واشنگتن پُست: ترمپ وسوسه انجام آزمايش هسته‌يي دارد!

 

واشنگتن پُست به نقل از منابع آگاه گزارش کرده که در جلسه نهادهای امنیت ملی امریکا که اواسط ماه میلادیِ (می) برگزار شد، درباره این که آیا واشنگتن باید در تقابل با چین و روسیه، دست به انجام آزمایش اتمی بزند، بحث و تبادل نظر شد.

گفته می‌شود که امریکا از سال ۱۹۹۲ به این سو، چنین آزمایشی را انجام نداده و این گزینه در واکنش به این اتهام که چین و روسیه، در ابعاد کوچک آزمایش‌های اتمی را انجام داده‌اند؛ پیشنهاد شده است.

البته آن طور که واشنگتن پست گزارش داده، طی این جلسه، اجماع نهایی درباره انجام چنین آزمایشی حاصل نشده حال آن که برخی منابع مدعی تداوم رایزنی‌ها در این زمینه و برخی دیگر مدعی اجماع‌نظر درباره اتخاذ راهکارهای دیگر برای مقابله با تهدیدهای چین و روسیه هستند.

اما یکی از منابع آگاه مدعی است: این که به پکن و مسکو نشان دهیم آماده‌گی انجام آزمایشی سریع را داریم، می‌تواند موضع واشنگتن مبنی بر لزوم انجام مذاکرات سه جانبه برای حصول توافق اتمی که از «پیمان استارت نو» قوی‌تر باشد را تقویت کند.

با این حال، در جریان نشست نهادهای امنیتی امریکا، اختلاف‌نظرها درباره انجام آزمایش هسته‌یی زیاد بوده به ویژه آن که چنین اقدامی می‌تواند به بی‌ثباتی منجر شود به ویژه که ممکن است سایر قدرت‌های هسته‌یی نیز خواهان پیروی از این مسیر باشند و به این ترتیب، رقابت تسلیحاتی جدیدی رقم خواهد خورد.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید