آتش‌بس از طرف طالبان از حسن نيت اين گروه نيست

 

مربيان فوتبال زماني که متوجه مي‌شوند تيم حريف با قدرت و پشت سر هم در حال حمله است چاره کار را در وقت‌کشي و برهم زدن آرايش ساخته شده حريف مي‌بينند. به طور معمول اين روش جواب هم مي‌دهد و تيم حريف که يک‌دست و تهاجمي شده در فضاي کند وقت‌کشي حريف آرايش و انسجام خود را از دست داده و ابتکار عمل را از دست مي‌دهد. حالا گروه طالبان نيز با اين که از فوتبال چيزي سرشان نمي‌شود و حتا با آن مخالف‌اند به روش مربيان فوتبال متوسل شده است.

گروه طالبان روز شنبه در اعلاميه‌يي از برقراري آتش‌بس سه روزه به مناسبت پايان ماه رمضان خبر دادند و در سه روز عيد آتش بس سراسري در افغانستان برقرار شد.

رهبري اين گروه در اين اعلاميه گفته است که در طول سه روز عيد جنگ‌جويان اين گروه هيچ گونه تهاجمي بر نيروهاي دولتي نخواهند داشت. طالبان همچنان از جنگ‌جويان خود خواسته‌اند تا در سه روز عيد به مناطق تحت کنترل دولت نروند و نيروهاي امنيتي نيز حق ندارند تا به مناطق تحت کنترل اين گروه بروند.

دولت افغانستان نيز با استقبال از آتش‌بس طالبان گفته است که در سه روز عيد آتش‌بس را مراعات مي‌کند. محمد اشرف غني، رييس جمهوري کشور به نيروهاي دفاعي و امنيتي دستور داده است تا حالت دفاعي بگيرند. آقاي غني در سخنراني خود پس از نماز عيد گفت که گروه طالبان واقعيت جامعه افغانستان است و برقراري آتش‌بس وزن سياسي اين گروه را تضعيف نمي‌کند. همچنان رييس جمهور خطاب به گروه طالبان گفت که دولت افغانستان تيم مذاکره‌کننده را تشکيل داده و به زودي مذاکرات آغاز خواهد شد.

برقراري آتش‌بس ميان گروه طالبان و دولت افغانستان از سوي سازمان ناتو و تعدادي از کشورهاي جهان مورد استقبال قرار گرفته است. اما سوال اصلي اين است که طالبان به دليل حسن نيت و جايگاه ارزشي عيد مبادرت به برقراري آتش‌بس کرده‌اند يا پشت اين تصميم هدف ديگري نهفته است.

واقعيت اين است که طالبان بارها درخواست دولت افغانستان را در اعياد، ماه رمضان و روزهاي مهم مذهبي ديگر براي برقراري آتش‌بس رد کرده‌اند.

گروه طالبان در 19 سال گذشته تنها سه بار با آتش‌بس اعلام موافقت کرده‌اند. اما بنا به تحليل اکثر کارشناسان سياسي، طرح اين آتش‌بس بيشتر جنبه استراتيژيک دارد، تا پيرنگ‌هاي انساني.

نيروهاي امنيتي افغانستان پس از رفتن به حالت تهاجمي ضربات مهلکي را بر طالبان وارد آورده‌اند. ده‌ها تن از افراد گروه طالبان در نبرد کندز از بين رفتند. حملات هوايي در ولايت هاي جوزجان و فارياب ده‌ها طالب را به قتل رساند. همچنان در غرب افغانستان حملات دولتي به مواضع طالبان تلفات زياد بر طالبان وارد کرده است.

در چنين حالتي گروه طالبان به معني واقعي دچار نگراني و سردرگمي شده‌اند. تا حدي که مولوي هبت‌الله رهبر طالبان از امريکا خواست تا جلو ناکامي توافق صلح را بگيرد.

به اين ترتيب، طرح آتش‌بس از سوي طالبان تقريباً درخواست وقفه در ميان شدت گرفتن جنگ عليه آنان است تا طالبان بتوانند با استفاده از اين موقعيت تجديد قوا کنند. دولت افغانستان با استقبال از آتش‌بس و برگشت دادن نيروهاي امنيتي به حالت دفاعي دقيقاً همان کاري را کرد که طالبان مي‌خواستند.

رييس جمهورغني در سخنراني خود در روز عيد صراحتاً از هدف اصلي دولت که همانا صلح است خبر داد. مسلماً دولت پس از عيد دوباره به زودي به حالت تهاجمي برنخواهد گشت و منتظر کنش طالبان خواهد بود. اين مسأله زمينه را براي طالبان ميسر مي‌سازد تا بتوانند دوباره براي تجديد قواي خود کار کنند. تنها حملات دوباره طالبان بر مواضع نيروهاي امنيتي، حالت تهاجمي را به نيروهاي نظامي دولت برخواهد گرداند.

هرچند نفس آتش‌بس و برقراري آن در کشور جنگ‌زده‌يي چون افغانستان بسيار عالي است، متأسفانه اين برنامه مانند آفتاب لب بام خيلي سريع و گذرا خواهد بود. تجربه تاريخي نشان داده است که طالبان هيچ گاه بر خلاف توقع دولت به آتش‌بس طويل‌المدت تن نخواهند داد. حالا با توجه به استقبال دولت از آتش‌بس توقع مي‌رود که هوشياري نيروهاي امنيتي و تدابيرشان در حد بالا باشد، زيرا هر لحظه امکان دارد که طالبان به صورت گسترده بر نيروهاي امنيتي يورش ببرند.

علي موسوي- جمهور

اشتراک گذاری:

نظر بدهید