توافق رهبران اتحاديه اروپا در مورد تمديد تحريم‌هاي روسيه

 

رهبران اتحاديه اروپا توافق کردند که تحريم‌هاي روسيه به دليل نقش آن کشور در بحران اوکراين شش ماه ديگر تمديد شود.

منابع مطلع به راديو اروپاي آزاد گفته اند که امانويل مکرون، رييس جمهوري فرانسه و آنگلا مرکل، نخست وزير آلمان در گزارش خود به سران کشورهاي عضو اتحاديه اروپا در يک جلسه ويديويي گفتند که در اجراي مفاد توافق مينسک هيچ پيشرفتي صورت نگرفته است.

تحريم‌هاي اتحاديه اروپا عليه روسيه در ماه جنوري 2014 و به دليل الحاق غيرقانوني ناحيه کريمه به خاک روسيه و ارسال تسليحات از سوي مسکو براي شورشيان طرف‌دار روسيه در شرق اوکراين به اجرا گذاشته شد. تاکنون بيش از 13 هزار نفر در درگيري‌هاي مسلحانه در شرق اوکراين کشته شده‌اند.

از سال 2014 تاکنون اين تحريم‌ها هر شش ماه يک‌بار تمديد شده‌اند. تصميم رسمي براي تمديد مجدد اين تحريم‌ها پس از پايان دوره فعلي آن در روز 31 ماه جون در هفته‌هاي آينده توسط سفراي کشورهاي عضو اتحاديه اروپا اتخاذ مي‌شود.

ولاديمير پوتين، رييس جمهوري روسيه چند ماه پيش پيشنهاد کرد که اين تحريم‌ها به دلايل بشردوستانه و براي کمک به مقابله بهتر با شيوع ويروس کرونا تعليق شوند.

اما مقامات اتحاديه اروپا پيشنهاد رهبر روسيه را رد کرده و اورسولا فن در لاين، رييس کميسيون و چارلز ميچل، رييس شوراي اروپا تاکيد کردند که اين تحريم‌ها در مقابله با شيوع ويروس مانعي ايجاد نخواهند کرد.

هدف اصلي اين تحريم‌ها بخش‌هاي مالي، انرژي و صنايع تسليحاتي روسيه است.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید