پيشرفت 85درصدي در کار بند برق آبي «شورابک» در بدخشان

 

مسوولان محلي ولايت بدخشان مي‌گويند که کار بند برق آبي «شورابک» با ظرفيت توليد 7،5 ميگاوات برق 85درصد پيش رفته است و شهر فيض‌آباد، مرکز بدخشان به زودي به برق دوامدار وصل مي‌شود. به گفته مسوولان رياست برق ولايت بدخشان، کار اين بند برق آبي بيش از 50 ميليون دالر هزينه بر مي‌دارد که از سوي کشور فدرال آلمان پرداخت شده است و روند تطبيق آن از سوي شرکت فيکا به پيش مي‌رود.

سلطان عطايي، رييس اداره تنظيم برق بدخشان مي‌گويد، کار پروژه بند برق شورابک، يکي از پروژه‌هاي زيربنايي براي اين ولايت در حال تکميل شدن است و با رسيدن تجهيزات باقي مانده اين بند باشنده‌گان مرکز بدخشان به برق دوامدار دست‌رسي پيدا خواهند کرد. به گفته او، وضع محدوديت‌هاي مرزي در پي تهديد بيماري «کوويد 19» سبب تأخير در انتقال تجهيزات باقي مانده اين نيروگاه برق آبي شده است، اما اين مشکل به زودي برطرف خواهد شد.

رييس اداره تنظيم برق بدخشان تاکيد مي‌کند که هم اکنون 80درصد باشنده‌گان اين ولايت به انرژي برق دست‌رسي ندارند و شرکت بدخشان انرژي که قرارداد برق‌رساني اين ولايت را به دست آورده است، متعهد مي‌باشد که برق همه ولسوالي‌هاي بدخشان را تا چهارده سال آينده به گونه کامل، تأمين کند.

نظر به آمارهاي ارايه شده از سوي رياست حوزه دريايي بدخشان، اين ولايت با داشتن 20درصد آب کل کشور، از منابع غني آبي براي توليد انرژي برق برخوردار است.

باشنده‌گان بدخشان اما مي‌گويند که آنان هنوزهم در مناطق شهري با استفاده از جنراتورهاي ديزلي برق مورد نيازشان را تأمين مي‌کنند و در مناطق روستايي به استثناي چند شبکه برق کوچک آبي، همه مردم در نبود برق شب‌ها را در تاريکي صبح مي‌کنند. عيدي محمد، يکي از باشنده‌گان شهر فيض‌آباد مي‌گويد که آنان در يک شبانه‌روز تنها 3 تا 4 ساعت از نور برق مستفيد مي‌شوند.

فعالان مدني و باشنده‌گان ولايت بدخشان با استقبال از پيش‌رفت 85درصد کار بند برق آبي «شورابک» مي‌گويند با تکميل شدن کار اين بند، افزون بر اين‌که مشکلات آنان از ناحيه عدم دست‌رسي به برق دوامدار برطرف مي‌شود، در زمينه توسعه فعاليت‌هاي اقتصادي و توليدي براي باشنده‌گان اين ولايت تأثيرات مثبتي برجاي مي‌گذارد. عبدالصبور رحيمي، باشنده بدخشان مي‌گويد که همزمان با بهره‌برداري برق شورابک، شرکت‌هاي کوچک و بزرگ در اين ولايت فعال مي‌شوند که براي صدها جوان اين ولايت زمينه کار فراهم خواهد شد.

از سويي‌هم، سيف‌الدين ساييس، رييس مجتمع نهادهاي جامعه مدني بدخشان مي‌گويد که آنان سال‌ها براي اين برق انتظار کشيده‌اند و از اين‌که تا 85درصد کار آن پيش‌ رفته است، خرسند هستند. آقاي ساييس اما از توقف کار اين بند برق آبي ابراز نگراني مي‌کند. او مي‌گويد که نظر به وعده مسوولان پروژه برق شورابک، قرار بود که کار اين بند در ماه جولاي سال جاري تکميل شود، اما نه تنها اين وعده عملي نشده؛ بلکه کار اين بند متوقف شده است.

با اين حال، رييس اداره تنظيم برق ولايت بدخشان اما مي‌گويد که به دليل وضع محدوديت‌هاي مرزي  تجهيزات و توربين‌هاي برق شورابک در گمرک کشور متوقف شده است که با باز شدن مرز اين مشکل برطرف خواهد شد. به گفته رييس برق بدخشان، افزون بر تکميل شدن کار بند برق آبي شورابک، بدخشان انرژي در نظر دارد که طي 14 سال آينده مشکلات مردم بدخشان را از ناحيه کمبود برق برطرف سازد.

بدخشان انرژي از زير مجموعه‌هاي صندوق توسعه‌يي اقتصادي بنياد «آقاخان» است که به تازه‌گي قرارداد برق‌رساني بدخشان را به دست گرفته است. مسوولان اين نهاد مي‌گويند که افزون بر توليد 7،5 ميگاوات برق آبي از بند برق «شورابک» و ساير بندهاي کوچک برق آبي ديگر تا چهارده سال ديگر تکميل خواهند کرد که با اين کار 90 ميگاوات برق در دو مرحله جداگانه که هر مرحله آن 7 سال را دربر مي‌گيرد، مشکلات برق اين ولايت را به گونه کامل برطرف خواهند ساخت.

مسوولان محلي ولايت بدخشان مي‌گويند که درحال حاضر 80درصد باشنده‌گان اين ولايت به انرژي برق دست‌رسي ندارند و قرار است تا اعمار بندهاي آبي، از دو مسير تخار – بدخشان و ولسوالي‌هاي مرزي از برق وارداتي تاجيکستان براي باشنده‌گان اين ولايت برق‌رساني صورت گيرد.

نشانه

اشتراک گذاری:

نظر بدهید