حکومت 900 زنداني گروه طالبان را آزاد کرد

 

حکومت روزسه‌شنبه (ششم جوزا) 900 زنداني گروه طالبان را آزاد کرد. شوراي امنيت ملي کشور ابراز اميدواري کرده که با رهايي اين افراد روند گفت‌وگوهاي صلح با طالبان سرعت يابد و منجر به آتش بس دايمي در افغانستان شود.

پس از اعلام آتش‌بس سه روزه عيد فطر توسط طالبان، محمد اشرف غني، رييس جمهوري کشور اعلام کرد که به منظور حسن نيت دوهزار زنداني گروه طالبان را رها خواهد کرد.

روز گذشته 100 زنداني گروه طالبان رها شدند و روزسه‌شنبه نيز شمار آنان به 900 نفر رسيد که تاکنون بيشترين رقم آزادي زندانيان گروه طالبان در يک روز بوده است. حدود 500 نفرآنان از زندان بگرام آزاد شدند.

براساس اعلام دولت اين زندانيان از زندان بگرام، پلچرخي و برخي زندان‌هاي ديگر افغانستان رها شدند.

جاويد فيصل، سخن‌گوي شوراي امنيت ملي کشور در يک پيام که به رسانه‌ها فرستاده، گفت که دولت افغانستان انتظار دارد با رهايي اين زندانيان، روند گفت‌وگوهاي صلح سرعت يابد.

او همچنان گفت که دولت براي موفقيت روند صلح تاکنون چندين اقدام عملي را انجام داده است. اکنون نيز آماده است که آتش‌بس دوام يابد که هم روند رهايي زندانيان به درستي پيش برود و هم گفت‌وگوهاي مستقيم ميان طالبان و نماينده‌گان دولت آغاز شود.

گروه طالبان نيز از آزادي اين زندانيان استقبال کرده‌اند. ذبيح الله مجاهد، سخن‌گوي اين گروه به “بي‌بي‌سي” گفته که آنان نيز براي رهايي زندانيان دولت که در بند طالبان هستند، کار مي‌کنند.

او همچنان گفته که طالبان اميدوار به رهاي پنج هزار زنداني‌اش و همچنين رهايي يک هزار زنداني دولت دربند طالبان هستند، تا به گفته او مراحل بعدي توافق‌نامه دوحه که ميان امريکا و طالبان امضا شد، عملي شود.

کاهش خشونت‌ها و آغاز گفت‌وگوهاي بين‌الافغاني يکي از بخش‌هاي اين مواففت‌نامه است. اما آقاي مجاهد درباره دوام آتش‌بس سه روزه گفت که دراين زمينه اطلاعات ندارد.

قبل از اين نيز دولت يک هزار زنداني گروه طالبان را رها کرده بود و طالبان نيز گفته تاکنون 270 زنداني در بندش را رها کرده است، اما دولت هويت 175 آنان را تاييد کرده است.

رهايي اين زندانيان در حالي صورت مي‌گيرد که در هفته‌هاي اخير خشونت‌ها در افغانستان شدت گرفت. دولت، طالبان را مسوول تمام اين حملات و خشونت‌هاي خونين خوانده اما طالبان تنها مسووليت شماري از اين حملات را که بر اهداف نظامي انجام شده به دوش گرفت و در متباقي حملات نيروهاي دولتي را متهم کرد.

دولت پس از اين خشونت‌ها اعلام کرد که روند رهايي زندانيان طالبان متوقف شده است.

دو طرف يکديگر را به سنگ اندازي در روند صلح متهم کرده و در مقابل يک ديگر اعلام جنگ و مقابله کرده بودند.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید