باشنده‌گان ولايت‌هاي شمال‌شرق: ايست‌هاي بازرسي طالبان در شاهراه کندز- تخار نگران کننده است

 

گروه طالبان در يک ماه پسين دامنه ايست‌هاي بازرسي‌شان را در مسير شاهراه عمومي کندز- تخار و بغلان – کندز توسعه داده‌اند. اين گروه در دو روز اخير با برافراشتن پرچم‌هاي‌شان در امتداد اين شاهراه به شمار ايست‌هاي بازرسي‌شان افزوده‌اند. با اين حال، اعضاي شوراي ولايتي و باشنده‌گان ولايت‌هاي شمال‌شرقي کشور با ابراز نگراني از افزايش ايست‌هاي بازرسي طالبان در شاهراه کندز- تخار و بغلان – کندز مي‌گويند که رفت‌و‌آمد آنان در اين مسير با دشواري‌هايي همراه شده است. به گفته آنان، با وجود آزار و اذيت و حتا تيرباران شدن شماري از عابران در اين مسير از سوي طالبان، حکومت هيچ‌ برنامه‌يي براي تأمين امنيت اين شاهراه درنظر نگرفته است. ادامه اين وضعيت، باشنده‌گان ولايت‌هاي شمال‌شرقي را نسبت به بحراني شدن وضعيت در اين مسير نگران ساخته است.

بشير صميم، رييس شوراي ولايتي بدخشان به «خبرگزاري نشانه» گفته که شاهراه کندز- تخار براي باشنده‌گان ولايت‌هاي تخار و بدخشان به «جاده مرگ» تبديل شده است و جنگ‌جويان طالبان هر از گاهي در اين مسير مسافران را آزار و اذيت مي‌کنند و سربازان نيروهاي امنيتي را از موترها پايين مي‌کنند و سپس تيرباران مي‌کنند.

رييس شوراي ولايتي بدخشان با اشاره به تيرباران شدن دو جوان بدخشاني از سوي طالبان در اين شاهراه حدود سيزده روز پيش (25 جوزاي امسال) مي‌گويد که در پي بي‌توجهي حکومت نسبت به تأمين امنيت شاهراه
کندز – تخار بسياري از کارمندان حکومتي و نيروهاي امنيتي نمي‌توانند که بين بدخشان و کابل رفت‌و‌آمد کنند. به گفته او، در صورتي که حکومت براي تأمين امنيت اين شاهراه اقدام نکند، افزون بر ايجاد مشکلات در رفت‌وآمد باشنده‌گان ولايت‌هاي شمال‌شرقي، بهاي مواد غذايي در بازارها به ويژه در بازارهاي بدخشان بالا مي‌رود و مردم با مشکلات زياد اقتصادي روبه‌رو خواهند شد.

همچنان شفيق، باشنده ولايت تخار با ابراز نگراني از افزايش ايست‌هاي بازرسي طالبان در مسير اين شاهراه‌ها مي‌گويد که بي‌توجهي حکومت نسبت به تأمين امنيت شاهراه عمومي کندز – تخار سبب شده است که اين گروه به راحتي با ايجاد ايست‌هاي بازرسي به مردم مزاحمت ايجاد کنند.

او تاکيد مي‌کند که اگر حکومت برنامه‎يي را به منظور بازگشايي و تصفيه اين شاهراه از وجود طالبان روي دست نگيرد، اين گروه بر همه شاهراه‌هاي شمال کشور تسلط پيدا خواهند کرد و مردم را در تنگناي زنده‌گي قرار خواهند داد.

سيف‌الدين ساييس، رييس جامعه مدني ولايت بدخشان مي‌گويد که حضور گسترده طالبان در شاهراه کندز – تخار سبب شده است که جان بسياري‌ها در خطر باشد، زيرا به گفته او، گروه طالبان خود را در برابر هيچ فرد و يا نهادي پاسخ‌گو نمي‌دانند و با اندک‌ترين گمان مبني بر حضور مسافران در نيروهاي امنيتي، آنان را از موتر پايين و تيرباران مي‌کنند.

رييس جامعه مدني ولايت بدخشان مدعي است که هم اکنون بسياري از کارمندان دولت و منسوبان نيروهاي امنيتي که بيرون از بدخشان کار مي‌کنند، ماه‌ها مي‌شود به دليل موجوديت تهديدهاي امنيتي در اين شاهراه ناشي از حضور طالبان نمي‌توانند با استفاده از رخصتي‌هاي قانوني به خانه‌هاي‌شان بيايند. آقاي ساييس خاطرنشان مي‌سازد که حکومت به هيچ يکي از فريادهاي اعتراضي مردم جهت تأمين امنيت شاهراه عمومي کندز- تخار و بغلان – کندز گوش نداده و با آن‌که همه‌روزه ايست‌هاي بازرسي گروه طالبان بيش‌تر مي‌شود، هيچ برنامه‌يي در دستور کار حکومت براي تأمين امنيت اين شاهراه وجود ندارد.

با اين‌حال، مسوولان امنيتي  قول اردوي 217 پامير در شمال‌شرق کشور با تأييد افزايش تهديدهاي امنيتي و ايست‌هاي بازرسي گروه طالبان در مسير شاهراه کندز- تخار و بغلان – کندز مي‌گويند که همه آماده‌گي‌ها براي تأمين امنيت اين شاهراه‌ها روي دست گرفته شده است و منتظر هدايت مرکز هستند. عبدالهادي نظري، سخنگوي قول اردوي 217 پامير مي‌گويد که به تازه‌گي يک تولي منطقه‌يي قول اردو و يک تولي از پوليس شاهراه تخار موظف شده‌اند تا امنيت اين شاهراه را تأمين کنند. به سخن او، هم اکنون هيأتي از رياست عمومي امنيت ملي، وزارت امور داخله و وزارت دفاع ملي کشور به ولايت کندز آمده‌اند تا به گونه مشترک روي چگونه‌گي پاک‌سازي شاهراه بغلان – کندز و کندز – تخار کار کنند.

سخن‌گوي قول اردوي 217 پامير مي‌افزايد که همه آماده‌گي‌ها براي تأمين امنيت اين شاهراه و جلوگيري از ايجاد ايست‌هاي بازرسي طالبان روي دست گرفته شده است، اما به دليل اين‌که نيروهاي امنيتي در حالت دفاعي قرار دارند و به خاطر مختل نشدن روند گفت‌وگوهاي صلح اجازه راه‌اندازي عمليات را ندارند، منتظر هدايت حکومت مرکزي‌اند.

با اين حال، اعضاي شوراي ولايتي و باشنده‌گان ولايت‌هاي تخار و بدخشان مي‌گويند که در روند گفت‌وگوهاي صلح بايد هر دو طرف به تعهدات‌شان پايبند باشند. بشير صميم، رييس شوراي ولايتي بدخشان مي‌گويد که افزايش خشونت‌ها و ايجاد ايست‌هاي بازرسي در شاهراه‌هاي عمومي بيان‌گر اوج پيمان‌شکني طالبان نسبت به تعهدات‌شان در موافقت‌نامه صلح با ايالات متحده امريکا و روند صلح افغانستان مي‌باشد.

به گفته او، افزايش خشونت‌ها و بستن راه‌هاي مواصلاتي از سوي طالبان و در مقابل خاموشي و بي‌برنامه‌گي حکومت افغانستان نه تنها اين‌که هيچ کمکي به روند صلح نمي‌کند، بلکه ادامه اين وضعيت سبب افزايش روحيه کاذب طالبان و توسعه جغرافياي جنگي اين گروه و تشديد خشونت‌ها در کشور خواهد شد.

شاهراه بغلان – کندز و کندز – تخار از ناآرام‌ترين شاهراه‌هاي کشورند که گروه طالبان از چندين سال به اين‌سو با ايجاد ايست‌هاي بازرسي از موترهاي باربري و مسافربري محصول مي‌گيرند و مسافران مشکوک به عضويت در نيروهاي امنيتي را پياده و تيرباران مي‌کنند.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید