک باعث کوچیدن ۲۰۰ خانواده از مناطق جنگی شده است. از سویی‌هم مسوولان امنیتی در شمال کشور گفته اند که نوار مرزی میان افغانستان و ترکمنستان از وجود جنگ‌جویان گروه طالبان پاک‌سازی شده و پاسگاه‌های نیروهای محلی و قرارگاه کندک پولیس سرحدی را در نوار مرزی، جابه‌جا کرده‌اند.

شاه آغا شتاب، آمر امنیت فرماندهی پولیس ولایت جوزجان گفته: «پاسگاه‌های پولیس جوزجان در ولسوالی‌های قرقین و خم‌آب افزار شده‌اند و همراه با پولیس مرزی ترکمنستان از مرز حراست می‌کنند.»

بلخ، فاریاب و جوزجان در شمال کشور از ولایت‌هایی‌اند که مرز مشترک با ترکمنستان دارند و دریای آمو نقطه صفری میان دو کشور دانسته می‌شود.

بندر بازرگانی آقینه در ولسوالی اندخوی فاریاب، ولسوالی‌های خم‌آب و قرقین ولایت جوزجان و ولسوالی شورتپه ولایت بلخ در مرز میان افغانستان و ترکمنستان واقع‌شده‌اند. از همین رو، کنترل این مناطق از بُعد سیاسی و اقتصادی برای دولت و گروه طالبان مهم است.

نیروهای امنیتی به رهبری ارتش عملیات‌های مشترکی را حدود یک ماه پیش در شمال کشور آغاز کردند که ولسوالی‌های هم‌مرز با کشور ترکمنستان در ولایت‌های بلخ و جوزجان از وجود مخالفان مسلح دولت پاک‌سازی شد.

محمد حنیف رضایی، سخن‌گوی قول اردوی ۲۰۹ شاهین گفته: «پس از پاک‌سازی،‌ تلاشی خانه‌به‌خانه و افراز پاسگاه‌های امنیتی در نقاط مرزی میان افغانستان و ترکمنستان، مرحله دوم عملیات نیروهای امنیتی در مسیر ولسوالی‌های مردیان و منگجیک ولایت جوزجان آغاز شده است.»

آقای رضایی گفته که پس از آغاز عملیات و پیشروی نیروهای امنیتی در ولسوالی‌های منگجیک و مردیان ولایت جوزجان، گروه طالبان بدون درگیری روستاهای همجوار با ولسوالی‌های قرقین و خم‌آب را رها و از میدان نبرد فرار کرده‌اند.

به گفته مسوولان محلی در ولایت‌های شمال، با تصفیۀ نوار مرزی با کشور ترکمنستان، جلو قاچاق مواد مخدر گرفته خواهد شد.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید