فارن پاليسي: ملا هبت‌الله در پي ابتلا به ويروس کرونا درگذشته است

 

طالبان: پروپاگند را جداً رد ميکنيم

چند روز پيش مولوي محمدعلي جان احمد، يکي از اعضاي ارشد گروه طالبان تأييد کرد که ملا هبت‌الله، فرد شماره يک گروه طالبان به  ويروس کرونا مبتلا شده است.

مولوي محمد علي جان احمد در گفت‌وگويي با فارن پاليسي گفته که «رهبر ما مريض است، اما وضعيت صحي‌اش در حال حاضر خوب است.»

به تازه‌گي سه عضو ارشد ديگر اين گروه در شهر کويته پاکستان به شرط افشانشدن هويت‌شان به فارن پاليسي گفته‌اند که احتمال مرگ آخندزاده به سبب اين بيماري وجود دارد، اما اين خبر تاهنوز رسماً تأييد نشده است. به گفته اعضاي ارشد طالبان، فرد شماره يک گروه طالبان در جريان معالجه جان باخته است.

گروه طالبان، اما با نشر خبرنامه‌يي نشر اين خبر را رد کرده و گفته است: ” دربعضي رسانه‌ها درمورد زعيم امارت اسلامي وساير مسوولان راپورهاي نادرست را پخش مي‌نمايند که گويا به مريضي کرونا مصاب شده‌اند و وفات نموده اند، ما اين پروپاگند را جداً رد مي‌کنيم، مسوولان همه جور و صحت و مصروف کارهاي خود استند”.

يک مقام بلندپايه در حکومت افغانستان گفته است که رهبران طالبان به‌شمول اعضاي تيم مذاکره‌کننده اين گروه در دوحه به ويروس کرونا مبتلا شده‌اند. او به صورت مشخص از هيچ کسي نام نبرده است.

او به فارين پاليسي گفته که با ابتلاي رهبري گروه طالبان به ويروس کرونا، گفت‌وگوهاي صلح ميان دولت افغانستان و اين گروه با بن‌بست مواجه خواهد شد و آتش‌بس نيز پابرجا نخواهد ماند.

آن‌عده از اعضاي ارشد طالبان که تصور مي‌کنند آخندزاده در گذشته است، گفته‌اند که از سه ماه به اين‌سو او را نديده‌اند و هيچ نوع پيام صوتي در اين مدت از او نشنيده‌اند. به گفته آنان، فرد شمار يک اين گروه حتا در روزهاي مناسبتي چون عيد، پيامي براي زيردستان‌اش نداشته‌ است.

مولوي محمد علي جان احمد تنها از بستري شدن ملا هبت‌الله در شفاخانه خبر داده بود، اما از محل شفاخانه‌يي که آخندزاده در آن بستري شده، چيزي نگفته است.

او در پاسخ به پرسشي که آيا ملا هبت‌الله در يکي از شفاخانه‌هاي پاکستان بستري است يا خير، به فارن پاليسي گفته است: «چرا شما تصور مي‌کنيد که پاکستان تنها کشوري است که او – ملا هبت‌الله – بايد بستري شود؟ کشورهاي قدرت‌مندتر از پاکستان اند که از ما حمايت مي‌کنند. من از اين کشورها نام نمي‌برم، اما کشورهاي قدرت‌مند اند.»

مقام‌هاي حکومت افغانستان و غرب باور دارند که آخندزاده خيلي پيش از تاريخ نشر اين خبر به ويروس کرونا دچار شده است.

انتونيو گيوستوزي، استاد در دانشگاه کنيگ لندن و کارشناس امور طالبان به فارن پاليسي گفته بود که مقام‌هاي طالبان مبتلا شدن رهبرشان به ويروس کرونا را تأييد کرده‌اند.

او به نقل از اعضاي ارشد طالبان گفته بود که ملا هبت‌الله شديداً بيمار است و در يکي از شفاخانه‌ها بستري شده است.

به گفته گيوستوزي، اعضاي ارشد گروه طالبان گفته‌اند که آخندزاده براي مداوا به روسيه رفته بود.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید