تعديل در قانون اساسي روسيه؛ پوتين راهي سومين دور رياست جمهوري

 

ولادیمیر پوتین، رییس جمهوری روسیه گفته است که اگر شهروندان این کشور تعدیل در قانون اساسی را تصویب کنند، او خواهد توانست در انتخابات ریاست جمهوری اشتراک کند.

رسانه‌های روسی به نقل از آقای پوتین گزارش کرده اند که احتمال اشتراک در انتخابات را رد نمی‌کند.

قرار است از تاریخ ۲۵ جون تا اول جولای، تعدیلات پیشنهاد شده در قانون اساسی در سراسر روسیه به رای گیری گذاشته شود؛ تعدیلاتی که به آقای پوتین اجازه خواهد داد برای دو دور شش سالهٔ دیگر ریاست جمهوری، خود را کاندیدا کند.

مخالفان سیاسی حکومت پوتین این تعدیلات جدید را کودتای قانونی عنوان کرده اند که به گفتهٔ‌ ‌آنان به آقای پوتین اجازه می‌دهد تا سال ۲۰۳۶ در قدرت باقی بماند.

اما کرملین گفته که برای تقویت نقش پارلمان، بهبود پالیسی اجتماعی و ادارهٔ عامه به این تعدیلات نیاز است.

آقا پوتین پیش از این گفته بود که در مورد اشتراک در انتخابات ریاست جمهوری آینده تصمیم نگرفته است، اما اکنون گفته که این احتمال را رد نمی‌کند.

این تعدیلات که پارلمان و محکمه قانون اساسی روسیه آن را تصویب کرده است، دوره های پیشین ریاست جمهوری ولادیمیر پوتین را به صفر تقلیل می‌دهد.

رییس جمهور ۶۷ ساله روسیه که از دودهه به‌این‌سو قدرت را در دست دارد گفته است “ما باید کار کنیم نه این که دنبال جانشین بگردیم.”

آقای پوتین پیش از این با تاکید بر اهمیت انتقال سیاسی گفته بود که نمی‌خواهد روسیه به اقداماتی شبیه حاکمان “عصر شوروی” متوسل شود و رییس جمهوری طرحی برای برگرداندن قدرت نداشته باشد.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید