محور گفت‌وگوي غني با پامپيو، گام‌هاي بعدي روند صلح افغانستان

 

محمداشرف غني، رييس جمهوري کشور با مايک پامپيو، وزير امورخارجه امريکا از طريق نشست ويديويي در باره صلح افغانستان گفت‌وگو کرده‌ است. اين نشست که عصر روز گذشته انجام شده، محور اصلي آن گام‌هاي بعدي گفت‌وگوهاي صلح با گروه طالبان عنوان شده است.

رياست جمهوري با نشر خبرنامه‌يي نوشته است که در اين نشست آقاي غني و پامپيو در باره صلح، گام‌هاي بعدي در راستاي صلح افغانستان از جمله رهايي زندانيان، آتش‌بس، تحليل و مکان گفت‌وگوهاي ميان افغانان و برخي اقدامات ديگر مربوط به صلح صحبت کرده‌اند.

بر بنياد خبرنامه ارگ، رييس جمهوري غني با تشريح «نقشه راه حکومت افغانستان براي دست‌يابي به صلح و ثبات دايمي» به وزير خارجه امريکا گفته است که بايد براي يک افغانستان با ثبات، واحد و آزاد تلاش‌هاي بيشتري صورت گيرد.

آقاي غني از پامپيو خواسته است که گروه‌هاي کاري دو طرف روي فراهم‌آوري تسهيلات بيشتر به منظور تطبيق اين نقشه راه کار کنند. ارگ در باره اين نقشه راه جزيياتي ارايه نکرده است.

بر بنياد خبرنامه رياست جمهوري، در اين نشست ويديويي مايک پامپيو، وزير امورخارجه امريکا گفته است که در چارچوب تداوم روابط درازمدت و راهبردي ميان کابل و واشنگتن، ايالات متحده براي «يک افغانستان متحد، مستقل، دموکراتيک و با ثبات» کار خواهد کرد.

در اين گفت‌وگو موافقت شده که در روزهاي نزديک روي جزييات بعدي در روند صلح کار صورت گيرد. همچنان دولت افغانستان روي راهکار آتش‌بس اعلام ناشده که قواعد بازي در آن مشخص شود، تأکيد کرده است.

در اين نشست ويديويي داکتر عبدالله عبدالله، رييس شوراي عالي مصالحه ملي در باره اقدامات اين شورا و تکميل‌شدن اعضاي آن صحبت کرده است.

همچنان معاونان رييس جمهوري، آقاي عبدالله رييس شوراي عالي مصالحه ملي، سرپرست وزارت خارجه، زلمي خليل‌زاد، فرمانده مأموريت پشتي‌باني قاطع ناتو و کاردار سفارت امريکا در کابل نيز در اين نشست حضور داشتند.

در اين حال زلمي خليل‌زاد، نماينده ويژه امريکا براي صلح افغانستان پس از اين نشست به خبرنگاران گفته است که آغاز گفت‌وگوهاي ميان افغانان بخش مهمي از روند صلح افغانستان است و اکنون تمامي تلاش‌ها براي آغاز اين روند متمرکز شده است.

اما آقاي خليل‌زاد تأکيد کرده است که براي آغاز گفت‌وگوهاي ميان افغانان بايد روند رهايي زندانيان تکميل شود.

نماينده ويژه امريکا براي صلح افغانستان اعلام آتش‌بس در روزهاي عيد فطر، کاهش خشونت‌ها، ادامه آتش‌بس اعلام ناشده پس از عيد و سرعت‌بخشيدن روند رهايي زندانيان را از نشانه‌هاي اميدوارکننده براي آغاز گفت‌وگوهاي ميان افغانان عنوان کرده است.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید